zdjęcie Autora

06 listopada 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

A słowo stało się bogiem - szamanizm, joga, tantra

Kategoria: Techniki rozwoju

« 5M- Sztuka łamania tabu - szamanizm, joga, tantra A bóg musi tańczyć, bogini musi działać- boskie aktywności i zaklęcia - szamanizm, joga, tantra »
Zajmiemy się mantrą. Pochodną szamańskich pieśni mocy, która przebyła długą drogę do tantry tj. najpierw ktoś musiał w wedach je wymyśleć ;) Sama wedyjska tradycja jest mantryczna, słowa obdarzone są specjalną mocą, wręcz stwarzają świat.  Ale o ile tradycyjnie są sposobem okazywania bogom czci, przywoływania ich, czy podarunkiem dla ludzi, to w tantrze mantra nabiera nowego wyrazu.
Nie tyle jest sposobem na przywołanie, wyrażanie czci co, jako słowo  staje się bogiem. Z aktywnością mantrowania idzie rozpoznawanie i ustanawianie pewnej świętej rzeczywistości - i przez to tantra nie wymaga teizmu, ale też nie wymaga ateizmu.
Weźmy jedną z najważniejszych hinduskich  i nie tylko mantr: OM NAMAH SHIVAYA - w luźnym tłumaczeniu: OM chwała panu Shivie. Zwanej także mantrą 5sylabową:  na - maH - shi - vA - ya


To co w tantrze "pracuje" to przesycenie symbolicznym znaczeniem:

A nawet dokładnie: związek dźwięku ciała(odczucia) i umysłu(uwagi) tworzący energię=Boga/Boginię (lub dziejący się dzięki bogu/bogini w zależności od perspektywy).

W wielkim skrócie zapożyczonym i tłumaczonym.:
OM powstaje w szóstej czakrze i jest skojarzone z umysłem. Umysł nie ma elementu. Jest podstawowo bezforemnym wirem światła (przypominam, że to nie moje słowa -PJ)
NA powstaje w czakrze u podstawy kręgosłupa i jest skojarzone z elementem ZIEMI i jest żółte w kolorze.
MA powstaje w drugiej czakrze i jest skojarzone z elementem wody i jest zielone w kolorze.
SHI powstaje w trzeciej czakrze-pępka i jest skojarzone z elementem ognia i czerwone w kolorze.
Va powstaje w czwartej czakrze -serca jest skojarzone z elementem powietrza i kolorem białym.
Ya powstaje w piątej czakrze gardła i jest skojarzone z elementem eteru i jest skojarzone z kolorem niebieskim.

My w tej powtarzalności mantry możemy rozpoznać dźwięk szamańskiego bębna, oraz w jej naturze przywoływanie ducha umożliwiającego szamanienie. Tymczasem właśnie to przesunięcie nacisku z zewnętrznego bytu, na wewnętrzną aktywność, z treści doświadczenia(objawia mi się bóg, ta postać) na proces (uczestniczę czy tworzę boskość swoją aktywnością) pozwala tantrze właśnie na taki spory przestrzał aktywności. Od jogicznej medytacji przez rytualne aktywności:

Do obrazoburczego i łamiącego tabu społeczne:
Chłopie! Ganiasz z Shivą pomiędzy nogami, rozpoznaj uświęconą i błogą naturę otaczającej cię rzeczywistości, pamiętaj o tym dzięki mantrze. Sam jesteś Shivą, gdy wyrażasz aktywności Shivy.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« 5M- Sztuka łamania tabu - szamanizm, joga, tantra A bóg musi tańczyć, bogini musi działać- boskie aktywności i zaklęcia - szamanizm, joga, tantra »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)