zdjęcie Autora

09 czerwca 2011

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Droga Tarota (odcinków: 32)

Siła i osobliwość Tarota...

Kategoria: Tarot

« Tarot czyli kozły i owce Czy racjonalista może mieć wróżone Tarotem? »

KARTA Siła i osobliwość Tarota bierze się stąd, że karty przedstawiają archetypy i symbole. Dlatego są niewyczerpalne. Im dłużej w nie się wpatrujesz, im dłużej z nimi przebywasz, tym więcej widzisz w nich treści, szczegółów i znaczeń, tym bogatsze się stają i tym ściślej nakładają się, jak mapa, na nasz realny świat. Żadnej karty nie można zdefiniować jakimś prostym zdaniem. Nie można ich nawet wyrazić rysunkiem! Rysunki kart naprawdę są tylko wskazówkami, są tym palcem wskazującym na Księżyc. Odnoszą się do rzeczywistości szerszej, głębszej, większej niż to, co da się narysować.

Stąd się wzięła niesamowita różnorodność kart i wielość różnych talii. Fascynaci Tarota usiłują uchwycić jego bogactwo, które im się objawia, w ten sposób, że tworzą coraz „lepsze” (w ich mniemaniu), coraz „magiczniejsze” talie, a także talie bardziej nowoczesne, bardziej osobiste lub przeciwnie bardziej kanoniczne. Ideału jednak nie narysują, bo nie można go tak prosto przedstawić. Sens karty jest właśnie wielowymiarowy, wielopostaciowy i niemożliwy do streszczenia w jednym płaskim rysunku.

Jak więc dosięgnąć tarotowego symbolu, jak „wejść w posiadanie” tego, co znaczy np. karta 0-Głupiec albo Dziesiątka Kijów? Nie przez zmysły (oglądanie rysunków), ale przez umysł. Przez ćwiczenia wizualizacyjne. I też nie będzie tak, że jedna sesja w której skupisz się na obrazie karty, da ci pełny wgląd w jej sens. Bo tego sensu nie da się zamknąć. Dlatego poznawanie Tarota i zaprzyjaźnianie się z nim trwa i jest drogą, która się nie kończy.

Droga Tarota: wstęp na końcu

O kartach tarota, pracy z nimi i o tym, jak poszerzają widzenie świata.


« Tarot czyli kozły i owce Czy racjonalista może mieć wróżone Tarotem? »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)