zdjęcie Autora

20 stycznia 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki (odcinków: 148)

O Słowianach...


« Klęska racjonalizmu * Ewolucyjny rozum staje * Siedząc na płocie Ucieczka od oryginalności »
Dostalem taki list:

Witam serdecznie,
Jestem studentką IV r. archeologii, zaczynam pisać pracę mgr dotyczącą etnogenezy Słowian i też z tym zagadnieniem związany jest mój mail. Mam do Pana kilka pytań:

Droga Pani,
ponieważ pytania są ciekawe, to prócz tego, że tu w mailu, odpowiem na nie w blogu Taraki.

1. Czy Pana artykuły dotyczące Słowian są wynikiem osobistych zainteresowań tą tematyką, luźną refleksją osobistą wobec omawianych pozycji, z jakimi się Pan zetknął, czy ma Pan może w tej materii jakieś wykształcenie?

Nie mam wykształcenia. Tylko to co nazwała Pani osobistymi zainteresowaniami.

2. Czy nie uważa Pan, że badania genetyczne rozwiązują problem etnogenezy Słowian? (Wykazują, że najwięcej genu R1a1 jest w Polsce, co przemawia za autochtonizmem.) Jeśli mówimy o etnosie jako grupie osób związanych pokrewieństwem...

Słowian definiujemy przez ich język. Jeśli np. w pewnej wiosce na Zakarpaciu ludzie mówią dialektem rusińskim, to uważamy ich za Słowian. W sąsiedniej wsi mówi się po węgiersku - więc jej mieszkańców za Słowian nie uważamy, podczas gdy obie populacje zapewne mają identyczne geny. Patrząc szerzej, rozkład genów w populacji nie ma nic wspólnego z używanym językiem. Mówiący odmianą angielskiego Jamajczycy są Germanami, bo używają języka z grupy germańskiej, chociaż ich przodkowie żyli w Afryce równikowej. Zarówno populacja Małopolski jak Pomorza Zachodniego uformowała się w Średniowieczu z przodków "tutejszych" i imigrantów z Niemiec, i tylko historyczny przypadek sprawił, że w Szczecinie górę wziął język dolnoniemiecki, a w Krakowie polski. Rozkłady genów dostarczą nam informacji o wędrówkach genów, ale nie języków. Zresztą, przekonany jestem, że Słowianie we wczesnym Średniowieczu wzięli się stąd, że ludność regionu mniej więcej pomiędzy Dnieprem, Dunajem i Łabą, wcześniej mówiąca różnymi językami, "nawróciła się" na słowiański. Później miała miejsce druga fala: "nawrócenie się" ludności północno-wschodniej Europy, wcześniej mówiącej po bałtyjsku, fińsku i turecku, na rosyjski (wielkoruski). Jeśli około 500-600 roku ludność dorzecza Wisły i Odry, wcześniej mówiąca po germańsku lub inaczej, z jakichś powodów zmieniła język na słowiański, to żadna genetyka tego nie wykryje.

3. Czy wobec faktu, że religii Słowian zachodnich na obecnym etapie badań nie da się odtworzyć (a jedynie przyjmować można, że wyglądała podobnie jak u Słowian wschodnich, dla których mamy trochę danych) nie jest bezsensowne zgłębianie tej tematyki - która jest czysto hipotetyczna, i stawianie jej obok magii, run, szamanizmu i innych zjawisk, którymi się Pan zajmuje?

O religii Słowian zachodnich wiemy chyba więcej niż o Wschodnich. Tzn. wiele wiemy o Połabianach, za to faktycznie bardzo mało o religii przodków Polaków. Jednak wciąż czegoś nowego się dowiadujemy, chociaż raczej są to interpretacje znanych już źródeł niż nowe źródła. Przykłady, o których autorzy pisali w Tarace: znalezienie tekstów Łukasza z Koźmina (XV w.) wyliczających imiona "polskich bogów" (Bogowie dawnych Polaków). Kręgi w Górach Świętokrzyskich wskazuje na "milczący" rys ówczesnych praktyk religijnych (Jarosław Kolczyński: Góry milczenia). Analiza kroniki Galla znajdująca, że drużyna Krzywoustego miała cechy stowarzyszenia berserków ( Artur Kowalik: Zarys kosmologii dawnych Słowian - jeśli nie tam, to w książce Artura Kowalika). Nawet gdyby z jakichś powodów nic nowego nie było można się dowiedzieć, pozostaje do zbadania historia recepcji i rekonstrukcji religii słowiańskich - rzecz też fascynująca i dotąd mało znana.

Słowianie znaleźli się w jednej witrynie (www.taraka.pl) z runami, magią, szamanizmem i astrologią tylko dlatego, że ja i moi przyjaciele interesujemy się tym wszystkim naraz. To nie znaczy, że coś łączy bliżej tematykę słowiańską np. z astrologią.« Klęska racjonalizmu * Ewolucyjny rozum staje * Siedząc na płocie Ucieczka od oryginalności »

Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)