zdjęcie Autora

14 kwietnia 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Czytanie... (odcinków: 204)

Sam Harris, i jak wygrać z fanatykami

Kategoria: Religie
Tematy/tagi: ateizmreligijne nadużycia i kontrowersje

« Bostroma, dalej; kasty sztucznych inteligencji: Wyrocznie, Dżiny, Suwereni, Narzędzia Duchoworozwojowy kłopot z seksem »

Na forum Taraki (wewnętrznym, poufnym, dostępnym kilkudziesięciu osobom) wywiązała się następująca wymiana opinii:

Wojciech Jóźwiak: /.../ W ang. Wikipedii przy Samie Harrisie (którego książkę teraz czytam, po polsku) jest napisane: "Occupation Author, cognitive neuroscientist, non-profit executive, philosopher". /.../

Arthur Zielinski: Sam Harris – ciekawa postać, ale najważniejsze nie jest tu napisane, że jest wojującym ateistą, dość widocznym na anglojęzycznym YouTube i w mediach. Przeraża go, że świat materialny i intelektualny jest w drodze stworzenia nowego bożka (Boga?) który będzie miał prawdziwą, a nie iluzoryczną władzę nad ludzkością.

WJ: Bardzo potrzebni są ateiści „wojujący”, czyli tacy, którzy nie boją się religijnych fanatyków.

Jarosław Bzoma: Z fanatykami nie wygra się ateizmem nawet wojującym. Już na to dawno wpadłem. Można ich zneutralizować jedynie mistyką eksperymentalną.

*

I w ten sposób powstał ciekawy problem: jak wygrywać z religijnymi fanatykami? Na czym miałaby polegać wygrana? Chyba na tym, że religijny fanatyk straci rezon, ogarną go wątpliwości, jego niezachwiana dotąd wiara zacznie się sypać – i przestanie być religijnym fanatykiem. A może nawet przyzna nam rację i przejdzie na naszą stronę. (Przypomina to dialog między Pumbą i Tymonem, że fajnie by było, gdyby młody lew-znajda przeszedł na ich stronę.) Sprawa jednak jest poważna. Tak się złożyło, że w naszych czasach religijnych fanatyków przybywa, religijny fanatyzm jest w modzie i na czasie, do tego w niektórych krajach RF (religijny fanatycy) zabierają się do rządzenia, w innych zaś stają się uprzywilejowaną mniejszością, której inni ustępują i która zastrasza pozostałych. Ktoś, kto naprawdę znałby sposób na ich odczarowanie, byłby wielkim wynalazcą! Którego udręczona przez religijne szaleństwa ludzkość potrzebuje coraz pilniej.


Czytanie...: wstęp na końcu

Czytanie różnych książek i internetów, i uwagi o nich.


« Bostroma, dalej; kasty sztucznych inteligencji: Wyrocznie, Dżiny, Suwereni, Narzędzia Duchoworozwojowy kłopot z seksem »

komentarze

[foto]

1. Wojujący ateista - definicja • autor: Artur Olczykowski2017-04-15 01:43:03

Arthur Zieliński, co rozumiesz przez "wojującego ateistę"? Czy ma to być jakiś zarzut, czy tylko stwierdzenie faktu, że głośno przedstawia swój pogląd na świat?
[foto]

2. Wszyscy, którzy czytali... • autor: Artur Olczykowski2017-04-15 02:38:14

Wszyscy, którzy czytali "Waking Up: A Guide to Spirituality Without Religion" wiedzą, że Harris to nie dogmatyczny materialista typu Dowkinsa. To "racjonalny mistyk" :-)
 Jak sam napisał gdzie indziej:
"I see nothing irrational about seeking the states of mind that lie at the core of many religions. Compassion, awe, devotion and feelings of oneness are surely among the most valuable experiences a person can have,” he writes. Over lunch, he says with a smile how much he looks forward to working on the next project, which will allow him to pull back, after six long years, and focus on things that support human flourishing. “Ecstasy, rapture, bliss, concentration, a sense of the sacred—I’m comfortable with all of that,” says Harris later. “I think all of that is indispensable and I think it’s frankly lost on much of the atheist community.”

[foto]

3. Bez fałszywej skromności... • autor: Jarosław Bzoma2017-04-15 07:34:06

Bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że właśnie taki sposób wymyśliłem. Oczywiście mam na myśli śnienie progresywne. Sprawdza się nawet w dyskusjach z profesorami teologii.

Nic nie daje takiej pewności o słuszności swojego stanowiska i siły argumentom jak własne doświadczenie mistyczne. Czasem mnie to nawet przeraża :)

[foto]

4. Na imamach? • autor: Wojciech Jóźwiak2017-04-15 11:22:33

Czy próbowałeś, Jarosławie, skuteczności swojej metody na imamach?
[foto]

5. Raczej uciekają niż... • autor: Jarosław Bzoma2017-04-15 18:13:11

Raczej uciekają niż podejmują dyskusję. Nie jest to pełne zwycięstwo ale oczyszcza przedpole na parę kilometrów :)
[foto]

6. Sam Harris • autor: Arthur Zielinski2017-04-16 00:19:00

Artur Olczykowski - It was just a description - I was tempted to use the  common English word "crusading" but realised how absurd that would be! He is a true Humanist and a child of the Enlightenment, but he is also a product of American society and realises that the American psyche is in great danger.
Most Europeans smile with amusement and a shrug when they hear of the power of religion in the USA, but are unaware of the intellectual debates that are questioning the very foundations of America as a Universal, Secular, and Republican polity. The "Alt. (alternative) Right" is a generic term for a powerful phenomenon in the USA - it is well-funded, intellectually at a high level, and considers that Modernism (in all guises), The Enlightenment, and even the Renaissance were disasters for white society. Its enemies are Liberalism, Democracy and traditional Conservatism (hence "alternative"), questions the American Revolution and separation from Britain as a betrayal, and aims to re-invent a modern version of a stratified, feudal, and monarchist system, and frequently the Catholic Church is seen as some kind of unifying ideal.
This sounds like preposterous nonsense, but I have corresponded with some of the websites and they really do mean all of this. I consider this as partly responsible for the "Trump phenomenon" - by many he is seen as a stepping-stone to something more. If you want to amuse or frighten yourself here are some websites:
http://www.socialmatter.net/,http://hestiasociety.org/,http://neoreaction.net/http://reddit.com/r/nrxn/http://thefutureprimaeval.net/http://thermidormag.com/https://sydneytrads.com/
Read, enjoy, and realise why I call Sam Harris "wojujący".

7. Problem z fanatykami jest złożony... • autor: JSC2017-04-16 12:05:07

po pierwsze należy dokonać pewnego podziału:
- ci co wierzą tak, że są gotowi oddać życie w imię swoich przekonać przez różnego rodzaju akty autodestrukcji
Ostatnio głośno jest o terroryzmie islamskim, który często i gęsto stosuje taktykę kamikaze.
- farbowane lisy wykorzystujące fanatyków do swoich celów
Powszechnie wiadomo, że często guru różnych sekt działają z myślą o korzyściach materialnych.
Z kolei wierchuszka ISIS to byli funkcjonariusze irackich sił specjalnych, a także jak to niektórzy sugerują także i rosyjskich

A co do wojujących ateistów to mam z nimi pewny problem... Odnoszę wrażenie, że ten ateizm bierze się generalnie z zgorszenia różnymi postawami Kościoła i jego wyznawców... Co w myśl zasady, że prawda pozostanie prawdą choćby nikt w nią nie wierzył" nie ma prawa wpływać na przekonania religijne.
[foto]

8. Kopanie się z koniem • autor: Jan Szeliga2017-04-16 13:01:48

Rozmowa z jakimikolwiek fanatykami podobna jest do kopania się z koniem.
Szkoda czasu i nerwów. Omijam ich szerokim łukiem.
[foto]

9. Jak wyżej • autor: Arkadiusz2017-04-16 14:17:07

Misja odwodzenia fanatyków od ich przekonań to skrajnie masochistyczny pomysł na życie. Trzeba żyć niejako obok, zgodnie z piosenką Młynarskiego Róbmy swoje. Vadim Zeland w Transerfingu opisuje jak postępować z wahadłami, czyli strukturami energoinformacyjnymi (wahadła to coś podobnego do egregorów). Wahadła (np. religie, narody, partie polityczne, organizacje, rodziny itd.) pobierają energię od swoich popleczników oraz od przeciwników. Szczególnie jeśli jesteśmy ich przeciwnikami, warto zdawać sobie sprawę, że walcząc z nimi oddajemy im swoją energię, chociaż pewnie wolelibyśmy robić przyjemniejsze rzeczy, które należą do naszych celów życiowych. Dlatego wahadła albo omijamy (jeśli nie mamy szansy je pokonać będąc w skrajnej mniejszości, czyli zdrowy pokojowy dystans) albo je tłumimy. Są różne sposoby tłumienia: poczucie humoru, wykorzystywanie ich energii dla własnych celów (nasza rodzina w czasie rekolekcji w szkole syna pojechała nad morze na kilka dni), przyłączenie się do przeciwnego wahadła (w tym przypadku do materialistów redukcjonistów czy do partii antyklerykalnych), zaburzenie scenariusza wahadła np. można by znaleźć luki w poglądach radykalnych religijnych fanatyków i wykorzystać część tych poglądów do całkiem innego scenariusza (w polityce - nowej narracji). i jeszcze inny sposób na walkę z agresywnym przedstawicielem jakiegoś wahadła, też wytrącający go z równowagi to zrobić dla niego coś miłego (ale nie to o co mu chodziło).
[foto]

10. Radykałowie • autor: Arkadiusz2017-04-16 14:24:07

Gorzej jest z radykałami, którzy niszczą otwarte demokratyczne społeczeństwo. Nasze poczucie obywatelskie powoduje, że nie potrafimy spokojnie usiedzieć czując, że musimy coś zrobić. 
Terroryści to skrajni przedstawiciele wahadeł, robią coś co Zeland nazywa prowokacją wahadła - pierwszy etap wciągania ludzi do myślenia na częstotliwości wahadła. Dlatego na Zachodzie często mawiają, ze nie pozwolą terrorystom zmienić ich wolnych społeczeństw i na zamachy odpowiadają kwiatami. Natomiast w Polsce, mimo, że nie mamy terrorystów, władza stara się nas straszyć nimi. Wiadomo, ze celem władzy jest jej radykalne powiększenie, strach jest tu narzędziem. Z kolei nasi religijni radykałowie to ludzie typu Rydzyka, Chazana czy Radziwiłla. Pociesza mnie to, że każda akcja wywołuje reakcję. Potrzeba tylko cierpliwości. W katolickiej Hiszpanii do władzy doszła lewica i wprowadziła bardzo liberalne zasady społeczne.

11. lewica to taka nowa religia • autor: Nierozpoznany#61032017-04-16 14:41:40

Na najwyższym oltarzu bóg który nazywa się Poprawność Polityczna

to jest bardzo surowy i zazdrosny bóg, który mówi swoim wiernym: nie będziesz miał innych bogów przede mną! Będę nieprzerwanie wprowadzał nowe zasady abyś przestał być rasistą, homofobem, islamofobem, durniem prawicowym, abyś wiedzial że tylko lewa noga to właściwa noga.

Piewsze boskie przykazanie brzmi: Nieprzewanie dążyć będziesz aby mieć dwie lewe nogi.

To że te zasady i ich egzekucja przypominają już o Orwell-a 1984, tego wierni tej religii zdają się nie dostrzegać. Warto obejrzeć: https://video.search.yahoo.com/yhs/search;_ylt=A0LEVu4vZvNYwR0AJsEnnIlQ;_ylu=X3oDMTByMjB0aG5zBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzYw--?p=Orwell+1984+You+Tube&fr=yhs-mozilla-001&hspart=mozilla&hsimp=yhs-001#id=1&vid=dfdf16898a462be9075c91cdea0d6676&action=view


jak walczyc z radykałami i fanatykami? Pokonaj fanatyka i radykała w sobie.

Fundamentaliśći lewicowi w walce z fundametalistami "boskimi" I think not. Whoever wins loses..
[foto]

12. poprawność polityczna • autor: Arkadiusz2017-04-16 15:56:41

Poprawność polityczna to moim zdaniem tylko narzędzie. A na ołtarzu jest człowiek. Ideologia to humanizm. Celem PP było wymuszenie pewnego rodzaju postrzegania - tego, że przed nami zawsze najpierw jest człowiek. Jak każde wymuszenie jest czymś negatywnym na dłuższą metę, ponieważ jest zablokowaniem potrzeby ekspresji własnych emocji, własnej oceny. Ktoś chce rzucić epitetem, nazwać innego po swojemu i postrzega PP jako knebel. Ten liberalno-lewicowy knebel, który miał chronić człowieczeństwo i bezpieczeństwo mniejszości, został zidentyfikowany i odrzucony. Ale wciąż mamy prawicową poprawność polityczną: prawną ochronę uczuć religijnych, rozszerzającą się klauzulę sumienia pracowników publicznej służby zdrowia. mamy przerzucanie symboli religijnych do przestrzeni publicznej, skrajne "obsikiwanie terenu", wprowadzanie nowych znaczeń starych wyrazów.

13. "ideologia to humanizm" • autor: Nierozpoznany#61032017-04-16 20:16:21

- ideologia np. polskich "neo-liberałów" to "kłamstwo- dla kasy i przywijejów" - tworzenie jak to mówi Trump alternatywnej narracji lub alternatywnych "faktów" - robienie spoleczenstwu wody z mózgu za pomocą mediów i socjotechnik.

liberalno-lewicowy knebel, który miał chronić człowieczeństwo i bezpieczeństwo mniejszości, został zidentyfikowany i odrzucony - kiedy?

Bo czytając artykuły o róznych np. zamachach najpierw jest podawana informacja że sprawca był leczony psychiatrycznie. Naprawdę, aż takia prostacka manipulacja?  poprawnoscia mozna np. zaszczuc kogos kto uwaza ze przyjmowanie mijlioow ekonomiczno-zasilkowych migrantow do Europy, kulturowo, religijnie niemozliwych do zintegrowania, nie jest dobrym pomyslem. Mozna pojechac z takim nikczemnym ksenofobem po bandzie, bo my to przecież humaniści.

Kazdego "humanistę" propnuję wyslac na przymusowa roczną integracje na przedmiescia Brukseli, Paryż, Szkoholmu.


prawicową poprawność polityczną - tak dokladnie to prawa odmiana lewej poprawności
Lustrzane odbicie. te dwie poprawności różnią się nieistotnymi detalami.

Wspólne cechy; pokonać "wroga" za wszelką cenę i wszelkimi nikczemnymi sposobami, piejąć podczas tej haniebnej operacji o własnej "szlachetności"

14. islam ma obniżyć koszt pracy europejczyków • autor: Jerzy Pomianowski2017-04-16 23:07:49

To niesamowite jak pisowcy znajdują wspólny język z kodowcami gdy rozmowa zejdzie na problem "uchodźców". Dzielą ich tylko detale co do wskazanego stopnia brutalności przy ich wyganianiu. To chyba jedyny punkt budujący zgodę narodową.
Co do wojujących, to fanatykiem jest ktoś, komu nie wystarcza życie zgodne z wyznawaną ideologią, lecz potrzebuje jeszcze by wszyscy  wyznawali jego ideologię, i aktywnie działa w tym kierunku.
PS
Z fanatykami islamskimi nikt teraz nie zamierza  walczyć. Zostaną jednak zniszczeni, gdy już wypełnią swoją funkcję  czyli rozwalą znaną nam  Europę.

15. liberałowie • autor: Nierozpoznany#61032017-04-17 01:29:49

JFK
Gandhi
MLK

- ogólnie ludzie którzy coś dali społeczenstwu, czasem placąc krwią, utratą stanowiska, ect. / Dali przykład swoim życiem i postawą

Pseudo liberalowie - czesto zasiadają w różnych sejmach, komisjach, redakcjach, zarządach. Są to wysokiej klasy trutnie wyrózniajacy się pustą retoryką "humanistyczną" nie dają społeczenstwu nic ale często biorą, też pod stolem. W krytyce "wroga", i świętym oburzeniu na jego niecne postępowanie - nieprześcignieni

Spotkałem niedawno na silowni bylego działacz związkowego, it was a hard SOB, w dobrym słowa tego znaczeniu i prawdziwy liberał, w latach 60 jego kanadyjska centrala związkowa "oddelegowała" go do Mississipi aby pomóc w rówouprawnieniu murzynów. Był wtedy młodym czlowiekiem i powiedzial mi że to cud że nie zesrał sie podczas ttych wydarzen w majtki ze strachu. Jednak wytrzymał tam do konca, ponad 6 miesięcy.

Więc ilu jest chętnych czlonków zarządów  aby dostąpić dostojnega miana LIBERAŁA? 

W Polsce z ludzi promowanych przez media liberałem jest.....raczej nikt.
[foto]

16. Metodą na fanatyków • autor: Piotr Tiszczenko2017-04-19 20:21:16

Metodą na fanatyków, siejącą spustoszenie wręcz, jest rodzaj trollingu, gdzie posługujemy się ich retoryką i wszelkimi innymi ichnimi narzędziami, idąc zawsze dwa, trzy, cztery kroki za daleko w naszych osądach, fantazjach, uniesieniach, pomysłach, strategiach proponowanych itd. W przypadku fanatyków łatwych do pokonania, jak np. turbosłowianie, sprawa jest stosunkowo prosta i bywa zabawna. 

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)