zdjęcie Autora

28 lutego 2015

Łukasz Łuczaj

Sen-trawa i rośliny w snach

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: roślinysen

Pulsatilla_vulgaris wikipedia


Czy śniły Ci się kiedyś jakieś rośliny? Wyraziste kwiaty, zioła, drzewa czy owoce? Chciałbym to opisać. Przygotowałem specjalną krótką ankietę. Jej wypełnienie zajmie Ci 5 min. Bardzo interesuje mnie, jakie gatunki śnią się ludziom. Oczywiście, rośliny nie są pewnie częstym gościem, ale kto to wie… Ja miałem w życiu kilka wyrazistych snów z roślinami. Oczywiście, jeśli śnił się Wam TYLKO las, bez rozróżnienia co to jest, to się nie liczy. Będę wdzięczny za udział w ankiecie.

www.ankietka.pl/ankieta/175776/rosliny-w-snach.html »

Na zdjęciu powyżej widzicie sasankę zwyczajną (Pulsatilla vulgaris), roślinę, którą wschodni Słowianie nazywają сон трава, czyli son-trawa, dosł. sen-trawa – zioło snów. Ciekawe czy dlatego, że była rośliną mocy, czy dlatego, że pomagała zasnąć (w legendach o sen-trawie sprowadza długi magiczny sen). W wielu krajach Europy pije się wieczorem herbatkę z rumianku lub lebiodki pospolitej, aby mieć dobre sny. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) nosi nawet nazwę „dobra myśl” w wielu jęz. słowiańskich (np. czeskim i słoweńskim), podobnie w gwarach góralskich.

Tematem zioła snu, sen-trawy, zajmowała się dr Wioleta Wenerska, autorka bardzo ciekawej książki „Zioła dziwy z literackiego zielnika romantycznego” (Lublin 2005). Autorka wylicza szereg utworów, także polskich, w których pojawia się ten motyw, np. Józefa Bohdana Zaleskiego, Antoniego Józefa Glińskiego (Bajarz polski) oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego (Lublana).

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-02-28)


komentarze

1. Rośliny??? • autor: Nierozpoznany#79092015-02-28 19:44:35

Ale mi zabiłeś ćwieka.
Nie, rośliny nie, ale zwierzeta tak. W dzieciństwie śniły mi się lisy.
Ostatnimi czasy śnią mi sie pszczoły. Może dlatego, że się nimi trochę zajmuję.

Chyba jednak coś mi się kiedyś śniło. Ale nie tyle rośliny pojedyńcze, lecz jako element krajobrazu. Miałem kiedyś wracający uporczywie sen o raju. Ten sen wyglądał tak, że były to przyjazne, ciepłe sosny na piaszczystym gruncie. To był mój raj. Chociaż w gruncie rzeczy wolę krajobraz górski. Ale jednak śniąc te sosny wiedziałem, że to raj.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)