zdjęcie Autora

12 czerwca 2011

sny innych, WJ

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Spadnięcie Księżyca

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: miastoniebospadające z nieba

« Jeździec Apokalipsy Pobłogosławiony przez Boga »
(Śnił A.B. Sen drugi w kolejności śnienia z dawnych lat.) Znów moje miasto. Obok mojego domu jest wyrobisko po jakimś zakładzie, a w nim woda. Takie dzikie kąpielisko nad którym tłumnie spędzano czas w lecie. Wychodzę z klatki schodowej i znów czuję panikę w myślach ludzi. Czegoś się boją ale nie wiedzą czego. Ja natomiast wiem. Dziwnym trafem Księżyc wypadł ze swojej orbity i zbliża się do Ziemi. Poszedłem nad wyrobisko, by razem z ludźmi patrzeć jak Księżyc leci w naszą stronę. Nie czułem strachu. Niebo było przecudnie błękitne. Słońce prażyło mocno. Księżyc zbliżył się tak bardzo, że prawie mogłem go dotknąć. Nagle zorientowałem się, że jestem totalnie sam na ziemi. Ludzie zostali wyssani razem z całym powietrzem. Wszystko przez to, że Księżyc zrobił ogromną dziurę w atmosferze, przez którą wszystko uciekło z ziemi. Nastała cisza. Totalna cisza. Ani zwierząt, ani ludzi. Zostałem totalnie sam na planecie. Szedłem główną ulicą pod oknami swojej kamienicy. Widziałem samochody, puste, bez ludzi, sklepy, mieszkania... Nikogo nie było. Najdziwniejsze jest to, że mimo tej samotności i pustki nie czułem żalu. Wiedziałem, że nigdy nikogo już nie będzie, ale ja byłem szczęśliwy. Nie musiałem oddychać, nie byłem głodny. Byłem sam...

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Jeździec Apokalipsy Pobłogosławiony przez Boga »

komentarze

[foto]

1. Inna Ziemia i obiekt co spadł z nieba • autor: Wojciech Jóźwiak2011-06-12 22:27:56

(Interpretacja w ramach usług sennych.) Sen łączy dwa archetypy. Pierwszy to archetyp Świecącego Obiektu, który Spadł z Nieba. Drugi to archetyp Innej Ziemi lub Obcej Planety. Tym, co spada/spadło z nieba, w snach jest samolot (chyba najczęściej), bomba, rakieta, wielka kula, zwykle świecąca, meteor, gwiazda, UFO jako pojazd kosmiczny Obcych, czasem jakiś nieokreślony świecący przedmiot. Czasem nie widać przedmiotu, tylko skutki, np. pożar lub słup dymu. Spadający przedmiot jest świecący i ognisty, zapalający - należy astrologicznie do żywiołu Ognia. Upadkowi towarzyszy niezwykła atmosfera: poczucie, ze oto wydarza się cos niezwykłego, podniosłego, jedynego w swoim rodzaju. Z tym się wiąże klimat zagrożenia, albo nawet śmiertelnej grozy. Często śniący mówią/piszą o tym, jak o poczucie, że to śmierć lub wielka ogólna zagłada. Bywa używane określenie "koniec świata". Często wraz z upadającym przedmiotem przybywają jacyś przybysze z nieba: aniołowie, bogowie, "dziwni ludzi", aliens.

Archetyp Innej Ziemi/ Obcej Planety polega na tym, że śniący trafia do "alternatywnej przestrzeni" - zwykle w śnie jest ona nazwana planetą inną niż Ziemia, albo Ziemią z jakiegoś innego czasu, czasem statkiem kosmicznym; czasem ma cechy wszystkich tych miejsc. (Widać, że to jest typowa sceneria literatury SF.) Tę alternatywną przestrzeń można rozumieć jako sam umysł czyli podświadomość i jego wewnętrzną przestrzeń. Śniący umysł ukazuje tu samego siebie od wnętrza. Może to robić również na wiele innych sposobów.

W tym śnie spadającym z nieba świetlistym obiektem jest Księżyc. Opustoszała skutkiem tego impaktu Ziemia jest tym drugim, czyli Inną Ziemią. Dzianie się wielkiej zagłady także należy do archetypu. (Literacko ten senny motyw opracowano w Apokalipsie - Księdze Objawienia.)

W wyniku fuzji tych dwóch archetypów śniący umysł bada trzecią rzecz: i jest nią stan Oświecenia, Wyzwolenia, tego co w hinduizmie nazywa się moksza, w jodze samadhi, a w buddyzmie nirwana. Droga do tego stanu też jest zgodna z oryginalnymi naukami: niebo - to co niebieskie, Księżyc - łączy się z Ziemią. Następuje wielkie połączenie przeciwieństw, które zawsze jest konieczne do Wyzwolenia. W wyniku Śniący znajduje, że jest Jedyny - typowe określenie tego, kto osiąga wyzwolenie, chociaż w śnie ta jedyność jest bardzo "zmysłowa" - jest jedynym, który przeżył kosmiczną katastrofę. Znajduje, że nie odczuwa głodu, nie musi jeść, nie musi oddychać. - To są również typowe właściwości Wyzwolonych - w jodze, hinduizmie, buddyzmie, taoizmie. Jest szczęśliwy - tak jak Wyzwoleni.

Zwykle, większość śniących śni o przedmiotach spadających z nieba, ale na tej drodze "lokalizowania" stanu wyzwolenia-oświecenia zatrzymują się dużo wcześniej - lękają się tego czegoś, co spada na nich i to ich budzi.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)