zdjęcie Autora

24 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Samoujawnianie się medytacji i amplifikacji- wtajemniczenie spontaniczne

Kategoria: Techniki rozwoju

« Przemoc i Przebudzenie - wtajemniczenie spontaniczne Transparentny Mętlik z Zakamuflowanymi Szamanami »
Idziemy dalej w temat wtajemniczenia spontanicznego tj. samodzielnego budowania czy odkrywania poglądu duchowego, magii, szamanizmu etc. Przyczynę tego określiłem, jako przemoc. Przemoc modyfikuje nasze zachowania i powoduje automatyczne zapamiętywanie wzorców - oderwanych od otoczenia i "normalności" schematów przetrwania. Innymi słowami to nazywając, chodzi o zbyt silny bodziec, nadmiernie stresujący i uniemożliwiający dotychczasowe czy naturalne reakcje.
W podobny sposób działa na nas przemoc czasu - czyli starość i śmiertelność, oraz przemoc losu choroba i wypadki.
Coś spontanicznego wydarza się w kanałach zmysłowych...w centralnym polu uwagii tam gdzie jesteśmy skupieni lub na jej peryferiach. We
Wzroku(także fantazjach wzrokowych), Słuchu/Mowie, Odczuciach, Ruchu, Zapachu/emocjach  (swoją drogą w relacjach i świecie też, wliczając)  pojawiają się wzory do tej pory nam nieznane, a narzucające  "samoujawnianie"  medytacji, przykuwające świadomość do tego dziwnego postrzegania: w jaki sposób tego doświadczam?
Dla zobrazowania różnicy pomiędzy "normalnym trybem" a "trybem medytacyjnym", w normalnym trybie postrzegamy za pośrednictwem: co to oznacza? jak zareagować?  I to automatyzuje nasze działania i postrzeganie.
W normalnym trybie mamy "BOLI - CO Z TYM ZROBIĆ?" w trybie medytacyjnym mamy "BOLI,, ale JAK BOLI? JAK TEGO DOŚWIADCZAM? Kłuje czy uwiera? Jaką ma fakturę to odczucie? Jaki kształt? " etc.
Na styku jednego i drugiego mamy amplifikację - wzmacnianie sygnału by go pełniej doświadczyć. I robimy to odruchowo! Instynktownie.
I spokojnie bym twierdził, że tej spontanicznej medytacji i amplifikacji zawdzięczamy budowanie całych wewnętrznych światów i całość procedur medytacyjnych, szamańskich(monotonizacja czy ekstremalizacjia), czy rytuałów magicznych. Jakby ktoś się pytał, to jest to główny składnik tego, co nazywam mądrością wizji, czy od innej strony podchodząc wiedzą znikąd.
Ta medytacja czy amplifikacja ograniczona i uformowana zostaje wzorcami kulturowymi (np. językiem, możliwością lub możliwością podjęcia pewnych działań) czy właśnie progiem realności i nierealności tj. punktem w którym osoba odrzuca i kwestionuje doświadczenia jako nierealne, lub przestaje kwestionować owe doświadczenia i je odrzucać.

Temu wszystkiemu będę chciał się przyjrzeć w kolejnych odcinkach.
C.D.N. 

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Przemoc i Przebudzenie - wtajemniczenie spontaniczne Transparentny Mętlik z Zakamuflowanymi Szamanami »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)