Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

21 kwietnia 2013

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Czytanie Sheldrake'a (odcinków: 17)

Sheldrake, prawica i lewica

Kategoria: Pytania i granice

« Kolektywizm i astrologia Czy u ludzi rezonans nie działa? »

Sheldrake swoimi poglądami godzi prawicę i lewicę!

Z jednej strony jego hasła wychodzą naprzeciw lewicowemu holizmowi: my razem; grupa, społeczność, ludzkość wszystkim; czujemy nawzajem swoje wibracje; jesteśmy równi jako członkowie wspólnoty; podzielmy się po równo; jesteśmy „in tune” z całym światem, z matką Gają, z całą wibrująco-promienistą naturą; złączmy się w jedno plemię...

Z drugiej strony jego poglądy są tak samo miłe prawicowemu konserwatyzmowi: na przykład pogląd, że kluczową, żywotną dla nas sprawą jest więź z przodkami, że najwyższej wagi wartością dla ludzi jest tradycja; że wszystko zawdzięczamy swoim przodkom w „starych dobrych czasach”, a biorąc znikomość jednostki wobec tysięcy poprzedzających ją pokoleń, to najpewniej i najbezpieczniej byłoby, gdyby ta jednostka niczego nie zmieniała.

Sheldrake wielokrotnie podkreśla, że jego koncepcja wyjaśnia trwanie i szerzenie się pewnych wzorów, natomiast nie wyjaśnia powstawania nowych rzeczy; w tym fragmencie, który zmieściłem parę dni temu w Tarace, autor wręcz przypisuje „moc” twórczego zapoczątkowywania rzeczy nowych – polom wyższego poziomu, które w pewnym miejscu przedstawia tak, że właściwie są to bogowie, a w rzeczy samej Jeden Bóg. Więc z prawicy nie tylko jest tu tradycja, ale i religia?

Czytanie Sheldrake'a: wstęp na końcu

O koncepcjach Ruperta Sheldrake'a na tle innych poglądów.

Książki czytane: Rupert Sheldrake, A New Science of Life, III wyd. 2009, The Presence of the Past, 1988.« Kolektywizm i astrologia Czy u ludzi rezonans nie działa? »

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)