zdjęcie Autora

15 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Siła ciała mitycznego i symbolicznego

Kategoria: Techniki rozwoju

« Wyrd - magiczna siła transu Granice nierzeczywistości »
Wróćmy do idei, która zaświtała mi przy czwartym obrocie pracy z bogami: Ciała mitycznego, ciała symbolicznego, ciała znaku. To dokładnie tak:

  • ”Ciało Mitologiczne” (czy mityczne?) - odzwierciedlające naszą świadomość w sferze mitu i mity, którymi żyjemy. Tu można by mówić o polach morficznych Sheldrake'a, miałoby ono wpływ formujący na nasze doświadczenia. I oczywiście byłoby źródłem bogów, czy też karmiło się boską obecnością.
  • ”Ciało Symboliczne” - blisko „śniącego ciała” Mindella, to ciało przejawów mitu. Już bardziej osobistego przejawiania się, kontaktu z wewnętrznym światem, ale też z boskimi postaciami: Gdy bogowie obleczeni wyobraźnią w kształt zaczynają działać jako osobiste daimoniony.
  • ”Ciało Znaku” - czyli to, co namacalnie jako znak czy oznakę mitu możemy traktować. W tym przypadku nasze zwykłe święte ciało.
Naturalnym moim spostrzeżeniem, jest to, że owe "ciała" mogą być naturalnym rozwinięciem doświadczeń fizjologicznych, pomimo, że ich zachowanie czy natura sugeruje coś większego i ponadczasowego (Mity i symbole). Ta część pozostaje zagadką i niech tak będzie.
Podchodząc od strony hipnoterapii jednak jest to siła zawarta w celowym fantazjowaniu.  O to skupiając uwagę na wyobrażeniach, czymś nieistniejącym czyniąc to ważnym i znaczącym można uzyskać całkiem realne zmiany w zachowaniu czy doświadczeniach.  Szamańskie doświadczenia mówią, że nawet w wydarzeniach w świecie wokół nas czy zmiany w fizjologii naszego ciała.
Wędrówka szamańska, Praca z przewodnikiem, praca ze smokami, Praca z bogami i wiele innych, mniej lub bardziej ustrukturalizowane pomysły, mogą naprawdę uczynić cuda z naszym zdrowiem, zachowaniem, myśleniem - jeśli wiemy jak to robić i jeśli to robimy.
Dowolną ideę dotyczącą naszego wnętrza możemy przekuć w symboliczne doświadczenie (c.symboliczne) i rozwinąć w coś żyjącego własnym życiem czy odkryć w tym coś żyjącego własnym życiem(c.mityczne). Takie metody jak amplifikacja, czy bardziej werbalny clean language, wręcz krzyczą, że ów symboliczny czy metaforyczny strumień doświadczeń leży u podstawy naszych zwyczajnych przeżyć.  Równie mocno, jak w ezoterycznych czy okultystycznych, magicznych teoriach świata można odkryć nadużycie owego symbolicznego strumienia świadomości. Gwałt w postaci narzucania mu struktury niezależnie od tego, co tam jest czy co, chce jednostka. Duchowy odpowiednik gwałtu socjalizacji...
Wróćmy do naszych fantazji.
I znajdźmy sobie przykład: O to ktoś słaby i wątły, "przeciętny" fantazjuje o byciu mocnym i silnym, "wyjątkowym". Te fantazje nic nie zmienieją, wręcz pogarszają sprawy, zwiększają stres związany ze społecznym parciem na bycie mocnym, silnym "wyjątkowym". Oczywiście osoba może podejmować różnego rodzaju skuteczności wysiłki w celu zmiany swojego funkcjonowania. Jeśli to się uda, najprawdopodobniej skończy zanurzona w fantazjach, że inni są wątli, słabi i przeciętni. Jeśli się nie uda, fantazje zaczną żyć w niej własnym życiem stymulując różnego rodzaju konflikty z innymi, z którymi będzie musieć sobie radzić. Tak działo się wielokrotnie i to zwykły wpływ naszych fantazji. Siła jaką poświęcamy na ich marginalizowanie, odrealnianie przeradza się w siłę z jaką podążamy za nimi na zewnątrz (eg: zamiłowaniem do superbohaterów). Mit wielkości nabiera siły i na różne symboliczne sposoby stara się przebić do zwykłej rzeczywistości, uczestniczyć w jej tworzeniu.
Pofantazjujmy celowo.
I sytuacja zmienia się dramatycznie, o to coś nierealnego, czynimy ważnym i realnym. Oblekamy ideę  w czasoprzestrzenne formy. O to w wewnętrznej wizji buduje się w nas obraz Herkulesa. Niezależnie od tego, czy wcielamy się w tą postać, czy obserwujemy ją w różnych przygodach czy komunikujemy się z nią
nagle zyskujemy dodatkowy punkt odniesienia: Ja, Herkules i Świat. W takiej sytuacji łatwiej zauważyć zarówno Herkulesa w świecie, jak i Herkulesa w Ja.
Zaczyna działać samonapędzające się sprzężenie zwrotne: Nasze wyobrażenia - Zewnętrzne doświadczenia. Ciało symboliczne ożywa.
W obrębie tego doświadczenia zmienia się nasza narracja, o to dowiadujemy się więcej o Herkulesie i greckich bogach. Zauważamy więcej symbolicznych odniesień. Ciało mityczne ożywa.
Oto z fantazji o wielkości przedostaliśmy się do świata greckich Bogów i zauważamy, że towarzyszy on codziennej rzeczywistości.
Mamy wewnętrzne punkty odniesienia: Ja, Bogowie i Świat. I przy tym zmienionym układzie odniesienia to tylko od nas zależy ile siły z tego wyniesiemy..
To nasza fantazja.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Wyrd - magiczna siła transu Granice nierzeczywistości »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)