Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.

09 października 2009

Maria Piasecka

e-tom: Runy, dar Odyna

Runy - magiczny dar Odyna. Rozdział 30
Sztuka wróżenia z run

Kategoria: Runy


Maria Piasecka
RUNY - MAGICZNY DAR ODYNA

UKŁADY Z KILKU RUN - OGÓLNE OBRAZY SYTUACJI


Układy z kilku run stosujemy wtedy, kiedy czujemy, że życie nam się wymyka, że trudno je ogarnąć, kiedy mamy wrażenie, że wszystko nam się "sypie" lub też jesteśmy "na zakręcie" i nie wiemy jakie podjąć decyzje. Układy te możemy robić raz do roku, na urodziny albo też w dzień przesilenia zimowego lub letniego.


TOPÓR WIKINGÓW (Krzyż runiczny)


Niżej przedstawiona interpretacja dotyczy kryzysu życiowego kobiety w średnim wieku; chciała ona przyjrzeć się swojej sytuacji za pośrednictwem run i dowiedzieć, jak runy radzą jej postąpić.


Wybrane losowo runy:

  • 1) obraz zastanej sytuacji - Wunjo w odwróconej pozycji
  • 2) przeszłość, która ma wpływ na chwilę obecną - Gebo w naturalnej pozycji
  • 3) przyszłość - Dagaz w naturalnej pozycji
  • 4) cechy charakteru, które powinniśmy utrwalić lub zmienić - Nauthiz w odwróconej pozycji
  • 5) trudności zewnętrzne - Elahaz w odwróconej pozycji
  • 6) w jaki sposób rozwiązać aktualny problem - Hagalaz w naturalnej pozycji

Wypowiedź run można odczytać następująco:

"Runa Wunjo w odwróconej mówi, że w tej chwili brakuje ci radości życia i nie wiesz, jak sobie z tym radzić. Odczuwasz także niepokój, ponieważ nie potrafisz zrozumieć tego, co się w tobie dzieje oraz tego, co oferuje ci świat zewnętrzny. Brak radości objął wiele dziedzin twojego życia; przestała cię cieszyć wykonywana praca, nie czujesz z bliskimi płynącego z serca kontaktu. Podlegasz zmiennym nastrojom - przypomina to mieszanie się światła z ciemnością. Coś cię cieszy, a za chwilę popadasz w zwątpienie. Szukając przyczyny tego stanu, rozglądasz się dookoła: oskarżasz znajomych, że okazują ci niechęć, wydaje ci się, że w pracy jesteś niedostrzegana i niedoceniana - ale nie jesteś pewna, czy tak jest naprawdę, czy to tylko twoje wyobrażenia. Pomyśl, czy nie jesteś za bardzo skupiona na sobie!

Odwrócona runa Gebo podpowiada, że twój stan nie jest wynikiem tak zwanej złej passy czy też pecha. W pewnym momencie poczułaś, że nie odpowiada ci rachunek życiowych zysków i strat. Wydaje ci się, że za bardzo się angażujesz w wiele spraw, za dużo wkładasz wysiłku, że za wiele z siebie dajesz, a za mało otrzymujesz - od losu i od najbliższych osób. Powinnaś się więc zastanowić, czy dajesz innym dlatego, że oni tego potrzebują, czy dlatego, że ty tego potrzebujesz. Jeśli dajesz z potrzeby własnego serca, nie powinnaś oczekiwać wdzięczności lub czegoś "na wymianę". Wszystko, co dajemy innym ze szczerego serca, wraca do nas w swoim czasie, ale często pod inną postacią, niż się tego spodziewamy. Smutek twój może być też wywołany pamięcią o przeszłości, a zwłaszcza o dzieciństwie. Wtedy byłaś od losu obdarowana beztroską, teraz ciąży na tobie odpowiedzialność. Dzieciństwo wiązało się dla ciebie z radością i ufnością we wszystko co stanęło na twojej drodze. Teraz ogarnęła cię tęsknota za tym stanem. I zadajesz sobie pytanie - czy można się cieszyć ze wszystkiego dziecięcą radością nawet wtedy, gdy w naszym życiu nie dzieje się najlepiej? Nie potrafisz jednak odnaleźć własnej drogi do radości i to nie daje ci spokoju. Ale pamięć, że istnieje świat, w którym można żyć szczęśliwie, jest bardzo ci potrzebna - ona właśnie doda ci siły do odbudowania takiego świata, jaki znasz z dzieciństwa i ofiarowania go innym.

Zapowiada to runa przyszłości, Dagaz w naturalnej pozycji - runa jasności i radości. Potwierdza ona, że przyjdzie dzień, w którym nie tylko podwyżka w pracy, czy aprobata ze strony bliskich sprawi ci radość. Będą cię cieszyły rzeczy proste i z pozoru oczywiste, a głęboko niezwykłe - to, że widzisz niebo nad sobą, że ptaki śpiewają w zielonej koronie drzewa, że wokół jest kilka oddanych ci osób, że odczuwasz swoje ciało i całe swoje istnienie. Ta pierwotna, spontaniczna radość będzie w tobie bez względu na to, co dzieje się dookoła.

Przyczyną twojego obecnego stanu są także pewne cechy twojego charakteru, nad którymi musisz się głębiej zastanowić. Odwrócona runa Nauthiz mówi o tej cząstce twojej osobowości, w której mieszczą się słabości i kompleksy. Zdarza się, że obarczasz nimi innych, zamiast wnikliwiej przyjrzeć się sobie. Ponadto za bardzo denerwujesz się tym, że jest wiele spraw, nad którymi nie masz kontroli. Wyprowadza cię z równowagi to, że nie potrafisz nad czymś zapanować lub czegoś zrozumieć. Brakuje ci cierpliwości i z góry unikasz robienia czegoś, czego nie możesz wykonać w miarę szybko. Nie lubisz sytuacji, gdy nie możesz szybko ujrzeć efektów swojej pracy. Irytuje cię wszystko, co w jakikolwiek sposób ogranicza twoją wolność. Spróbuj spojrzeć na siebie i na rzeczywistość od innej strony. Pomyśl, że świat jest zbyt bogaty, ludzi zbyt wielu, a rzeczy nieskończona ilość - i trudno jest zapanować nad tym wszystkim. Odwrócona Nauthiz jest wielkim nauczycielem przebranym w maskę bólu i ograniczenia. Zachęca ona, by wniknąć w najgłębsze ciemności naszego wnętrza, bo dopiero dzięki temu możemy być świadomi światła wewnątrz nas.

Runa Elahaz w odwróceniu mówi, że istnieją w świecie zewnętrznym niebezpieczeństwa, z których nie zdajesz sobie sprawy. Może być ich kilka i powinnaś się zastanowić, które z nich może ciebie dotyczyć. Zaobserwuj, czy w twoim otoczeniu nie ma osób, którym dajesz się wykorzystywać, ponieważ nie potrafisz im odmówić i wykonujesz wszystko, czego od ciebie zażądają. Pomyśl też, czy istnieje jakaś siła poza tobą samą, która może cię wspierać. Czy masz poczucie, że ktoś lub coś "stoi" za tobą i cię wspiera? Jeśli nie, postaraj się odnowić swoje więzi z przestrzenią duchową.

Zaufaj, że wszystko w twoim życiu zmierza ku dobremu, ku poprawie. Zmiana może nadejść gwałtownie, z dnia na dzień. Jakieś wydarzenie, na zasadzie "gromu z jasnego nieba" może ci pokazać dalszą drogę. Powinnaś otworzyć się na działanie tak zwanych zbiegów okoliczności, ich rola teraz będzie. Staraj się bywać w wielu różnych miejscach, nietypowych dla ciebie do tej pory, staraj się rozmawiać z ludźmi, do których ust byś przedtem nie otworzyła. Wszystko - ludzie, sytuacje, zwierzęta i rośliny mogą ci dać odpowiedź, co powinnaś robić dalej ze swoim życiem. Tak radzi Hagalaz - runa przełomu, która ułożyła się w naturalnej pozycji. Może nie od razu zauważysz zmianę w swoim życiu i stwierdzisz, że po prostu skończyły się już czarne dni, lecz tak naprawę zmiana będzie wynikiem twojej pracy nad sobą, doznanych rozczarowań i wewnętrznej szarpaniny. Lekcja odebrana od energii "przymusu i strapienia", którą reprezentuje Nauthiz, pozwoli ci zdać "maturę życia" i cieszyć się wreszcie w pełni z jego bogactw - materialnych i duchowych."Maria Piasecka • Runy - magiczny dar Odyna

w Tarace od 9 października 2009komentarze

1. Pomyłka • autor: wylasia2010-08-30 16:05:40

Runa Gebo w rozkladzie wskazana jest w naturalnej pozycji, a w opisie w odwróconej. Rysunek RUNY nie pozwala zweryfikować błędu:)

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)