Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.

09 października 2009

Maria Piasecka

e-tom: Runy, dar Odyna

Runy - magiczny dar Odyna. Runa 14 - Perthro
Sztuka wróżenia z run

Kategoria: Runy


Maria Piasecka
RUNY - MAGICZNY DAR ODYNA

14. Perthro (Pertra, Peorth)

Walor fonetyczny: P


RZUT OSZCZEPEM, PRZEZNACZENIE


Rzut oszczepem jest zawsze
grą i rozrywką
śmiałków
tu gdzie zasiedli wojownicy
w piwnej komnacie
szczęśliwi razem.


WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Dwie rzeczy są niezbędne, by pojąć związki między radością panującą w "piwnej komnacie" (miejsce spożywania świątecznego napoju) a ideą wróżby czy konsultacji runicznej. Po pierwsze, należy zrozumieć, że nie ma wielkiej różnicy między techniką i narzędziami wróżby runicznej a zwykłą zabawą. Po drugie, trzeba sobie uzmysłowić, że prosta zabawa była pasją Germanów (także Indoeuropejczyków). Tak jak wojna, zabawa była rodzajem "próbowania się z losem", i tutaj znaczy tyle, co sprawdzanie siły i jej "głębszej" istoty. Jest to pierwiastek runiczny zakryty w procesie spełniania się Orlög - Przeznaczenia. Tajemnica Perthro jest w istocie rzeczy wyłącznym tematem tej książki.


STRONA JASNA

Perthro jest źródłem radości dla szlachetnych, potężnych i światłych. Jest niewyczerpanym źródłem ekstazy dla tych, którzy znajdują się w stanie kontemplacji, wewnątrz psychosomatycznych ograniczeń ("piwna komnata"), przepełnieni fluidem (piwo) świadomości.

Tajemnicza runa Perthro wskazuje na to, co jest poza zasięgiem naszego kruchego jestestwa. Odsyła do Niepoznawalnego. Zaś ze strony tego, co zewnętrzne, ziemskie, światowe czekają cię niespodzianki, prawdopodobny jest także nieoczekiwany zysk. Perthro niesie ze sobą wizję dobrobytu, życzliwego koleżeństwa, a zarazem wskazuje zmianę i stały rozwój.

Runa ta symbolizować może lot orła. Zapowiada wolne od uwikłań wznoszenie się ku górze, by uzyskać szersze widzenie życia - bez cyklicznych przypływów i odpływów, zwycięstw i klęsk. Reprezentuje błazna lub muzyka.


STRONA CIEMNA

Energia Perthro w zbyt wielkiej ilości, stosowana dla własnej przyjemności, może być źródłem chaosu, destrukcji, pomieszania. Doprowadzi w ten sposób do rozproszenia i roztrwonienia sił witalnych. Powstrzymanie energii zaś prowokuje stagnację, samotność, wysychanie radości życia.


SŁOWA KLUCZE

Ułatwienia: przyjemność, intuicja, zrozumienie, poznanie przeznaczenia, przyjaźń i radość, zmiana ewolucyjna.

Utrudnienia: stagnacja, nałóg, osłabienie, nieuczciwość, samotność, utrata mocy.Maria Piasecka • Runy - magiczny dar Odyna

w Tarace od 9 października 2009Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)