zdjęcie Autora

10 listopada 2010

Krzysiek Joczyn

z cyklu: Piotrek mówi (odcinków: 12)

Sfinks

Kategoria: Symbole

« Buty Dave »
Z jakich właściwie zwierząt składa się sfinks?

Typowy egipski wizerunek to, jak wiemy, lew z ludzką twarzą. Jego wersja znana nam z greckiego mitu o Edypie jest wzbogacona dodatkowo o orle skrzydła. Czy to jednak wszystko? W książce Paula de Saint-Hilaire'a („Tajemny Świat Labiryntów”) natknąłem się na jeszcze bardziej rozbudowaną wersję. Autor sugeruje, że jedynie łapy należą do lwa, zaś korpus jest byczy. Lew, byk, orzeł i ludzka twarz. Brzmi znajomo. Saint-Hilaire twierdz, iż symbole Apostołów (tudzież stworzenia z Apokalipsy św Jana) to rozczłonkowany Sfinks. Rozerwany, po tym jak na skutek spotkania z Edypem rzucił się w przepaść.

Poparcia tej tezy można się doszukać w kartach Tarota. Porównajmy karty Rydwan z talli Waite'a i Crowleya. Na talli Waite'a rydwan jest ciągnięty przez parę klasycznie wyglądających sfinksów, zaś na talli Crowleya mamy zamiast nich iście apokaliptyczny zaprzęg.

Piotrek mówi: wstęp na końcu

„O tej porze roku wieje wiatr i ulice są wymiecione do czysta. Chropowatości chodnika, oczyszczone z piasku, do ostatniego ziarenka...”

Kto nie wie co dalej, niech posłucha „Dni Wiatru”, fenomenalnej płyty zespołu Ścianka. Cytowany tekst pochodzi z utworu „Piotrek”, zajmującego w owym albumie, trzecią pozycję. Bardzo lubiłem ten utwór. W kapeli w której kiedyś grałem, wykonywaliśmy go czasem na koncertach. Ja byłem tym, który poznał tekst na pamięć i deklamował go do mikrofonu. Dzięki temu, postać Piotrka stała mi się, w pewien sposób, bardzo bliska. Nabrała też dla mnie archetypicznego znaczenia.

Piotrek jawi mi się jako rodzaj alchemika. Z pozornie nic nieznaczących przedmiotów tworzy pojazd, którym będzie mógł przemiesić się poza miasto – poza swoją rzeczywistość. Nie ma to być jednak ucieczka, bowiem Piotrek nie czuje się w mieście obco. Przeciwnie, doskonale zna język świata w którym żyje. To właśnie miasto przemawia do niego instruując go jak ma wyglądać jego tajemnicza wyrzutnia. Piotrka cechuje po prostu zwykła ciekawość. Słyszał, że za miastem jest zupełnie inaczej. Chciałby to sprawdzić więc konstruuje swój własny wehikuł, dzięki któremu będzie mógł odbyć bezpieczny, kontrolowany lot w zaświaty. Alternatywna podróż, za pomocą śmieciarki, pozwala się udać jedynie w jedną stronę...


« Buty Dave »

komentarze

[foto]

1. Byk, lew, orzeł i człowiek • autor: Wojciech Jóźwiak2010-11-10 23:22:18

Twarze tych czterech zwierząt miały cheruby, które strzegły tronu Chwały Pana w widzeniu Ezechiela, patrz Ezech. 10.14. Zrównuje się je z zodiakalnymi gwiazdozbiorami-znakami Byka, Lwa, Skorpiona (zamiast Orła) i Wodnika.

(Każdy cherub miał 4 twarze - jak Światowid!)

re-komentarz Autora:

Prawda, prawda. Saint-Hilaire wspomina również o tych znakach zodiaku.

   Krzysiek Joczyn --- autor

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)