Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.

09 października 2009

Maria Piasecka

e-tom: Runy, dar Odyna

Runy - magiczny dar Odyna. Runa 9 - Hagalaz
Sztuka wróżenia z run

Kategoria: Runy


Maria Piasecka
RUNY - MAGICZNY DAR ODYNA

9. Hagalaz (Hagal, Haegl)

Walor fonetyczny: H


GRAD


Grad ma najbielsze ziarna
przybywa z wysokości nieba
jak lawina strącony
wkrótce staje się wodą.

Grad jest ziarnem chłodnym
i ulewą ziarnistą
i chorobą, która niszczy węże.


WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Natura Hagalaz jest złożona. Implikuje rzutowanie (wychodząc od "ponad" lub od "poza") substancji trudnej niebezpiecznej, która zarazem jest "ziarnem przyszłości", stwarzania i transformacji. Czasem proces ten poprzedzony jest kryzysem. Tak można by rozumieć sens runicznego wiersza, który czyni aluzję do gradu, jako formy ziarna. Byłaby to przemiana skierowana ku wnętrzu kosmosu - ponowne zjednoczenie biegunowych opozycji. Cyfra 9 reprezentuje tu zakończenie jakiegoś procesu.


STRONA JASNA

Nadchodzi zmiana w twoim życiu. Być może także kryzys lub uraz, czy też szok. Zmiany te dokonują się niezależnie od ciebie. Hagalaz reprezentuje siły działające poza twoją kontrolą. Powodują one rozłam, burzą i niszczą - lecz tylko to, co zbędne dla wewnętrznego rozwoju. Przypominają zbawienny kryzys, upadek z wysoka, lecz na miękką podściółkę. Destrukcja jest bowiem czasami niezbędna, by postawić rusztowanie dla nowej budowli.

Runa w związku z tym podkreśla wagę harmonii wewnętrznej i ładu opartego o modele mityczne. Staraj się rozwinąć swe ideały, oprzeć się na czystych zasadach. Jeśli w chwili kryzysu rozpocznie się jakaś zmiana w twym życiu, oczekuj szczęśliwego rozwiązania. Wskazana jest nowa forma dla aktualnej sytuacji, wzorowana na modelach archetypowych.

Hagalaz może reprezentować mistyka, maga lub duchownego.


STRONA CIEMNA

Grozi ci kryzys prowadzący do destrukcji mocy życiowych, dotykający źródeł twego powodzenia. Będzie to zmiana na gorsze, na którą nie jesteś przygotowany. Wstępem do owej katastrofy może być stagnacja na planie osobistym. Zablokowanie energii Hagalaz objawia się poprzez totalny zastój i brak zmian w życiu. Licząc się z taką ewentualnością zaakceptuj ją zawczasu. Wszelki kryzys winien być kontrolowany i nie należy go na siłę unikać. Im poważniejszy rozłam, tym istotniejszy dla przemiany twego życia i ducha.


SŁOWA KLUCZE

Ułatwienia: zmiana zgodna z ideałami, kryzys kontrolowany, harmonia wewnętrzna, nowe możliwości, wzrost, rozkwit, dopełnienie.

Utrudnienia: katastrofa, kryzys, chłód, entropia, marnotrawstwo, stagnacja, utrata mocy.
Maria Piasecka • Runy - magiczny dar Odyna

w Tarace od 9 października 2009Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)