Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.

09 października 2009

Maria Piasecka

e-tom: Runy, dar Odyna

Runy - magiczny dar Odyna. Rozdział 31
Sztuka wróżenia z run

Kategoria: Runy


Maria Piasecka
RUNY - MAGICZNY DAR ODYNA

CHUSTA EDDY

Młody mężczyzna zwrócił się do run z prośbą o wgląd w jego obecne problemy życiowe. Wybrałam "chustę Eddy" jako najodpowiedniejszy układ w sytuacji, kiedy mężczyzna miał ograniczoną ilość czasu:Wylosowane zostały cztery następujące runy:

 • 1) aktualna sytuacja - Thurisaz w odwróconej pozycji.
 • 2) siły przyjazne - Perthro w naturalnej pozycji.
 • 3) siły wrogie - Eihwaz w odwróconej pozycji.
 • 4) runa sumująca, nowa sytuacja - Jera w naturalnej pozycji.

Oto odpowiedź run:

"Runa Thurisaz w odwróconej pozycji ostrzega cię przed niebezpieczeństwem. Powinieneś przyjrzeć się baczniej ludziom którzy cię otaczają. Niebezpieczny może być ktoś, kto z zainteresowaniem spogląda na twoją ukochaną, albo też ktoś, kto w pracy kopie pod tobą dołek. Nie ufaj nikomu pochopnie. Okazuj ludziom życzliwość, zainteresowanie, pomagaj im, lecz zawsze pamiętaj o powściągliwości. Najlepszym jednak działaniem z twojej strony byłby czynny opór, czyli nie dopuszczanie do rozrostu wrogich ci sił. Musisz trzymać rękę na pulsie i bronić się przed atakiem innych, abyś zawsze był o krok do przodu od swego przeciwnika. Nie powinieneś mieć z tym kłopotu.

Perthro w naturalnej pozycji mówi, że mimo niewygodnej sytuacji świat jednak nie sprzysiągł się przeciwko tobie. Sprzyja ci - bo twoja postawa jest rzetelna i uczciwa. Perthro powiada, że walczysz w słusznej sprawie. Jeśli postąpisz zgodnie z podpowiedzią run, twój sprzeciw, opór i przeciwdziałanie niebezpieczeństwu przyniosą ci miłą niespodziankę. Uzyskasz szersze widzenie tego, co wokół ciebie się dzieje, a dzięki temu nieoczekiwanie dowiesz się o czymś, co ukaże kulisy sprawy, drugą stronę medalu.

Tkwi tu jednak pułapka, w którą bardzo często nieuważni i mało zdyscyplinowani wpadają. Zwycięstwo jest wielką radością, ale jest też pokarmem dla miłości własnej, która może rozrosnąć się poza rozsądne granice. Problemy, z którymi się uporałeś, nie są ostatnie w twoim życiu i warto o tym pamiętać. Niebezpieczeństwo, któremu stawiłeś czoła, wkrótce może pojawić się znów. Kilka rozwiązanych spraw, radość z wygrania małej potyczki nie mogą być powodem, byś zaczął traktować siebie jako kogoś lepszego, mądrzejszego i silniejszego od innych. Autorytety w ludzkiej skórze nie istnieją. Ważna jest pokora i szacunek dla innych, bez względu na to czy jesteś "nad kimś" czy "pod kimś". Postępując w ten sposób odkryjesz w sobie wewnętrzną siłę, która będzie cię zawsze chronić przed niebezpieczeństwem płynącym z zewnątrz.

Nie trać ducha. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa zauważysz, że otoczenie jest dla ciebie bardziej życzliwe niż poprzednio. Zachowaj cierpliwość i działaj w momentach sprzyjających. Nie daj się ponieść fali zwycięstwa, byś nie wypłynął na głębinę, z którą się nie uporasz. Po pewnym czasie będziesz doskonale radził sobie z problemami. Jera w naturalnej pozycji uczy, że trzeba być cierpliwym i spokojnie czekać na owocne zbiory. Zapowiada też, że takie plony będą twoim udziałem i będziesz się z nich cieszył. Będą owocem twojej pracy nad sobą, która wymaga jednak czasu. Ważne jest, abyś był cierpliwy i nie liczył na błyskawiczne efekty. Żaden wysiłek nie idzie na marne, gdy stawiamy sobie właściwy cel.


YGGDRASILL - Jesion Odyna

O ten układ run poprosiła młoda kobieta, która chciała głębiej wejrzeć w swoje życie pod kątem przyszłości i wewnętrznego rozwoju.


Pierwsze trzy pozycje układu dotyczą tego, co związane z energią życia, z wolą istnienia i poczuciem bezpieczeństwa, a także ze sprawami materialnymi.

Czwarta runa mówi o emocjach, namiętnościach, pasjach i pragnieniach twórczych.

Piąta pozycja mówi o naszej woli, o świadomym dążeniu do zaznaczania swej obecności w świecie.

Kolejne trzy pozycje układu dotyczą związków międzyludzkich, miłości, przyjaźni, współczucia, ideałów, a także spełnienia misji życiowej.

Dziewiąta pozycja mówi o porozumiewaniu się, komunikacji międzyludzkiej i ekspresji. Dziesiąta i jedenasta pozycja dotyczą nauki, wiedzy i mądrości.

Dwunasta zwraca uwagę na sprawy duchowe, dążenia mistyczne oraz poczucie jedności z kosmosem.)


Oto wybrane losowo runy:

 • 1) Thurisaz w naturalnej pozycji.
 • 2) Fehu w odwróconej pozycji.
 • 3) Elahaz w odwróconej pozycji.
 • 4) Ehwaz w naturalnej pozycji
 • 5) Perthro w naturalnej pozycji.
 • 6) Tiwaz w odwróconej pozycji.
 • 7) Berkano w naturalnej pozycji.
 • 8) Hagalaz w odwróconej pozycji.
 • 9) Sowilo w odwróconej pozycji.
 • 10) Jera w naturalnej pozycji.
 • 11) Eihwaz w odwróconej pozycji.
 • 12) Dagaz w naturalnej pozycji

Przesłanie run można odczytać następująco:

"Twoja podstawa, twoja wola istnienia są dobrze ugruntowane. Nawet jeśli doświadczasz poważnych niepowodzeń życiowych, szybko się regenerujesz.

Główna runa podstawy twojego drzewa, Thurisaz w pozycji naturalnej, zaleca, byś ostrożnie postępowała z finansami i nie ryzykowała w sprawach materialnych. Nic na siłę. Cierpliwą i systematyczną pracą osiągniesz dwa razy więcej niż jednorazowym zrywem, który zanadto by cię osłabił. Powinnaś odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla ciebie jest zysk oraz bogactwo i czy tylko z nim kojarzy ci się własne bezpieczeństwo.

Runy Fehu i Elahaz w odwróconych pozycjach radzą, abyś jednak nie przeceniała tego, co materialne. Twoje bezpieczeństwo to nie tylko ziemia, na której stoisz, ale też liście, które czerpią moc ze słońca. Mimo, że twój główny "korzeń" sięga głęboko i bez trudu dostarcza ci energii niezbędnej do życia, potrzebne jest ci jeszcze subtelne "pożywienie", które wzmocni cię duchowo. Bez niego możesz czuć się tak, jakbyś z duszą na ramieniu stąpała po wodzie. Dobrze by było, gdybyś dla równowagi zaczęła praktykować jakąś formę medytacji, ćwiczącą sam umysł, lub ciało i umysł (hatha jogę lub tai chi).

Najlepszym dla ciebie sposobem realizowania pasji twórczych byłaby praca w dwuosobowym zespole lub w związku partnerskim. Zastanów się nad przysłowiem: "co dwie głowy to nie jedna". W pojedynkę trudniej ci będzie wykorzystywać w pełni swoje umiejętności oraz intelektualny potencjał. Druga osoba doda ci pewności siebie, będzie wspierać twoje pomysły i podtrzymywać na duchu w chwilach zwątpienia. Runa Ehwaz w naturalnej pozycji chwali cię za to, że jesteś aktywna, lojalna, pracowita, pełna wiary i wciąż zmierzasz do ulepszania wszystkiego, na co masz wpływ (łącznie z samą sobą). Jeśli zwracasz uwagę na swoje emocje, jeśli je kształtujesz nie ulegając im pod wpływem impulsu, z pewnością zmienisz swoje życie na lepsze. Choć droga do doskonałości, o którą pytasz, jest daleka, sama chęć i próba jej odbycia rokują na przyszłość dobrze.

W twoim życiu nadchodzi okres wypełnienia planów i zamierzeń. Konkretna praca i włożony w nią wysiłek przyniosą oczekiwane efekty. Wszystkie drobne lecz ważne przedsięwzięcia, których dokonałaś do tej pory, teraz przyniosą plony, które sprawią ci wielką radość. Miernikiem twojej satysfakcji będą inni ludzie. Cieszyć się będziesz, gdy w ich oczach ujrzysz radość, którą ty sama byłaś przyczyną.

Runa Perthro informuje, że dobra passa, która nadchodzi, będzie związana przede wszystkim z twoją pozycją społeczną. Musisz jednak pamiętać, że nie mniej ważną rzeczą jest to, w jaki sposób sama siebie postrzegasz i jak się realizujesz na innych planach. Kolejne trzy runy zapowiadają przeszkody i trudności w dziedzinie uczuć. Kłopoty mogą pojawić się w twoim związku uczuciowym, ale ich przyczyny nie są głębokie. Czy nie jest tu winna niecierpliwość? Czy nie działasz zbyt szybko? Sfera miłości nie lubi pośpiechu. Może zbyt dużą wagę przywiązujesz do drobnych wad w swoim partnerze? Analiza w miłości jest ryzykowna. Gubienie się w detalach paraliżuje działanie. Zwróć też uwagę, czy nie poprzestajesz na tym co już osiągnęłaś, myśląc, że to już pełnia szczęścia. Uczucia, których się nie rozwija , zaczynają obumierać. Przejdziesz więc kryzys partnerski, lecz nie zwątpisz w swój związek do końca. Gdy będzie ci źle, nie ukoją cię wówczas ani sukcesy zawodowe ani materialne. Szybko jednak się opamiętasz i dojdziesz do wniosku, że sytuacja nie jest jednak najgorsza.

Nawet odwrócone runy Tiwaz i Hagalaz nie są dla ciebie zbyt trudne - bo przecież wspiera cię solidny "korzeń" runy Thurisaz.

Dzięki tej dysharmonii narodzi się w tobie coś nowego. Będzie to lekcja odebrana od runy Berkano, która doskonale uczy nas w jaki sposób postępować, gdy aura nie sprzyja. Brzoza-Berkano jest wiotka, poddaje się wiatrom; inne drzewa, o wiele potężniejsze od niej łamią się bez trudu pod naporem wichru. Postaraj się wczuć w taką giętkość, elastyczność i poddawanie się niszczącym wichrom. Zwróć też uwagę na pozornie mało ważne drobiazgi, na drobne niuanse w relacjach międzyludzkich. Może ktoś młodszy oczekuje od ciebie pomocy, a ty od niego się czegoś nauczysz?

Odwrócona runa Sowilo znalazła się w gałęziach jesionu związanych z komunikacją i wyrażaniem myśli. Musisz coś w tej dziedzinie naprawić. Powinnaś zwrócić większą uwagę na swój sposób wyrażania się. Nie zapominaj, że inni oceniają cię słuchając twoich wypowiedzi. Słowa są niezwykle ważne. Według wielu tradycji religijnych słowo było na początku i z niego wszystko powstało. Gdy spojrzysz wokół siebie zauważysz, że wiele spraw ma swój początek w słowie. Słowami stwarzasz samą siebie i innych, dzięki nim dodajesz innym otuchy albo budzisz lęk. Jest to instrument niezwykle ważny i źle by się stało, gdybyś go zaniedbywała. Zbyt łatwo zawierzasz słownym schematom, reagujesz szablonowo i to może być dla ciebie niekorzystne. W rozmowach z innymi postaraj się częściej słuchać, a nie mówić za wszelką cenę.

Sowilo jest runą wielkiej mocy. Wesprze cię, ale pod warunkiem, że dasz się jej poprowadzić. Zbędne gadulstwo, mówienie tego, co ślina na język przynosi nie jest najlepszym sposobem porozumiewania się. Uważaj też, by nie ulegać złym namowom.

Para run, Jera w naturalnej pozycji i Eihwaz w odwróconej sygnalizują, że w swoich życiowych wyborach, działaniu i myśleniu będziesz balansować. Twój obraz świata będzie trochę rozmazany. Będziesz podejmować decyzje widząc wszystkie za i przeciw, ale jakiś wewnętrzny głos będzie ci podpowiadał, że żadne rozwiązanie nie jest właściwe. Polegaj więc w najbliższym czasie na intuicji a nie racjach rozumu. Twoja wewnętrzna mądrość będzie dla ciebie najlepszym drogowskazem. Wszystkie działania, w które się zaangażowałaś przyniosą ci ostatecznie zadowolenie, jednak sukces nie przyjdzie natychmiast. Dzieło dojrzewa powoli, ale oczekując na efekt końcowy cierpliwie, nie będziesz mogła uwierzyć, że potrafiłaś osiągać tak wiele.

Eihwaz zapowiada, że największe trudności będziesz przeżywała z powodu zwątpienia w cel swoich działań. Nie rozpoczynaj niczego pochopnie i nie daj się namówić, do działań przeciwnych twoim najgłębszym przekonaniom. Intuicja i wiara w siebie będzie twoim najlepszym doradcą.

Na szczycie jesionu Yggdrasillu znalazła się runa Dagaz w naturalnej pozycji. Podkreśla ona, że twój rozwój duchowy zmierza w dobrym kierunku, a nawet pod tym względem zaskoczysz sama siebie. Pamiętaj jednak, że jest to dziedzina, o którą trzeba nieustannie się troszczyć, nawet gdy nie widać efektów. Dobry rolnik nieustannie troszczy się o to, co zasiał. Nawet gdy twoje roślinki nie zaczęły jeszcze kiełkować, powinnaś pamiętać, jaki mają przynieść plon.

Dagaz zapowiada, że w pewnym momencie twojego życia nadejdzie chwila, która zmieni na zawsze jego bieg. Dokona się to dzięki właściwej decyzji, do której powoli będziesz dojrzewać. Zobaczysz nagle w jednym błysku, jaki jest sens twojego życia i sens tego, co istnieje. Zrozumiesz, że wszystko, co cię spotyka jest dobre i pełni rolę twojego nauczyciela.


* * *

Pamiętajmy, że powyższe interpretacje związane są z konkretnymi osobami i z konkretnymi sytuacjami życiowymi. Opis uniwersalnego znaczenia energii poszczególnych run to jedna sprawa, a wymowa runy w związku z życiem konkretnego człowieka, zwracającego się do run z pytaniem, to sprawa druga. Na ogólne, abstrakcyjne znaczenie runy nakłada się czyjeś życie, czyjś los, oraz coś, co można nazwać "duchem chwili". Ten a nie inny moment życia, ten a nie inny człowiek, to, a nie inne pytanie - ta, a nie inna runa.

Podane przykłady pokazują dwie rzeczy - czym może być sztuka wróżenia z run, jak wygląda ona w praktyce (jedna z wielu możliwych wersji), oraz jak indywidualnie runy mogą przemawiać do konkretnej osoby (za pośrednictwem "medium", czyli osoby wróżącej). Chociaż zawsze możemy sami dla siebie losować czy też rzucać runy, o wiele więcej dowiemy się od nich za pośrednictwem drugiej osoby, która nie interpretuje symboli tendencyjnie (nie "nagina" ich do potrzeb własnych lub pytającego i jest bardziej obiektywna).Maria Piasecka • Runy - magiczny dar Odyna

w Tarace od 9 października 2009Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)