zdjęcie Autora

05 kwietnia 2008

Wojciech Jóźwiak

Sennik, krótki - symbole snów
Symboliczne obrazy i sceny najczęściej występujące w snach

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: Jungsensymbole

Apteka. Bawiące się dzieci. Boso. Budynek z częścią nadziemną i podziemną. Byk. Cmentarz. Daleka planeta. Dodatkowe oko. Dzicy ludzie. Elektrownia. Granica. Gwiazdy na niebie. Indianin. Jazda. Kąpiel. Kolory. Koń. Korytarz. Kościół. Kwiat. Las. Latanie. Lew. Lustro. Łoś. Obcy kraj. Oblanie wodą. Paliwo. Pałac. Pilot. Podziemie. Poruszona ziemia. Porzucone zwierzęta. Posadzki. Przesiadka. Restauracja. Rosjanie. Rower. Skarby. Skóra się zmienia. Słońce i Księżyc. Smarowanie się ziemią. Smok. Śmierć. Taczki. Talizmany. Targ. Trzecie oko. Ubranie. Ucieczka. Uderzenie. Wampir. Więzienie. Wojna. Wybuch. Wymiana części ciała. Zagrażające zwierzęta. Zamrożony człowiek. Zmarli. Zwierzęta nurkujące. Zwłoki


* Apteka

Podobny symbol do restauracji (zobacz). Z tą różnica, że w restauracji dają jeść, więc we śnie jest to symbol zasilania energią, zaś w aptece dostajemy lekarstwa, a więc apteka symbolizuje uzdrowienie, w szerszym zaś sensie zapowiada pozbycie się kłopotów i wyprostowanie życiowej drogi.

Należy pilnie uważać, kto w aptece siedzi za ladą – osoba aptekarza (aptekarki) może nas naprowadzić na konkretne zalecenia, które należy stosować w życiu.


* Bawiące się dzieci

Bawiące się dzieci symbolizują to, co w tobie jest spontaniczne, co wynika wprost z twojej natury. Często w życiu na jawie zapominamy o tym, kim naprawdę jesteśmy, jakie jest nasze życiowe powołanie, czego chce nasza natura. Tłumimy swój głos serca. Sceny z bawiącymi się dziećmi zawsze przypominają o tym, co w nas jest wrodzone i autentyczne.


* Boso

Chodzenie boso, dotykanie bosymi stopami ziemi
Oznacza: wyzwolenie się spod zakazów i nakazów. Życie spontaniczne, zgodne z naturą; wyzwolenie tłumionych energii i możliwości. Otwartość na wszelkie pozytywne wpływy ze świata. Brak psychicznych przeszkód, które nie pozwalają nam być sobą. Kontakt z ziemią, z żywiołem Ziemi oznacza też powodzenie materialne i „szczęśliwą rękę” we wszelkiej działalności gospodarczej; mówi o tym, że intuicyjnie czujesz wszelkie sprawy materialne.

Ważne jest, w jakim stanie są stopy. Stopy czyste, albo przyprószone ładnym, białym lub żółtym piaskiem, zapowiadają wyzwolenie się spod ograniczających wpływów, psychiczne wyzwolenie, otwartość i bogactwo, pozytywne wyjście ku ludziom. Stopy zabłocone oznaczają, że jeszcze pozostały do pokonania kłopoty; zawsze jednak jest to pozytywny symbol, gdyż chodzić boso – to mieć związek z rzeczywistością oparty na prawdzie.

Bose stopy są też zamiennikiem nagości ciała i kojarzą się z seksem, z otwartością i gotowością na seks.


* Budynek z częścią nadziemną i podziemną

W ten sposób wyświetla się we śnie świadoma i podświadoma, ukryta strona twojego życia. To co dzieje się na powierzchni, w części nadziemnej, symbolizuje życie świadome; podziemia budowli symbolizują to, co nieświadome. Oczywiście dużo ważniejsze jest to, co dzieje się w podziemiach!


* Byk

Byk jest symbolem erotycznym, a właściwie fallicznym. Oznacza członek męski jako nośnik energii seksu. Skojarzenie to zapewne jest w historii odwieczne, jako że już w starożytnej mitologii greckiej Zeus do niektórych swoich erotycznych wyczynów przybierał postać byka. Dziś seksualny sens byka został jeszcze wzmocniony przez to, iż wiadomo, że we współczesnej hodowli zwierzęta owe niczym innym się nie zajmują oprócz nieustannego zapładniania krów. Byk jest zwierzęciem agresywnym (a raczej tak o bykach głosi legenda), jego rogi kaleczą, wbijają się w ciało, co znowu przypomina członek.

Sny o bykach mają odmienny charakter u mężczyzn i u kobiet. U mężczyzn symbolizują własną męską siłę i płciowy popęd u śniącego. U kobiet oznaczają coś obcego: męską seksualną energię tak jak przychodzi ona z zewnątrz, od kogoś drugiego.

Sny o bykach groźnych, atakujących, goniących, oznaczają problemy z seksem, często chodzi tu o lęk przed seksualną inicjacją. I znowu, co innego oznacza to u mężczyzn i u kobiet.

Zobacz też: Zagrażające zwierzęta.

Podobnym symbolem jest koń.


* Cmentarz

Cmentarze często występują w snach, zapewne dlatego, że są jednymi z nielicznych świętych miejsc, jakie jeszcze pozostały. Swoim znaczeniem cmentarz przypomina kościół (zobacz) i podobnie jak on, oznacza wewnętrzne święte miejsce własnej duszy, siedzibę naszego najgłębszego Wyższego Ja. Inaczej niż kościół, cmentarz łączy się ze śmiercią (zobacz), która w snach jest symbolem wielkiej życiowej przemiany, oraz z naszymi zmarłymi przodkami (zobacz). Cmentarz także symbolizuje naszą przeszłość, sprawy które minęły, które „pogrzebaliśmy” podobnie jak zmarłych. Dlatego rzeczy dziejące się na cmentarzu najczęściej odnoszą się do naszej przeszłości i można w nich dopatrzyć się naszych rozrachunków z przeszłością.

Cmentarz zapomniany, lub niespodziewanie odkryty nieznany zakątek cmentarza, albo groby nieznanych przodków
- Oznacza to, że pewien fragment twojej przeszłości daje o sobie znać; odkrywasz, że coś co zdawał się odeszło w niepamięć, staje się w pewien sposób aktualne i żywe na nowo.

Cmentarz uporządkowany, wyrównany, groby równo stojące
- Ten obraz oznacza, że dałeś sobie radę z niepokojącymi wspomnieniami, znasz już sens pewnego fragmentu własnej przeszłości; wiesz, po co pewne wydarzenia były ci potrzebne. Sny takie są też obrazem porządków jakie dokonały się w twojej podświadomości; po takich snach mocniej stajesz na nogach, jesteś bardziej pewien podstaw, na których budujesz swoją przyszłość. Często wraz z takim snem znikają pewne problemy zakorzenione w przeszłości.


* Daleka planeta

Sen dzieje się nie na Ziemi, ale na obcej, dalekiej planecie
To, że akcja snu przeniosła się na inną planetę oznacza, że śniący umysł pokazuje ci pewne alternatywne, odmienne i dotąd niewykorzystywane warianty twojego życia. Sen jest lekcją poglądową; twoja śniąca podświadomość mówi: popatrz, tak mogłoby być w twoim życiu, gdybyś wykorzystał szanse, których nie dostrzegasz.


* Dodatkowe oko

Oprócz trzeciego oka, wyrastającego na czole, jak na malowidłach buddyjskich i hinduskich, zdarzają się sny o dodatkowym oku gdziekolwiek na ciele: na plecach, stopach, dłoniach, rękach. Oznacza to, że ujawnia się pewna szczególna umiejętność lub zdolność związana z tym miejscem na ciele. Oko na przedramieniu może np. oznaczać biegłość w sztuce walki karate. Oko na plecach – wyostrzony zmysł obserwacji.

Oko na dłoni jest tradycyjnym symbolem jasnowidzenia.


* Dzicy ludzie

Ludzie pierwotni. Indianie, Murzyni, Aborygeni itd.
W głębi duszy przezywasz powrót do tego, co w tobie pierwotne i instynktowne, do twojej dzikiej natury. Bronisz się (i to skutecznie) przed wtłoczeniem w ciasne ramy tego co wolno i nie wolno, zakazów i nakazów. Buntujesz się przeciw nadmiernemu ucywilizowaniu swojego życia. Obraz Dzikich Ludzi oznacza też budzenie się potrzeb seksualnych.


* Elektrownia

...oznacza prawie to samo, czym jest w rzeczywistości: źródło energii. Tyle że chodzi tu o źródło energii psychicznej, czyli tego czegoś, co sprawia, że chce się nam żyć i być aktywnym. Śnić o elektrowni, to to samo, co w myśleniu na jawie uświadamiać sobie swoją moc, swoją witalną siłę.

Elektrownia jądrowa
- oznacza sięgnięcie do najgłębszych, istniejących na poziomie komórek i genów, źródeł psychicznej energii. Z takich snów budzimy się „naładowami” i pełni „pary”, a życiowe problemy rozwiązują się same. Energia jądrowa to jednak żywioł niebezpieczny, grożący zagładą, i podobnie w symbolu elektrowni jądrowej zawiera się ostrzeżenie przed przesadą i rozwijaniem przedsięwzięć, których nie będziesz umiał utrzymać pod kontrolą.


* Granica

Przekroczenie granicy, mostu, bramy, przejścia granicznego itd.
Jest to jeden z symboli wielkiej życiowej zmiany, podczas której zapadają decyzje, które gruntownie odmieniają twoje życie, tak jak rożni się jeden kraj od drugiego (oddzielony granicą), lub wnętrze budynku od zewnętrza (oddzielone drzwiami).


* Gwiazdy na niebie

...zwłaszcza, kiedy wyróżniają się niezwykłym blaskiem lub układem, kiedy śniący rozpoznaje nieznane gwiazdozbiory; gwiazdy poruszają się, przesuwają, tańczą, rozbłyskują, układają w geometryczne figury; całe niebo porusza się, jak płynąca powierzchnia wody
Nasza podświadomość bywa samorodnym astrologiem, i tak jak w astrologii, gwiazdy symbolizują nasz los, czyli „co nam w gwiazdach pisane”. Dlatego gwiazdy zmieniające się na niebie oznaczają zmianę naszego losu: czyli że od pewnej chwili zacznie cię się szczęścić po okresie powodzenia; albo odtąd twoje życie popłynie nowym torem. W takich snach często objawia się ten przyszły los, i odczytać go można z okoliczności, jakie we śnie towarzyszą tym niezwykłym zjawiskom na niebie.


* Indianin

Indiański wojownik, czarownik, szaman; zwykle w rytualnym, egzotycznym stroju, z takimż uzbrojeniem, tańczący lub wykonujący jakieś magiczne gesty
Pod tą postacią występuje w snach Mistrz Wewnętrzny. Kim on jest? Jest to ta część naszego podświadomego umysłu, która jest bardziej rozwinięta duchowo niż nasza zwykła świadomość na jawie, i która przez to jest zdolna udzielać nam rad i prowadzić nas. Sny-spotkania z Wewnętrznym Mistrzem są ogromnie energetyzujące, czujemy się po nich silniejsi i pełni entuzjazmu. Często w snach takich Indianin wypowiada zagadkowe słowa i zdania, czyni niezrozumiale gesty, pokazuje znaki. To, co przekazuje, chociaż zwykle symbolicznie zaszyfrowane, może zawierać doniosłe nauki i rady dla naszego życia. Dlatego trzeba bardzo pilnie obserwować jego poczynania. Indianin jest chyba najczęstszą „maską” Wewnętrznego Mistrza. Czasem w tej roli występuje też Hindus, zwłaszcza hinduski jogin. Rzadziej przybiera on postać europejskiego duchownego, księdza lub mnicha. Zamiast Indianina-szamana pojawia się też Indianka, często stara, doświadczona i znająca magiczne sztuki.


* Jazda (autobusem, samochodem, pociągiem, metrem itd.)

Jazda pojazdem jest symbolem twojej życiowej drogi. Dlatego sny o jeździe często są prorocze i zapowiadają przyszłe wydarzenia, jako że to, co wydarza się podczas tej jazdy „trochę dalej” jest już obrazem przyszłości.

Jazda autobusem, pociągiem, tramwajem – środkiem masowego transportu
- oznacza, że twoja życiowa droga jest silnie uzależniona od innych ludzi, że raczej prąd wydarzeń ciebie niesie, niż ty swoim życiem naprawdę sterujesz. Co innego, jeżeli...

jedziesz samochodem sam kierując, siedzisz za sterami samolotu, łodzi itd.
- oznacza to, że w twoim życiu zaczyna się etap samodzielny; że twoje życie będzie twoim autorskim dziełem.

Jazda metrem, w podziemiu, lub pociągiem przez tunele
Tunel i otaczająca ciemność symbolizuje podświadomość. Takie sny przedstawiają więc nie to, co się dzieje w twoim życiu na jawie, lecz wewnętrzne przemiany twojej psychiki. Ale też bywa tak, że przemiany psychiczne natychmiast zaczynają się przejawiać w wydarzeniach z zewnętrznego świata, więc i takie sny (o podróży przez podziemia) mogą ukazywać przyszłość na jawie.


* Kąpiel

Kąpiel w wodzie w otwartej przestrzeni, tzn. w jeziorze, morzu lub w rzece, także w basenie lub w łazience. W łaźni publicznej. Urządzenia kąpielowe
W obrazie kąpieli łączą się dwa znaczenia. Po pierwsze, do kąpieli rozbieramy się, zrzucamy ubranie, podobnie jak do seksu, i przez to w zasadzie zawsze kąpiel we śnie ma sens erotyczny. Jest sygnałem tego, że jest w tobie gotowa do użycia energia seksualna. Często obraz kąpieli oznacza, że twoje potrzeby seksualne pozostają niezaspokojone. Zanurzenie w wodzie, w języku snu oznacza także inne zanurzenie się – mianowicie zanurzenie w życiu popędowym kierującym się emocjami. Tak więc woda jest symbolem seksu.

Po drugie, kąpiel ma sens oczyszczenia. Te dwa znaczenia się łączą, i razem kąpiel oznacza oczyszczenie poprzez seks. Sen taki oznacza więc, że tęsknisz do niewinnie przeżywanego, „czystego” seksu – i do miłości erotycznej, która pozytywnie odmieni twoje życie.

Sen o kąpieli może być jednym ze snów wzywających do Wielkiej Przemiany.

Oczywiście ważne są wszystkie szczegóły: czy woda nie jest brudna lub groźna (to zły znak), czy jest jasno czy ciemno (sny o kąpieli w ciemnościach zawsze mają sens negatywny, mówią o jakichś trudnościach); a także z kim się kąpiesz. Często takie sny są jawnie erotyczne, i od scen „kąpielowych” sen płynnie przechodzi do obrazów erotycznych.


* Kolory szat, ubiorów

Niebieski, błękit: symbol równowagi, wiedzy, mądrości – ale także niezaangażowania. Oznacza też potrzebę życia z dala od ludzkiego gwaru i w zgodzie z naturą. Oznacza wysoki poziom twórczych sił umysłu.

Biały: kolor wolności, wyzwolenia, uwolnienia od problemów i bycia ponad życiowe potrzeby. Uwaga: w białych szatach często pojawiają się zmarli lub ci, którzy mają umrzeć: naprawdę – albo symbolicznie, czyli odejść z czyjegoś życia.

Czerwony: kolor mocy, ale również walki, zaangażowania się w sprawy tego świata, poświęcenia i ofiary. Oznacza nadmiar życiowej energii. Dominację. Oznacza również moc płci, potrzeby seksualne.

Zielony: oznacza, że rozumiesz swoją naturę i gotów jesteś żyć w zgodzie z jej rytmami i wymogami. Często oznacza gotowość zajścia w ciążę, urodzenia dziecka, założenia rodziny. Także gotowość na przyjęcie czyjejś miłości.

Czarny, brązowy, szary: są symbolem podróży do wnętrza. W czarnych, szarych lub brązowych strojach odbywamy w snach wyprawy w poszukiwaniu własnej głębokiej natury i jej wartości; zwykle są to podróże w podziemia. (Podobny sens ma ciemny fiolet.)

Purpurowy (bordo, amarant, madżenta): poczucie własnej mocy i wielkości; kolor władzy i sukcesu; często zapowiedź kariery.

Żółty i złoty: bogactwo, powodzenie; także oznacza lepsze spożytkowanie własnych talentów i możliwości.


* Koń. Ofiara z koni

Koń jest jednym z ważnych zwierząt mocy, czyli symbolicznych zwierząt, pod postacią których przejawia się psychiczna energia. Ze wszystkich zwierząt mocy w snach współczesnych Polaków pojawia się chyba najczęściej. Częściej śnią o koniach kobiety niż mężczyźni.

Koń symbolizuje energię męską, w potrójnym sensie: jako męski popęd płciowy, jako pęd do dominacji nad innymi, czyli siłę „władczą”, oraz mężczyznę jako zdobywcę, mieszkańca otwartych przestrzeni, w przeciwieństwie do kobiety zamkniętej wewnątrz domu. Zapewne dlatego częściej śnią o koniach kobiety, tak jakby poprzez ten obraz przywoływały ową dominująco-zdobywczą energię, która jest im mniej dostępna w sposób odruchowy, bezpośredni, jak to jest w przypadku mężczyzn. Koń śniony przez kobietę często przedstawia tę siłę jako ujarzmioną, posłuszną kobiecie, przy czym bardzo ważne jest, że kobieta-amazonka styka się z koniem i czuje go poprzez swoje okolice płciowe! Seksualny zmysł kobiety staje się więc, podczas konnej jazdy, sposobem na posłuszne sterowanie wielekroć potężniejszą odeń energią końsko-męską, wiernie przebywającą pomiędzy jej udami.

Zdarza się, że konie w snach występują bez skóry, obdarte ze skóry a jednak żywe, i zabieg ten jeszcze potęguje ich żywotność. Ma to niewątpliwy związek z męskim członkiem, który także jest najbardziej wypełniony mocą, żywy i życiodajny właśnie wtedy, kiedy skóra z niego jest ściągnięta. Ta cecha członka zostaje przeniesiona przez senną wyobraźnię na konia.

Ofiara z konia, sceny w śnie kiedy konie są ranione, rytualnie składane w ofierze, kaleczą się, spadają do dołów i przepaści, tryska z nich krew – a są to sny wcale nierzadkie – również mają sens seksualny i symbolizują orgazm, wytrysk nasienia, czyli ten moment, kiedy męska energia seksualna „wylewa się” i ujawnia. Sennym scenom krwawiących koni zawsze towarzyszy podniosły, radosny nastrój, entuzjazm niby podczas jakiegoś pierwotnego święta. Obrazy te nigdy nie są odbierane jako przykre ani groźne. Śnione są zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.


* Korytarz

Jeden z symboli drogi życiowej. Inaczej niż jazda pociągiem, która mówi o życiu jako czymś, co się toczy (jak koła po torach!) samo z siebie, bez podejmowania wyraźnych wyborów, korytarz symbolizuje życiową drogę pełną świadomych wyborów. Dlaczego? – Bo w korytarzu są drzwi, w które można wejść albo nie wejść. Zakręt na korytarzu oznacza podobny „zakręt” w życiu, czyli konieczność podejmowania nagłych decyzji i to takich, których skutków nie da się przewidzieć.


* Kościół

Sny dziejące się w kościele. Sceny z mszy, z kościelnych uroczystości
Znaczenie kościoła bierze się stąd, że jest to święte miejsce, miejsce sakralne. Po drugie zaś, kościół jest zamkniętą przestrzenią. Świętość i zamknięcie sprawia, że w snach kościół oznacza wewnętrzne święte miejsce które każdy z nas nosi w głębi swojej duszy. To co się dzieje w kościele, odnosi się do skarbów twojej duszy – do twoich najgłębszych, najważniejszych, „najświętszych” wartości. Często śniąca podświadomość używa symbolu kościoła, aby ci pokazać, że pewne rzeczy, osoby, sprawy w twoim życiu są ważniejsze niż cokolwiek.


* Kwiat

Zwłaszcza gdy jest to kwiat wielki, różnokolorowy, ozdobny, sztucznie wykonany, wyrośnięty ponad miarę, o regularnych płatkach, lub w inny sposób się wyróżniający
Kwiat występuje w snach jako odpowiednik mandali. Mandala jest to symboliczny obraz całości świata i umysłu. Zwykle ma postać koła wpisanego w kwadrat, koła z kwadratem w środku, koła podzielonego na cztery części, koła o wielu promieniach – a stąd już krok do obrazu kwiatu o wielu płatkach. Obraz mandali w śnie (czyli także kwiatu) oznacza, że zbliżasz się do momentu, kiedy problemy się rozwiązują, przeszkody ustępują, a ty uzyskujesz rozumienie skąd idziesz, dokąd i po co. Obraz mandali jest związany z poczuciem sensu istnienia; tak jakbyś już wiedział i mógł powiedzieć sobie: „wiem po co żyję”.


* Las

Symbolizuje powrót do źródeł, do tego co w nas, w naszej duszy, jest naturalne, pierwotne, dzikie i oparte na instynktach. Sny dziejące się w lesie, jeśli zawierają aluzje erotyczne, są często zapowiedzią burzliwej, zmysłowej namiętności do pewnej osoby.


* Latanie w powietrzu

Unoszenie się w powietrzu – własną mocą, nie w pojeździe
Sny o lataniu są zwykle bardzo pozytywnym symbolem: oznaczają wysoki poziom sił żywotnych i posiadanie nadmiaru energii, której śniący nie wykorzystuje w realnym życiu w pełni. Są sygnałem, iż: „mogę więcej, zdolny jestem do czegoś wyższego, większego”.

W snach obserwuje się różne metody i metody latania. Często (najprościej) brak jest świadomości własnego ciała, śniący obserwator jest samym wzrokiem i przenosi się myślą. W innym przypadku, mając poczucie ciała, wykonuje ruchy podobne do pływania. Często, aby latać, wystarczy w powietrzu ułożyć ciało poziomo. Lata się także w pozycji siedzącej, „lotosowej” za skrzyżowanymi nogami, albo biegnie się długimi susami, które płynnie przechodzą w lot. Można też podskakiwać siedząc odbijając się od ziemi sprężynującymi pośladkami. Śniący o lataniu odkrywają mnóstwo technik lotu, niektóre są dokładnie zlokalizowane w ciele.

Symboliczne jest tu odkrywanie, że własne ciało posiada nieznane dotąd, przeogromne możliwości, i to odnosi się do życia: sen mówi, że podobnie w życiu dysponujesz wielkimi odkrytymi możliwościami, które są w twoim zasięgu.

Ciekawe, skąd wiemy, jak to jest jak się lata? Czyżby w takich snach ujawniała się głęboka pamięć z poprzednich wcieleń, kiedy niektórzy z nas byli istotami latającymi? A może latanie w powietrzu jest czymś, co ludzie naprawdę potrafią, co zakodowane jest w ludzkiej naturze – tyle, że nie wiemy, jak tę umiejętność uruchomić?

Ponieważ sny o lataniu są przejawem nadmiaru sił życiowych, owe siły mogą się przejawić też jako energia seksualna i wtedy latanie oznacza niezrealizowane potrzeby seksualne.

Negatywny sens snów o latania polega na tym, że jest to jednocześnie oderwanie się od ziemi – a więc takie sny ostrzegają, że grozi ci utrata kontaktu z rzeczywistością, życie fikcją i złudzeniami.


* Lew

Jedno z Zagrażających Zwierząt (zobacz). U początku swoich dziejów gatunek ludzki żył i ewoluował w Afryce, w stałej konfrontacji z lwami, które żyły w tym samym środowisku, polowały na tę samą zwierzynę, a razie zbyt bliskiego spotkania ludzie stawali się dla lwów łatwym łupem. Zapewne obraz lwa i innych wielkich drapieżników z rodziny kotów nosimy zapisany w genach, jako część wrodzonego systemu automatycznego ostrzegania. Nic dziwnego, że obraz lwa łatwo zostaje wywołany i ożywiony w snach, tym bardziej, że obecnie, choć lwy w większości wytępiono, widzi się je dużo częściej niż kiedykolwiek, a to za sprawa ogrodów zoologicznych i filmów przyrodniczych.

Obraz lwa jest niejednoznaczny. Z jednej strony jest sygnałem śmiertelnego niebezpieczeństwa, i pojawia się w snach przesyconych lękiem. Zagrożenie ze strony lwa, ucieczka przed lwem, oznacza trudne do zniesienia osaczenie przez rozmaite życiowe problemy. Lew może też też symbolizować groźną chorobę. Żywe jest w nas astrologiczne skojarzenie lew-słońce-serce, stąd pod obrazem zagrażającego lwa mogą się wyświetlać dolegliwości układu krążenia.

Z drugiej strony, lew jest symbolem mocy, szczególnie mocy władczej, tej którą posiadają królowie i inni rozkazodawcy. Lew symbolizuje władzę, bycie u szczytu, sławę, zaszczyty, życie dla siebie, kiedy można spełniać wszystkie swoje zachcianki. Oba te znaczenia, siła-władza i śmiertelny strach, w snach często łączą się jedno i oznaczają lęk przed autoafirmacją, lęk przed byciem sobą w całej okazałości. Kiedy przed śniącym pojawia się droga do osobistej kariery, ale takiej, której on się obawia, symbol lwa jest najbardziej na miejscu.

Walka z lwem oznacza walkę z własnymi słabościami, ale są to takie słabości, które mogą się przemienić we własne przeciwieństwo i stać się siłą, jak na przykład nieśmiałość, która może być przeobrażona w umiejętność darzenia innych ludzi uwagą i pomocą.

Przemiana w lwa, widzenie siebie (np. w lustrze) jako lwa – jest to bardzo pozytywny symbol, zapowiedź rośnięcia w siłę i autoafirmacja.

Kobieta z lwem, jak na karcie tarota „Moc”, to symbol łączący groźną siłę lwa i łagodną opiekuńczą słodycz kobiety. Jest to jeden z symboli osiągnięcia psychicznej pełni, podobnie jak Słońce i Księżyc jednocześnie widziane na niebie (zobacz). Oba te obrazy są zresztą pokrewne sobie, jako że lew łączy się ze Słońcem, a kobieta z Księżycem.


* Lustro

Na jawie patrzymy w lustro, aby dowiedzieć się, jak wyglądamy, aby się dowiedzieć prawdy o sobie. Podobnie we śnie, kiedy widzisz lustro lub spoglądasz w lustro, jest to przekaz od śniącej podświadomości: „patrz, oto pokazuję ci prawdę o tobie”. Często w lustrze widzi się siebie jako kogoś innego niż w rzeczywistości, albo jako postać symboliczną (znam sen, w którym pewna dziewczyna patrząc w lustro, zobaczyła jako swoje odbicie – lwa!), albo równie symboliczne sceny. Można powiedzieć, że w śnie po drugiej stronie lustra zaczyna się drugi, następny sen, o piętro ważniejszy, bardziej znaczący, od dotychczasowego. Często jest to sen wieszczy, przepowiadający przyszłość, a widok w lustrze oznacza właśnie przyszłość.

Carlos Castaneda twierdził, że od zobaczenia we śnie swojego odbicia w wyśnionym lustrze zaczyna się sztuka świadomego śnienia oraz sztuka magicznego przemieniania rzeczywistości poprzez działania wykonywane w snach.


* Łoś

Ciekawe zwierzę, ponieważ często występuje w naszych snach, chociaż prawie nieobecne jest w mitologii, a także jego obraz nie jest ogólnie znanym symbolem czegoś; nie jest rysowane w herbach i innych symbolicznych znakach, nie jest wreszcie bohaterem pop-kulturowych filmów (np. Disneya). Łoś jest zwierzęciem, które żyje na bagnach, pasie się brodząc w wodzie, a jego naturalne środowisko jest przesycone wilgocią i mgłą. W jego wyglądzie jest też coś głęboko archaicznego, wygląda jak jeden z tych stworów, które – jak mamuty i niedźwiedzie jaskiniowe – żyły w dawnych czasach, ale wyginęły. Łoś w snach łączy nas z tym, co jest w nas pierwotne, z nasza dziką naturą. Jego pojawienie się we śnie oznacza, że rozwiążesz swoje problemy tylko poprzez odrzucenie nadmiaru cywilizacji – a więc przez powrót do własnej natury, do tego, co w tobie jest autentyczne, prawdziwe i pierwotne.

Czasem w tym samym znaczeniu w snach pojawia się jeleń, żubr, bizon, dzik – albo jakieś mało określone, masywne i włochate zwierzęta.


* Obcy kraj

Podróż do obcego, egzotycznego kraju, pobyt tam, obcy kraj jako miejsce, gdzie dzieje się sen
Zwykle są to symbole poprzez które podświadomość ukazuje samą siebie, to znaczy: obcy kraj, świat egzotyczny jest wewnętrznym światem podświadomości. To co tam się dzieje, należy rozumieć jako przegląd tego, co rozgrywa się w nieświadomym umyśle śniącego, jego wewnętrznych procesów. Często wydarzenia w takim „egzotycznym świecie” są zapowiedzią wydarzeń w świecie realnym. Zobacz też: podziemie, dzicy ludzie, daleka planeta, Rosjanie, Indianin.


* Oblanie wodą

Oblanie wodą – przez człowieka lub człekopodobną postać, która pojawia się we śnie – ma sens podobny jak uderzenie (zobacz), a więc jest symboliczną inicjacją, sygnałem przechodzenia od jednego etapu w życiu i poziomu rozwoju, do następnego. Ale, ponieważ woda w snach ma sens erotyczny, oblanie wodą przypomina też kąpiel (zobacz). Poprzez sceny oblewanie wodą śniąca podświadomość powiadamia cię, że dojrzałeś erotycznie, czyli jesteś gotów podjąć życie seksualne, albo gotów jesteś na seks z pewną wybraną osobą. Oblanie wodą ma też sens magii płodności, może więc być zapowiedzią zajścia w ciążę i urodzenia dziecka; oznacza także, że się emocjonalnie dojrzało do takiego kroku w życiu. W sensie bardziej ogólnym oblanie wodą jest jednym z symboli życiowego powodzenia: zapowiada więc taki okres w życiu, kiedy satysfakcja emocjonalna łączy się z sukcesem materialnym.

Jeżeli oblanie wodą we śnie odbierasz jako coś przykrego, oznacza to, że w jednym z wymienionych obszarów życia masz kłopoty: z seksem, z nawiązaniem satysfakcjonującego związku, z materialnym powodzeniem.

Często specjalnie po to, aby oblać cię wodą, we śnie pojawia się szczególna postać: człowiek z wiadrem. Jeżeli jego wiadro (wiadra) są puste, oznacza to, że dopiero powoli dojrzewasz do przekroczenia kolejnego progu w życiu. Na ogół lepiej jest jednak spotkać te postać z pełnymi wiadrami!


* Paliwo

Stacja paliw. Także widok samej benzyny i cystern z paliwem; tankowanie samochodu; zakłady, instalacje i rurociągi naftowe
Paliwo symbolizuje to, co zawiera realnie: energię; także w sensie energii życiowej. Ponieważ benzyna napędza silniki, jest też symbolem napędu życiowego, czyli tego wszystkiego, co każe nam w życiu dążyć naprzód i osiągać cele. Sny o paliwie mówią o tym, że jesteś (lub wkrótce będziesz) w życiu w okresie ekspansji i szybkiego rozwoju; że ty i twoje przedsięwzięcia rosną w siłę.

Przeciwnie, brak paliwa oznacza, że kończy się dobry okres w przedsięwzięciach i interesach.

Paliwo symbolizuje też pieniądze.

Podobny sens, chociaż mniej ostry i dynamiczny, ma węgiel, zwały węgla. Oznacza zatem energię potrzebna do uruchomienia i podtrzymania w ruchu przedsięwzięć, ale są to przedsięwzięcia nie tak wystrzałowe i błyskotliwe, jak te (we śnie) napędzane benzyną.


* Pałac

Zwłaszcza pałac ze szkła i drogich kamieni, pełen kolorów i światła, o bogatej architekturze
Pałac jest jednym z symboli psychicznej pełni, podobnie jak Słońce i Księżyc razem na niebie (zobacz) lub kobieta z lwem (zobacz). Pałac, podobnie jak w ogóle dom, jest obrazem psychiki śniącego. Pałac to dom idealny, godny królów i bogów, a nie zwyczajnych ludzi i świadczy o tym, że jego właściciel (a także ten, komu pałac się śni) jest człowiekiem nie-zwyczajnym i doskonałym. Sny o pałacu zapowiadają sukces, twórcze wykorzystanie własnych możliwości, spełnienie, a także rozwój duchowy.


* Pilot

Pilot samolotu lub pojazdu kosmicznego, którym lecisz, kapitan statku, którym płyniesz, kierowca twojego samochodu
Osoby te oznaczają ludzi, od których w życiu zależysz. Np. kiedy śni ci się, że lecisz samolotem, za sterami którego siedzi twoja matka, oznacza to nadmierną zależność od matki i bierne uleganie jej wpływom i kierownictwu. Pilot oznacza też osobę, z którą wiążesz wielkie nadzieje: że ci pomoże, wyprowadzi z kłopotów itd. Można też to tak rozumieć, że oto podświadomość podsuwa ci wskazówkę: ta oto osoba pomoże w kłopotach.

Brak pilota w pojeździe (samolocie, samochodzie, statku) oznacza poczucie bezradności, że nikt ci nie pomoże; a także jest dobitnym sygnałem, że musisz sobie radzić sam.


* Podziemie

# Zejście do podziemia, sceny w podziemnych pomieszczeniach Potężny symbol, który oznacza, że to co widzimy i przeżywamy we śnie odnosi się do najgłębszych warstw naszej duszy. Jednocześnie są to te obszary umysłu, w których zawiera się największy ładunek energii. Często jeśli śni się zejście do podziemia, jest to początek snu o przemianie, której wynikiem jest zaczerpnięcie energii z najgłębszych wewnętrznych źródeł.

Podziemny bank, zwłaszcza gdy jest tam ci udzielany kredyt, wypłacane pieniądze
Obraz ten przedstawia symbolicznie nawiązanie kontaktu z głębokimi warstwami psychiki, gdzie przebywają siły, które mogą być niemal dosłownie wszechmocne. Tam mieszka realna siła, która, jeśli powie: „tak będzie”, to tak się stanie. Penetrowanie podziemi jest częścią każdej działającej praktycznie magii. Sen taki zwykle oznacza, że twoje marzenia, zamiary i plany dotyczące spraw materialnych, pieniędzy, dochodów, możliwości inwestowania pieniędzy – wkrótce staną się rzeczywistością. Odwrotnie, nieprzyjemne przygody w takich miejscach oznaczają opóźnienia i brak sukcesu w tych sprawach.

Podziemna jadłodajnia, kawiarnia, stołówka; dostajesz tam jeść
Patrz: podziemny bank. Z jednej strony sen ten oznacza, że dostajesz energetyczne zasilanie z głębokich warstw twojej psychiki. Z drugiej strony, często w takich razach bardzo podobne rzeczy dzieją się w świecie realnym: dostajesz pracę, dobrze płatne zajęcie, dostęp do pieniędzy. Odwrotnie, jeżeli mimo swych wysiłków nie możesz pożywić się w takiej podziemnej stołówce, jest to poważne ostrzeżenie, że twoje gospodarcze zamiary mogą się nie udać. Przyczyną niepowodzenia będzie wtedy brak zasilania z głębokich warstw umysłu.


* Pole pszenicy

Może to być pole na którym rośnie dowolne zboże, lecz pszenica ma sens szczególny, gdyż ze wszystkich zbóż jest tym najbardziej cenionym, używanym na chleb najwyższej jakości. Również gleby na których rośnie pszenica są najlepsze, a samo zboże ma najbardziej żółty (złoty) kolor, co dla snów jest równie ważne jak gospodarcza i odżywcza wartość rośliny.

Pole pszenicy jest symbolem i zapowiedzią dobrobytu, bogactwa, powodzenia, korzyści materialnych, bezpieczeństwa, spokojnego rozwoju, rozkwitu, prosperity. Sny o pszenicy mają właściwości terapeutyczne: wygaszają leki, obawy i napięcia. Mogą też zapowiadać wyzdrowienie z choroby. (Ciekawe jak to jest u Chińczyków i innych ludów dalekiego Wschodu – czy im z bogactwem i pomyślnością kojarzą się zalane wodą, błotniste pola ryżowe?!)

Pszenica (ogólniej: zboże) młoda i zielona: dobre początki przedsięwzięcia, pomyślnie zaczynany nowy etap w życiu i w karierze.

Pszenica dojrzała, złocista: czas dojrzał do żniw, sukces bliski, zaczynasz czerpać korzyści ze swojego przedsięwzięcia. Podobny sens ma widok pryzm usypanego ziarna lub worków ze zbożem.


* Poruszona ziemia

We śnie widać wykopy, kopalnie odkrywkowe, zwały ziemi świeżo wydobytej w wykopów, świeżo głęboko zaoranej; ziemia się porusza, zapada albo wypiętrza, toczą się lawiny błota ze stoków
Ziemia to obraz podstawy, tego, na czym stoisz, a więc tych rzeczy, które w swoim życiu traktujesz jako stałe i niezmienne. Obraz poruszonej ziemi oznacza, że te niezmienne podstawy właśnie się zmieniają lub niezadługo się zmienią. Może chodzić o przeczucie zmiany pracy, miejsca zamieszkania, życiowego partnera, ważnych spraw, w które jesteś zaangażowany. Sen taki może też być sygnałem ze strony śniącej podświadomości, że zbytnio i niezdrowo przywiązałeś się do pewnych warunków życia, podczas gdy głos z głębi duszy wzywa cię, abyś dokonał zmian.

Jest to jeden ze snów wzywających do Wielkiej Przemiany – przemiany sposobu życia i całej osobowości.


* Porzucone zwierzęta

W snach takich odkrywasz, że żyją zwierzęta, które kiedyś karmiłeś, które były pod twoją opieką, lecz potem przez cale lata nie myślałeś już o nich – a oto one jednak żyją i czekają na twoją opiekę. Inny wariant snu, to znalezienie porzuconych przez kogoś zwierząt, którymi ty teraz musisz się zaopiekować. Sen taki naprawdę mówi o porzuconych pomysłach, zamiarach, projektach i ideałach z dawnych czasów, często z dzieciństwa. Przypomina o tym, że sprawy, którymi w dawnych czasach żyłeś, nadal są ważne, że tak naprawdę nie można o nich zapomnieć. Jest to jeden z tych snów, które wzywają do powrotu na własną, właściwą sobie drogę.


* Posadzka

Ozdobne posadzki, malowidła, płaskorzeźby, mozaiki i kolorowe wzory na podłodze, napisy i ozdoby ułożone z płytek, bruku, kamieni; szczególnie gdy są zasypane ziemią; kiedy trzeba zamieść podłogę albo odkopać ziemię, aby je zobaczyć
Obraz ten jest połączeniem dwóch rzeczy kłócących się ze sobą: są piękne wzory i obrazy, ale depce się po nich, albo dodatkowo są one pogrążone w ziemi i pyle. Obraz ten oznacza, że posiadasz dary, uzdolnienia, talenty, których nie wykorzystujesz – i czas już dojrzał do tego, aby podjąć wysiłek (pracę nad sobą), abyś te uzdolnienia uruchomił i twórczo wykorzystał swój talent. Ową pracę nad sobą symbolizuje czyszczenie posadzki i odgarnianie zasłaniającego pyłu. Często w tle, gdzieś obok, pojawią się ludzi i sceny, które przypominają o tym, w jakich okolicznościach i w której epoce życia zapomniałeś o swoich „skarbach”, w którym momencie zszedłeś z własnej prawidłowej drogi. Takie wskazówki pomagają zacząć (na jawie) pracę nad powrotem do siebie.


* Przesiadka

Przesiadka z pociągu na pociąg, z autobusu, tramwaju, samolotu
Przesiadka oznacza zmianę etapu w życiu, ważną zmianę na drodze życia. Znaczące jest, z czego na co się przesiadasz i jakie okoliczności temu towarzyszą. Jeżeli przesiadasz się na pojazd szybszy i lepszy, oznacza to zmianę na lepsze i sukcesy; odwrotnie, przesiadka na pojazd powolniejszy i mniej wygodny zapowiada okres życiowych trudności.

Kiedy przesiadając się nie możesz znaleźć następnego pojazdu – zapowiada to poważne kłopoty i niemożność znalezienia dla siebie właściwego miejsca w życiu. Ale uwaga! W ten sposób mogą się tylko wyświetlać twoje lęki przed zmianą, a naprawdę nie będzie wcale tak źle.


* Restauracja

Restauracje, bary, kawiarnie
Wszelkie jadłodajnie są w snach symbolem obfitości i życiowego powodzenia. Tak jak w barach nas karmią, tak w snach pod symbolem baru występuje energetyczne zasilanie. Energetyczne zasilanie to ten czynnik, który sprawia, że jednym powodzi się lepiej, drugim gorzej, a także jednemu człowiekowi różnie powodzi się w różnych okresach życia; że los jest łaskaw (lub nie). Wejście do baru we śnie świadczy o tym, że śniący jest dobrze zasilany, czyli ma okres dobrej passy w życiu.


* Rosjanie

Także Ukraińcy, Cyganie i podobni cudzoziemcy
Chodzi tu o takich obcoplemieńców, który trochę się boimy, bo uważamy ich za „dzikszych” od nas, uważamy, że bardziej od nas kierują się instynktami, a nie rozumem i zasadami. (Uwaga: Nasza podświadomość nie jest poprawna politycznie, nic dziwnego, że pełna jest nieracjonalnych przesądów, także tych narodowych. Zapewne Niemcy i Szwedzi śnią właśnie o Polakach jako o takich groźnych i śmiesznych obcych.)

Oznaczają oni to, co w nas samych dzikie, nieracjonalne, odruchowe i instynktowne. Często pod postacią „Ruskiego” lub „Cygana” przychodzi do nas z podświadomości jakiś pomysł, plan, idea, której się boimy, bo jest zbyt śmiała, zbyt „dzika” i wymagałaby od nas porzucenia naszych wygodnych nawyków.

Podobny sens mają Murzyni, Indianie, Aborygeni – z tą różnicą, że w snach o „Ruskich” i „Cyganach” chodzi zwykle o rzeczy, które „z marszu”, bez większego zachodu dają się zastosować w życiu.


* Rower

Rower to pojazd, którym trzeba koniecznie jechać do przodu, bo inaczej się przewróci. Wóz lub samochód mogą stać, rower nie. Kiedy śni się rower i jazda rowerem, zawiera się w tym dla ciebie rada, abyś wykazał wytrwałość, nie zatrzymywał się w swoich wysiłkach, gdyż jesteś na dobrej drodze – o ile tylko nie staniesz lub i skręcisz z niej gdzieś w bok.


* Skarby

Poszukiwanie skarbów. Kopanie w ziemi w poszukiwaniu skarbów
Obraz ten świadczy, że twoja śniąca podświadomość chce ci przekazać wiadomość, którą uważa za niezwykle ważną. Kopanie w ziemi oznacza wnikanie do najgłębszych warstw podświadomości. Skarb, czyli coś bardzo cennego, to przekaz z najgłębszych warstw umysłu; taka wiadomość przekazana poprzez senny obraz zawsze mówi coś ważnego o twojej życiowej drodze, o twoim powołaniu.


* Skóra się zmienia, odnawia

We śnie skóra się łuszczy, odpada, ściągasz jej płaty jak po opaleniu, zdrapujesz strupy pod którymi jest nowa skóra. Podobny symbol to obraz węża lub innego zwierzęcia, które zmienia skórę
Oznacza to, że zmienia się lub powinien się zmienić twój styl życia i to, jak ciebie widzą inni. Symbol ten oznacza też, że wewnętrznie dojrzewasz do życiowej przemiany, do zmiany swojej roli społecznej i osobistego stylu. Stajesz się – po prostu – kimś innym.


* Słońce i Księżyc jednocześnie widziane na niebie

Widok ten jest obrazem psychicznej pełni. Psychiczna pełnia to stan, w którym cała energia umysłu stoi do dyspozycji człowieka. Budząc się z takiego snu czujesz się tak, jakbyś mógł „góry przenosić”. To poczucie wewnętrznej siły to właśnie skutek tego, że zaczerpnąłeś energii z owego stanu psychicznej pełni. Sny takie sygnalizują intuicyjne (zrazu nieświadome) rozwiązanie problemów, są zapowiedzią sukcesu; mówią: wszystko się uda, twój świat stanie się doskonałą całością.


* Smarowanie się ziemią

Smarowanie się ziemią, gliną, obsypywanie się piaskiem
- Jest to zachęta ze strony nieświadomego umysłu, aby bardziej zaangażować się, bardziej zanurzyć się w materialną rzeczywistość. Jeśli masz takie sny, zastanów się, czy aby nie masz w zwyczaju odwlekać decyzji, lekceważyć sprawy innych ludzi, czy nie jest tak, że nie dość wykorzystujesz swoje umiejętności aby coś osiągnąć, czy nie stawiasz sobie zbyt małych celów w życiu. (Wszystko są to przejawy zbyt słabego kontaktu z materialną rzeczywistością, czyli, symbolicznie, z ziemią.) Smarowanie się ziemią to także symbol seksualny: kontakt z żywiołem Ziemi wzmaga siły płodności.


* Smok

Smoki w bajkach występują zawsze w towarzystwie księżniczek, i dotąd w snach są typowo kobiecym tematem: śnią się przede wszystkim kobietom i w ich snach są istotami zarazem pięknymi, potężnymi i przyjaznymi. Smok jest energią kobiecą. W baśniach młody rycerz musi najpierw pokonać smoka, aby wziąć księżniczkę za żonę. Smok jest w istocie samą księżniczką w postaci groźnej, jest całą dziką siłą jej płci. Gdyby jednak w pojedynku wygrał smok, księżniczka stałaby się jego ludzkim wcieleniem, czyli groźną czarownicą, używającą mocy swojej płci dla siania chaosu i niepokoju. W snach smok groźny oznacza potęgę uczuć i seksu. Smok łagodny, kolorowy i piękny przedstawia natchnienie, inspirację – czyli lotną, twórczą, powietrzną stronę kobiecej natury.


* Śmierć

...A także przeżywane we śnie oczekiwanie na śmierć; to że ktoś objawia ci że zaraz umrzesz; gromadzą się okoliczności, które mają doprowadzić do twojej śmierci
Śmierć w snach oznacza najczęściej wielka przemianę w życiu, a szczególnie taki krok, takie przekroczenie progu, którego się boimy – jako że w innym wypadku ów próg czy też przemiana nie skojarzyłby się nam z czymś tak budzącym lęk, jak śmierć. Ma się stać coś takiego, że nawet nie potrafisz wyobrazić sobie tego życia, które ma być potem. W takiej sytuacji śnimy o własnej śmierci.


* Taczki

Pchanie taczek, wózka, noszenie tobołów: obraz własnego życia, które odczuwane jest jako ciężki, niewdzięczny obowiązek, jako niewolnicza lub „psia” służba. Często sen, w którym występuje ten obraz, w dalszej części pokazuje symbolicznie sposoby wyjścia z tej przykrej sytuacji.


* Talizman

Wręczanie talizmanów, zwykle przez potężnego czarownika, kapłana, szamana, maga; znajdywanie talizmanów; przedmioty, których ochronna moc ujawnia się we śnie
Zwykle kiedy we śnie pojawia się talizman, zarazem wiadomo, jakie on ma właściwości, przeciw czemu chroni lub co pozwala osiągnąć. Zwykle sen taki sygnalizuje, że na nieświadomym poziomie osiągnąłeś pewną szczególną zdolność, która pozwoli ci właśnie to osiągnąć w życiu. Czasem ceremonie lub magiczne operacje z talizmanami (lub innymi magicznymi przedmiotami) zastępują działania realne, na jawie, i kiedy zostaną wykonane we śnie, okazuje się wkrótce, że odpowiedni realny problem zniknął sam przez się.

Jeżeli zapamiętałeś jak wyglądał wyśniony talizman, warto byś taki sam lub podobny kupił lub sporządził na jawie – będzie działał tak samo!


* Targ

Wydarzenia, które we śnie mają miejsce na targu, odnoszą się do twoich stosunków z otoczeniem i mają związek z tym, co łączy ciebie z innymi ludźmi. Targ jest taką scenerią, którą twój śniący umysł wytwarza, aby przyjrzeć się temu, co dzieje się pomiędzy tobą a otaczającymi cię ludźmi. Kupowanie i sprzedawanie, podawanie sobie pieniędzy – oznacza wszelką wymianę pomiędzy tobą a innymi. Przeszkody w zawarciu transakcji, kiedy np., odkrywasz że nie masz pieniędzy, albo kupiec nie ma potrzebnego ci towaru, albo nie rozumie co do niego mówisz – są obrazem zakłóconych stosunków z ludźmi w twoim otoczeniu.

Odwrotnie, kiedy zawierasz udane transakcje na targu, nakupiłeś potrzebnych przedmiotów, czujesz się obdarowany, wzbogacony, nakarmiony – są zapowiedzią sukcesów w życiu na jawie.


* Trzecie oko

Trzecie oko jest symbolem oświecenia. W symbolice Indii i Dalekiego Wschodu z trzecim okiem pośrodku czoła wyobrażano istoty oświecone, bóstwa, opiekuńcze duchy. W tradycji Zachodu tego symbolu nie było, ale ostatnio, wraz z większymi kontaktami z Azją, zaczyna się ono śnić również nam.

Trzecie oko znaleźć u siebie (np. patrząc w lustro) – znaczy to, że podświadomie rozpoznajesz u siebie ukryte dotąd umiejętności i zdolności. Może to oznaczać np. budzenie się pewnych zdolności twórczych. Oczywiście, u medytujących i wykonujących inne ćwiczenia duchowe, będzie to wyraźną oznaka czynienia postępów na tej drodze.

Istoty, osoby z trzecim okiem: jest to inna postać duchów opiekuńczych, aniołów czy innych przyjaznych istot, które występują w snach po to, aby udzielić nam symbolicznych rad (bez porównania częściej poprzez to co robią niż to co mówią) i podnieść nas na duchu. W każdym razie warto zapamiętać wszelki przekaz idący od nich.


* Ubranie

Ubranie we śnie jest ważnym symbolem, kiedy ma pewne szczególne właściwości, które sprawiają, że zwracasz na nie uwagę. Kiedy ubranie jest obojętne, w niczym nie przeszkadza, ani nie pomaga, wtedy raczej symbolicznego znaczenia nie ma.

Ubranie zbyt obszerne, wzdymające się, powiększające, obwieszające się
Ubranie to coś zewnętrznego wobec ciała, a więc symbolizuje zewnętrzne obowiązki, zadania, a także to jakim powinieneś być – czyli narzuconą ci z zewnątrz, przez otoczenie, rolę społeczną. (Uwaga: Rola jest „narzucona” i ubranie też „narzucasz” na siebie – takie językowe skojarzenia są ważne w symbolice snów.) Ubranie zbyt wielkie oznacza, że społeczna rola, jaka przyjąłeś, przerasta cię, że masz zbyt wiele pracy, zbyt uciążliwe obowiązki. Zbyt wielkie ubranie grozi tym, że się zsunie i zostaniesz wystawiony nago na widok – co oznacza kompromitację w razie gdybyś nie wywiązał się z obowiązków.

Ubranie zbyt ciasne, krępujące, spowalniające ruchy, przeszkadzające w biegu lub wspinaniu
Swoją społeczną rolę, np. pracę, albo pozycję w rodzinie, odczuwasz jako nieodpowiednią, krępującą cię, nie pozwalającą się rozwijać w zgodzie z twoją naturą.

Ubranie w którym się zgrzałeś, pocisz się albo źle znosisz upał
Kluczem do znaczenia tego obrazu jest to, że takie ubranie najchętniej by się zdjęło, aby wystawić ciało na słońce i wtedy gorąco stałoby się przyjemne i przyjazne. Ale nagość, nagie ciala na plaży, pod palmami, w ciepłej wodzie to oczywisty symbol seksualny – oznaczający seksualne wyzwolenie. W śnie o ubraniu oblepiającym ciało owo wyzwolenia właśnie nie może się dokonać, zatem sen taki oznacza seksualne niespełnienie, zahamowania i pruderię.

Mundur – kiedy masz na sobie
Pomijając wszelkie niemiłe wspomnienia z wojska lub z kontaktów z policją drogową, założenie munduru jest symbolem pozytywnym, ponieważ oznacza podjęcie decyzji, dokonanie wyboru, zdecydowanie się na określoną życiową drogę i linię postępowania. (Ludzie w mundurach tym różnią się od cywilów, że zawsze wiedzą co mają robić!) Ale jest i sens negatywny: od munduru niedaleko do wojskowej musztry, a stąd do więzienia (zobacz).

Ubranie niekompletne, brak spodni, częściowa nagość, dziury w ubraniu
Sny takie oznaczają niepewność siebie, brak zaufania do swoich umiejętności i do słuszności własnych decyzji. Mogą też oznaczać lęki i zahamowania występujące w kontaktach z ludźmi. Jeżeli są tu odniesienia do seksu, to zwykle negatywne, kiedy śniący źle i niepewnie czuje się w swojej roli seksualnej i nie ma zaufania do mocy własnego ciała.


* Ucieczka przed wrogami, napastnikami

Poważny sygnał, że istnieją nierozwiązane problemy. Czujesz się osaczony przez zobowiązania wobec innych ludzi. Komuś coś jesteś winien; niekoniecznie pieniądze – najczęściej są to niespełnione obietnice. Twój poziom energii jest niski: takie sny pojawiają się, kiedy czujesz się słaby, bezradny, osaczony. Jeżeli wydaje ci się, że naprawdę tak nie jest, sen może zwiastować nawrót kłopotów w niedalekiej przyszłości.


* Uderzenie

Scena, kiedy śniona postać uderza śniącego, ręką lub kijem, laską, berłem, gałęzią lub innym trzymanym przedmiotem. Uderzenie (nie w twarz ani w głowę, ale raczej w tułów) odczuwa się jako głęboki wstrząs w całym ciele. Postać uderzająca jest znacząca: jest to ktoś ważny, potężny albo tajemniczy
Zwykle w uderzającym można rozpoznać Wewnętrznego Mistrza (patrz: „Indianin”), a samo uderzenie ma sens symbolicznej inicjacji. Gest ten przypomina uderzenie szpadą w ramię podczas pasowania na rycerza, albo uderzenie podczas sakramentu bierzmowania. (W naszych snach bardzo często odprawiane są takie i podobne magiczne rytuały!) Gest ten należy rozumieć jako znak ze strony Wewnętrznego Mistrza, czyli naszej wewnętrznej mądrości: „Już pora, idź, działaj”. Jeśli pracujesz ze snami, znaczy to, że powinieneś rozpoznać sens tego, co śniąca podświadomość ci przekazała i zastosować jej wskazówki w życiu. Często jest to wezwanie, żeby zakończyć jeden etap życia i przejść do następnego, podejmując ważne decyzje.


* Wampir

Ktoś wysysa ci krew, jak wampir
Alarmujący sygnał: oto ta osoba pozbawia cię sił, energii, jest twoim „osobistym wampirem energetycznym”. Ale to również oznacza coś więcej: że pomiędzy tamtą osobą („wampirem” ze snu) a tobą istnieją poważne, nierozwiązane problemy, nieoddane długi, niewypowiedziane do końca słowa. Istnieją blokady i napięcia. Uwaga! Może we śnie wyświetlać się jedna osoba jako wampir, a naprawdę chodzi o stosunki z kimś innym, jakoś tamtą osobę przypominającym.


* Więzienie

Budynek więzienia, mury więzienne, widok więźniów w kajdanach lub w zakratowanych boksach, pilnujący ich strażnicy. Także: musztra w wojsku, ludzie ustawieni w równe szeregi, wykonujący mechaniczne ruchy
Obrazy więzienia i wojskowej musztry symbolizują dyscyplinę, dryl, niedostatek wolności. Oznaczają nadmiar obowiązków i są sygnałem, że twoje życie jest nadmiernie skrępowane nakazami i zakazami. A ponieważ więzienia są zarazem bezosobowe i bezduszne, więc obraz taki pojawia się w snach nie wtedy, kiedy przyczyną twojego zniewolenia jest pewna osoba z zewnątrz, lecz kiedy ty sam popadłeś w pułapkę życia nadmiernie zdyscyplinowanego i skrępowanego.


* Wojna

Wojna w snach objawia się jako obrazy pożarów, wybuchów, słupów dymu i ognia, nalotów, ławic bombowców lecących, aby wszystko zniszczyć, pochodów czołgów, a także obrazy uzbrojonych mężczyzn, gotowych zamordować wszystkich na swej drodze. (Raczej nie spotyka się w snach Polaków obrazu wojny jako wielkiej sprawy, jednoczącej ludzi ku świętemu zwycięstwu.) W snach o wojnie występuje poczucie zagrożenia i poczucie nietrwałości wszystkich rzeczy, które w każdej chwili mogą zostać zniszczone. I właśnie to poczucie zagrożenia i nietrwałości jest najważniejsze dla znaczenia snów o wojnie. Sny o wojnie mówią o tym, że śniący obawia się o swoją przyszłość, że nie wierzy, iż wysiłki i decyzje, które oto podejmuje, doprowadzą do trwałych wyników. Sny o wojnie, lub takie, w których odczuwa się zagrożenie wojną, pojawiają się jakby usprawiedliwienie: „po co się wysilać, skoro idzie wojna i wszystko rozpadnie się w gruzy?” Często sny o wojnie towarzyszą rzeczywistemu waleniu się w gruzy przedsięwzięć i związków. Sny o wojnie są też echem przeszłości, dzieciństwa: odbiciem strachu, jaki w dziecku wywoływali karzący rodzice. Wojna jest właśnie taką niepojętą, nieogarnioną rozumem karą za nie wiadomo jakie winy.


* Wybuch

Wybuch widzisz, lub tylko przeżywasz zagrożenie wybuchem
Wielka, gruntowna zmiana w twoim życiu. Należy zwrócić uwagę, czy to ty sam przygotowałeś ten wybuch, czy tej detonacji dokonuje ktoś inny. Także: jaki jest nastrój snu – czy się obawiasz wybuchu, czy jesteś przerażony, czy przeciwnie, cieszysz się z tego, przeżywasz poczucie oczyszczenia i wyzwolenia. Kto jest zagrożony tym wybuchem? – Wszystkie te okoliczności zwykle dają się niemal dosłownie przełożyć na sytuację w twoim życiu. Często wybuch oznacza szybki koniec kłopotów.


* Wymiana części ciała

Zwykle sny takie to koszmary. Śni ci się, że obcinają ci nogi, ręce albo głowę, następnie ta część ciała jest przyklejana na nowo, a w międzyczasie odnawiana, zmieniona lub zamieniona na inną. Znaczenie snu jest proste: jest to wezwanie, abyś zmienił swoją życiowa drogę, tryb życia (kiedy wymieniane są nogi), zajęcie, pracę (kiedy wymienia się ręce), albo sposób myślenia, swoje poglądy (w takim przypadku ucinana i wymieniana jest głowa).


* Zagrażające zwierzęta

Lwy, wilki, niedźwiedzie, psy, wściekłe koty, węże, rozpędzone konie i byki, złośliwe małpy i ptaki – atakujące śniącego
Pod tym symbolem dochodzą do głosu wszelkie lęki i obawy, prześladujące nas w życiu, zarówno takie, które sobie uświadamiamy, jak i podświadome. Gatunak zwierzęcia i dalsze okoliczności, w których dochodzi do napaści, są wskazówką o jaki rodzaj lęków chodzi i czego naprawdę się boimy.

Pod postacią lwa, niedźwiedzia, krowy, słonia, pożerającej wielkiej ryby może pojawiać się prześladowca, czyli konkretna osoba, która śniącego niewoli, ogranicza, uciska; może to być matka, ojciec, dominujący współmałżonek, autorytarny nauczyciel, nielubiany zwierzchnik.

Podobna postać zwierzęcia może oznaczać samego śniącego, a raczej tę część jego osobowości, z którą on się nie zgadza; własne skłonności, które jawią mu się jako złe i zagrażające. Sny o zagrożeniu przez drapieżne bestie nasilają się w okresie dojrzewania, kiedy objawy przemiany w dorosłego, a szczególnie pojawianie się owłosienia kojarzy się nieświadomości dziecka z przemianą w zwierzę. Również energie seksu mogą się objawiać jako coś obcego i zagrażającego i przyjmują w snach postać włochatych, zębatych, krwiożerczych stworów. (Obraz chrześcijańskiego diabła powstał w podobny sposób.)

Zdarza się, że drapieżne zwierzę oznacza chorobę i lęk przed nią, a także może być skutkiem podświadomego wyczuwania rozpoczynającej się choroby. W tej roli występują najczęściej psy, wilki i niedźwiedzie.

Małe zwierzęta, jak psy, koty, małpki, często symbolizują dzieci, albo ogólniej osoby, za które czujesz się odpowiedzialny i sny o nich często odnoszą się do kłopotów i obaw, które łączysz z dziećmi (podopiecznymi). Zobacz też: sny o porzuconych zwierzętach.


* Zamrożony człowiek budzi się do życia

W znanych mi przypadkach kobietom śnił się zamrożony mężczyzna, mężczyznom zaś – kobieta. Sny takie nawiązują do symboliki Carla Gustava Junga. Owa zamrożona postać to (w myśl jego terminologii) Animus u kobiet, Anima u mężczyzn. Animus u kobiet to ta część psychiki, która odpowiada za logiczne myślenie, planowanie, narzucanie sobie dyscypliny; to jakby wewnętrzny męski duch kobiety. Anima u mężczyzny odpowiada za wyczucie nastrojów i piękna, za wrażliwość i zdolność podobania się innym i służenia im. Anima to jakby wewnętrzna kobieca dusza mężczyzny. W obu przypadkach sen zwiastuje przebudzenie się wewnętrznych sił psychiki, które uczynią cię pełniejszym, bogatszym duchowo i lepiej wyposażonym na życiową drogę.


* Zmarli

Spotkania w snach ze zmarłymi są częstym tematem snów i równie często silnie zapisują się w pamięci. Wiele wielkich snów ma za temat spotkanie z bliskimi zmarłymi osobami. Jednocześnie są to sny najtrudniejsze do interpretacji, ponieważ zazwyczaj dotyczą ściśle osobistych spraw i problemów śniącego i trudno cokolwiek tu uogólniać. Zmarli w snach grają wiele ról, do których znowu trudno jest dobrać jakiś jeden ogólny klucz. Sny o zmarłym wymagają zawsze dokładnego indywidualnego zbadania. O pewnych ogólnych zjawiskach warto jednak pamiętać.

Doniosłość snów o zmarłych
Sny o zmarłych mają bardzo różną doniosłość i wyrazistość: od zupełnie zdawkowych aż po tzw. sny wielkie – wizyjne. Jeśli są zdawkowe, niewyraźne, można ich po prostu nie brać pod uwagę. Śniący umysł uczy się śnić w pewne typowe dla siebie sposoby, w typowych scenografiach, z typowymi postaciami, i często zmarła osoba jest takim mało znaczącym stereotypem.

Kim są zmarli?
Przy snach o zmarłych nasuwa się intrygujące pytanie: czy to „tylko mi się śniło”, czy też rzeczywiście we śnie wchodzę w kontakt ze zmarła osobą, która nadaje mi przekaz ze swojego „tamtego świata”? – Trudno to rozstrzygnąć. Właściwie jeden tylko test mógłby udowodnić, że w śnie mam kontakt z osobowością zmarłego: gdyby zmarły we śnie przekazał mi wiadomość o sprawie, która jemu była znana, a nieznana mnie, i gdybym potem mógł tę wiadomość sprawdzić i potwierdzić. Przypadki takie zdarzają się, są jednak niezmiernie rzadkie.

Są trzy stopnie realności śniącego się zmarłego. Stopień pierwszy, kiedy zmarły „to tylko sen” – i wtedy jego pojawienie się może co najwyżej ilustrować problemy, które śniący miał ze zmarłą osobą, kiedy ta jeszcze żyła. Stopień drugi, kiedy pod postacią zmarłego występuje pewna odrębna część osobowości śniącego, czyli kiedy postać zmarłego staje się „agentem” śniącego, jego wewnętrznym przewodnikiem, sumieniem lub „wyższym ja”. Sny takie są bardzo cenne, choć na pewno rzadsze od tych pierwszych. I stopień trzeci, kiedy osoba zmarłego we śnie podejrzana jest o to, że jest samym zmarłym. Sny takie wyróżniają się tym, że zmarły nic od śniącego nie chce, nie udziela mu rad, nijak nie wtrąca się w jego życie – po prostu jest, a jego obraz jest bardzo żywy, niemal jak na jawie. Uderza w takich przypadkach wielostronny kontakt zmysłowy ze zmarłym: postać zmarłego nie tylko widać, ale można obejrzeć bardzo szczegółowo, można też dotknąć – i wtedy są inne wrażenia dotykowe niż przy ciele żywego człowieka. Sny takie przypominają spotkania ze zmarłymi na jawie lub, ściśle mówiąc, przy zmienionej świadomości w stanach autohipnotycznych, na przykład podczas wpatrywania się w zwierciadło.

Zmarły jako pouczający
Zdarza się, że zmarli udzielają wskazówek, nakazują aby coś robić lub czegoś unikać, komentują życie śniącego, przekazują mu wiadomości. Rady takie mogą być cenne, ale nie należy ich brać dosłownie. Warto przyjąć założenie, że zmarły jest postacią śnioną, jednym z obrazów które wyłaniają się z podświadomości, i przemawia do nas symbolicznym językiem snu. Zatem, nie należy wierzyć zmarłym bardziej niż innym sennym postaciom.


* Zwierzęta nurkujące lub wchodzące pod ziemię

Nutrie, bobry, wydry, foki, pingwiny, krety i inne
Zanurzanie się pod ziemię lub wodę w języku snu oznacza przechodzenie do krainy podświadomości. Obecność takich stworzeń we śnie oznacza, że twoja podświadomość przysyła do ciebie swój własny ważny „list” – przekaz. Często takie zwierzęta występują we śnie jako posłańcy przynoszący wieści z nieświadomych warstw umysłu.


* Zwłoki

Widok ludzkich zwłok, szczególnie gdy są spalone, zwęglone, zgniecione lub inaczej naruszone
Zwłoki są obrazem trudnej przeszłości śniącego, jego psychicznych urazów z przeszłości; śladem wydarzeń, które pozostawiły go obolałym. Sen taki dramatycznie woła, że jakaś cześć duszy śniącego obumarła. Niekiedy w takich snach pokazana jest również zapowiedź odrodzenia się duszy. Znaczący jest też sposób umęczenia zwłok. Gdy są zwęglone, ze śladami ognia, znaczy to, że tamte trudne wydarzenia miały charakter gwałtowny, „ognisty” – śniący mógł na przykład „sparzyć się” w zbyt bliskim i silnym zaangażowaniu w związek z pewną osobą. Zmiażdżenie lub przywalenie ziemią oznacza uraz z powodu nadmiernego obciążenia psychicznego. Zwłoki rozdarte na części to obraz rozdarcia w wewnętrznym konflikcie. Utopione: oznacza to zniewolenie przez czyjąś dominującą osobowość.

Wojciech Jóźwiak
red[-małpa-]taraka.pl


Powyższy krótki sennik był kiedyś publikowany w witrynie Radia Zet w niestniejącym już dziale „Shangri-la”. Obecnie wznowiam go w Tarace, będzie tu powiększany i aktualizowany. WJ (5.04.08)

Inne strony „Taraki” o snach:

1. Raven, czyli Potrójny Mistrz i Wilk – Daria Izdebska (07.02.2004)
2. Rytuał przejścia (sen) – Nefilim (05.11.2007)
3. xiega.gif Sny i ich symbole – Wojciech Jóźwiak (26.03.2002)
4. Sny inicjacyjne – Wojciech Jóźwiak (16.01.1999)
5. Szamańska Częstochowa – Wojciech Jóźwiak (11.11.2000)
Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)