zdjęcie Autora

03 kwietnia 2014

Katarzyna Urbanowicz

z cyklu: Prababcia ezoteryczna (odcinków: 94)

Sny przepowiadające przyszłość

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: sentechniki prognozy

« Światy senne Filipika przeciwko mężczyznom »
         Zainteresowana tak zwanymi „proroczymi” albo „znaczącymi” (jak wolę je nazywać) snami przeczytałam książkę Stanisława Nowaka: „Sny przepowiadające przyszłość” (wydawnictwo „Nowy Świat” 2005 r.). Książka jest dlatego interesująca, że nie sili się na rozważania teoretyczne, zawiera natomiast zapisy snów różnych osób i informację na czym polegała uprzedzająca wydarzenie sygnalizacja senna. Mnie osobiście najbardziej interesowały zniekształcenia przekazu sennego w stosunku do rzeczywistych wydarzeń. 
         W materii sennej należy zachować w dużym stopniu ostrożność. Wszyscy znamy takie sytuacje, gdy ktoś w naszym towarzystwie zawoła: ja to wcześniej wyśniłam(łem). Czasami wysłuchujemy opowieści o treści snu i nierzadko zdajemy sobie sprawę, że pewne elementy snu w opowieści zostały zniekształcone, lekko naciągnięte lub wręcz przeinaczone. Sama łapię się na tym, że gdy opowiadam coś z zaangażowaniem, gdybym świadomie tego nie pilnowała, chętnie poszybowałabym w rejony nadające ładniejszy lub spójniejszy koloryt wydarzeniom (co mogę czynić bezkarnie jedynie w tekstach literackich). Niektóre osoby jednak nie widzą potrzeby zachowania takiej czujności i wewnętrznej dyscypliny i stąd bierze się konieczność podejścia do streszczeń snów w sposób dość sceptyczny.

         Za wiarygodnością książki przemawia to, że opisana większość snów nie jest w żaden sposób spektakularna (choć często opisane są przypadki poprzedzające samobójstwo, wypadek lub śmierć). Streszczenia snów są rzeczowe, nie ukrywa się faktów zainspirowania snem do podejmowania rozmaitych działań (nawet samobójczych) – gdzie prekognicja nie jest oczywista.

         Autorem książki jest specjalista chorób układu nerwowego i część snów opowiedziano mu w związku z jego praktyką. We wstępie autor stwierdza, że sny tzw. „prorocze” częściej przydarzają się kobietom (podczas gdy mężczyznom „koszmary”) i że z biegiem czasu zmieniają się techniczne akcesoria (komputery, komórki) i modyfikuje tematyka snów, co jednak nie wpływa znacząco na ich wymowę. Napomyka także, że niezwykle rzadko ale zdarzają mu się sny prorocze i że gdy śni mu się zmarły ojciec może spodziewać się poważnego wydarzenia, nie zawsze dobrego. Zapewne to spowodowało jego zainteresowanie tematyką snów przepowiadających przyszłość.

         Większość przytoczonych snów nie opisuje dokładnie przyszłych wydarzeń, stanowi jakby luźne skojarzenia z ich zakresem. Do takich snów można zaliczyć np. sen o hodowaniu paru tysięcy królików, które przynosiły śniącej swoje potomstwo i zdychały. Tylko cztery przeżyły, ale szybko się oddaliły. Śniąca miała czterech mężów, którzy zginęli w sposób gwałtowny; pozostała samotna i bezdzietna.

         Pewna kobieta która dokonała nieetycznego czynu pomagając ukryć w swojej pracy przestępstwo (podano komuś herbatę zaprawioną środkiem toksycznym) śniła dwukrotnie po wielu latach, że spada na nią drewniany, przechylony na bok krzyż, powieszony na ścianie jej byłej firmy. Wkrótce znalazła się na spotkaniu byłych pracowników tej instytucji i uczestniczyła w „zakrapianym” spotkaniu, z którego wyszła do spiżarni spokojnie z kimś porozmawiać. Sięgnęła po butelkę tam znajdującą się w przekonaniu, że zawiera także alkohol i napiła się. Płyn był żrący i kobieta tracąc przytomność i przewracając się na ziemię ujrzała wiszący na ścianie przekrzywiony krzyż.

         Zdarzają się jednak sny zapowiadające śmierć lub chorobę w sposób prawie dosłowny. Pewnej kobiecie śniła się śmierć w postaci zwęglonej kobiety wyciągająca po nią ręce i zginęła ona rok później w pożarze lasu. Pewien mężczyzna miał sen w którym walczył w dawnej wojnie. Został złapany i nabity na pal. Okazało się, że miał raka jelita grubego. Inna kobieta śniła o dziewczynie ze zranionym brzuchem, z którego wypływały wnętrzności. Okazało się, że miała ciążę pozamaciczną, która wymagała natychmiastowej operacji.

         Interesujące są sny osób mających stały kontakt ze zwierzętami. W snach tych to, co przytrafia się zwierzęciu, może stać się sygnałem dla człowieka. Pewien myśliwy, mimo sprzeciwów żony namawiającej go do zaprzestania udziału w polowaniach nie rezygnujący ze swojego zajęcia w jednym z takich snów zabija dwa małe jelonki. W którymś z rzeczywistych polowań zostaje trafiony kulą w kręgosłup i zostaje inwalidą. Inny człowiek, kierowca transportujący żywe zwierzęta za granicę początkowo ma wyrzuty sumienia widząc stan tych zwierząt, nie zaprzestaje jednak tej pracy. Przyśnił mu się piękny koń ze złotą grzywą ciężko zraniony, a jego krew tryskała na śniącego. W jakiś czas potem w czasie rozładunku zerwał się koń ze złamaną nogą i upadł na kierowcę łamiąc mu podstawę czaszki.

         Czternastoletni chłopiec, męczący z kolegami koty, ma sen o małych kotkach nie mogących dogonić matki i zamiast im pomóc rozdeptuje je lub przecina nożem. Przestraszony opowiada sen kolegom, którzy jednak wyśmiewają go. Postanawia zostać „twardzielem” i przytrzymuje swojego kota, którego kolega ma zamiar zabić siekierą. Kot wyrywa się i siekiera odrąbuje rękę śniącemu.

         Często śniący odnajduje swój przyszły zawód lub zajęcie. Pewnemu człowiekowi śnią się spadające z nieba trumny. Wkrótce umiera jego ojciec i zmuszony jest załatwić formalności związane z pogrzebem. Wówczas znajomy proponuje mu współudział w zakładzie pogrzebowym, co staje się przyszłą profesją tego człowieka. Innej kobiecie śniły się sterty książek na wysypisku śmieci, które musiała porządkować i po latach została bibliotekarzem. Jeszcze innej – że śpi na sienniku, z którego wystają ludzkie kości. Po latach wyjechała za granicę i wyszła za mąż za właściciela krematorium.

         Pewnemu mężczyźnie przyśniło się, że biegnie po piaszczystym terenie, który nagle zmienił się w grzęzawisko, nad którym unosiła się zielona mgła. Mgła ta uniosła go i uratowała. Mężczyzna ten dokonał ważnego odkrycia naukowego w dziedzinie fizyki za którą otrzymał jedną z najwyższych nagród. Jego zdaniem treść snu miała związek z charakterem odkrycia (choć nie sprecyzował tego bliżej).

         Niekiedy sny zapowiadają coś zupełnie innego niż byśmy na ich podstawie oczekiwali – jakby kpiąc sobie z naszych prób ich rozszyfrowania. Pewien egzaminator śnił, że przepytywał studenta, który zmienił się w czasie egzaminu w anioła. Sen bynajmniej nie zapowiadał śmierci tej osoby, jedynie jej prawną zmianę płci, co okazało się podczas kolejnego dnia sesji, gdy wystąpiła już pod zmienionym, kobiecym imieniem. 

          Sny o chorobach organizmu dość łatwo wyjaśnić. Panuje opinia, że ciało sygnalizuje dolegliwość zanim ona jeszcze wystąpi i świadomie się ją zarejestruje. Sen dotyka tych części ciała, które już są zagrożone, choć jeszcze nie dają znać o sobie ich dolegliwości. Ale nieszczęśliwe wypadki, niezależne od ulegającego im, to trudniejsza sprawa. Odkąd poznałam astrologię odnoszę wrażenie, że nie tyle same wypadki, ile tranzyty planet sprzyjające ich wystąpieniu przebijają się przez naszą cielesną wrażliwość i ujawniają w snach, a silne tranzyty nawet na jawie – jako postać nagłych lęków, odruchowych cofnięć w określonych, z pozoru niegroźnych sytuacjach. Nie dziwiłoby wówczas, że zjawiska te dotyczą zazwyczaj wydarzeń o ekstremalnym znaczeniu.

         Pozostałe sny wydają się błądzeniem po labiryntach ludzkich rojeń, choć jedno co z nich wynika, to wrażenie, że nieświadoma część osoby szuka kontaktu ze świadomością wykorzystując do tego celu różne symbole, niektóre z pozoru odległe od kulturowego ich kompletu. Co jednak w człowieku zarejestrowało zbliżające się zagrożenie – nie wiadomo. Często występujące w takich snach postaci zmarłych przodków nie są żadną wiarygodną wskazówką – mogą dowodzić, że świadomość śniącego znalazła sobie przekonywujący osobisty symbol.

(fotografie pochodzą z telewizyjnej transmisji inscenizacji opery Mozarta "Czarodziejski flet")« Światy senne Filipika przeciwko mężczyznom »

komentarze

1. doskonale • autor: Nierozpoznany#31232014-05-21 23:54:28

Genialne...

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)