zdjęcie Autora

11 kwietnia 2016

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Kolej warszawsko-wiedeńska (odcinków: 122)

Rewelacyjny serwis topographic-map.com

Kategoria: Podróże i regiony
Tematy/tagi: mapa

« Bez Niemiec? Z Niemcami? dare.ht.lu.se czyli niesamowity atlas Państwa Rzymskiego »

Serwis topographic-map.com zrobiło i utrzymuje Google. Co on robi? Wyświetla mapy z hipsometrią. (Czyli (kto nie wie?) z kolorową skalą wysokości nad poziom morza.) Próbka:

[tatry]

Ta próbka wszystko wyjaśnia. Skala kolorów-wysokości ma zawsze 25 poziomów. Program znajduje minimum i maksimum i skalę kolorów-wysokości dopasowuje do tego okienka, które widać na mapie. Tutaj najwyższy i biały jest Gerlach, najniżej i najzieleniej koło Nowego Sącza. (Gdzie klikniesz, wyskakuje flaga z wysokością w tym miejscu. Na próbce: koło Kieżmarku.)

Przesuwam okienko tak, żeby opuściło Tatry – i teraz fioletowo-czerwonych kolorów najwyższych gór nabierają wzgórza Beskidu Wyspowego koło Myślenic. A niebieskozielona jest dolina Wisły.

[krakow]

Czasem te zmiany są dramatyczne. Ale najprościej zobaczyć samemu. Obsługa jest mistrzowsko prosta.

Topographic-map.com zapełnia lukę w interaktywnych e-mapach, które do tej pory hipsometrii nie miały, co miłośnikom starych dobrych szkół kartografii bardzo dokuczało. Teraz już nam tego nie brakuje!

Ten serwis polecam wszystkim miłośnikom Ziemi i jej obrazów. Rewelacyjnie pomaga ją czuć.

Kolej warszawsko-wiedeńska: wstęp na końcu

Pochodzę z Łowicza, który w 1845 roku został podpięty do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Mieszkam w Milanówku, który powstał, ponieważ Kolej Warszawsko-Wiedeńska przecięła tutejszy las.


« Bez Niemiec? Z Niemcami? dare.ht.lu.se czyli niesamowity atlas Państwa Rzymskiego »

komentarze

[foto]

1. udostępnianie • autor: Teresa Kunka Teresti2016-04-13 11:01:04

Coś z mojej dziedziny, fajny serwis topograficzny. Szkoda, że nie ma ikonki udostępnij na FB. Teraz to jest standard na wszystkich stronach internetowych. Tutaj w Tarace nie widzę takiej możliwości, czy może nie umiem tego znaleźć? A może jest jakiś powód Wojtku, że nie ma takiej możliwości- udostępnij na FB?
Jest jeszcze taki ciekawy pokrewny portal Kartografia ekstremalna. Pełen ciekawostek historycznych i zestawień współczesnych.
[foto]

2. Zajrzałem • autor: Przemysław Kapałka2016-04-13 12:34:03

Zajrzałem, dobre. Choć wolałbym, żeby kolory nie zmieniały się aż tak bardzo w zależności od tego, jakie są wysokości maksymalne i minimalne na mapie. Ale mimo to dobre.
[foto]

3. Odpowiadam Teresie, Przemysławowi • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-13 12:59:33

Teresie: "Wtyczki" czy "zaczepki", "wklejki" do Facebooka zamieściłbym w Tarace, ale jeżeli ktoś by mi dokładnie wytłumaczył jak to się robi. Nie chcę doładowywać molocha FB swoim drogocennym czasem & energią. :)`

Przemysławowi: Powinna być opcja "sztywna skala wysokości/kolorów". Z wariantami: do 1000 m npm., do 3000, do 8000. Tyle by wystarczyło.
Ale Google wie lepiej.

Zobacz okolice jeziora Titicaca. Ze zmianą kadru i skali widok zmienia się "oślepiająco". To samo z okolicami Lwowa, zależnie od tego, czy kadr obejmuje kawałek Karpat czy nie.

4. Google Earth • autor: Nierozpoznany#87012016-04-13 14:53:27

Pewnie to wszyscy znacie, ale gdyby tak jednak ktoś nie znał, to też jest fajna aplikacja.  Można zwiedzać różne zakątki świata i nawet swój dom zobaczyć.

5. Blad • autor: Jerzy Spaczyński2016-04-21 00:08:24

Blad. Dla Gor Wicklow niedaleko Dublina (Wicklow Mountains) wysokosci podawane sa w stopach ale jako jednostka na skali z lewej strony pokazane sa metry. Np. najwyzszy szczyt Wicklow Mountains Lougnaquilla wg mapy ma wyskosc 3025 m w rzeczywistosci troche ponad 920. Ciekawe, ze poziomice na mapie sa opisane wlasciwymi wartosciami.
[foto]

6. Mnie podaje w metrach • autor: Wojciech Jóźwiak2016-04-21 07:54:06

... wysokości w górach Wicklow na płd od Dublina.

(Ciekawe, że jakoś żaden słowianofil nie upiera się, że Dublin od "dębu". A Londyn od "lędy/ lądu".)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)