zdjęcie Autora

16 czerwca 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Stacja Koło i fotografowanie

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: film/fotografiamiastopociągpodróż

« Sejf ukryty w ścianie Zaliczenie »

Jechałem pociągiem. Podróż była z tych męczących. Długo nie miałem miejsca: stałem w przedziale, który przypominał bagażowy, gdzie nie było miejsc do siedzenia, za to półki, jedna nisko nad podłogą, druga na wysokości mojego nosa. Ludzie spali stojąc i opierając się o ściany i półki. Zwolniło się miejsce na dolnej półce, więc położyłem się tam, w niewygodnej pozycji i próbowałem drzemać. (Ja miałem coś wspólnego z tym, że ta podróż tak wyglądała – jakbym ten pociąg jakoś zorganizował.)

Przebudziłem się (w tym śnie), wstałem i przeszedłem do sąsiedniego przedziału, który wyglądał jak salonik, był stół pośrodku, było widno i jacyś ludzie wcale nie zmęczeni. Pociąg stała na stacji, której peron był równo z podłogą pociągu, tak że właściwe tworzyły jedną powierzchnię. Zapytałem, jaka to stacja. „Koło”, odpowiedziano. Ja jechałem właśnie do stacji Koło! Pobiegłem do swojego przedziału po pozostawione rzeczy. Spieszyłem się w obawie, że pociąg odjedzie i nie wysiądę. Wziąłem plecak, zostawiłem koc, na którym spałem, uznałem, że niewiele stracę, jak go zostawię. Wyszedłem na peron i pod budynek dworca, gdzie zaczynało się tamto miasto – miasto jak miasto. Przyjechałem na zjazd fotografów, chociaż sam nie fotografowałem. (Być może byłem organizatorem, ale nie uczestnikiem.) Idea tego zjazdu była taka, że pewna można firma ogłosiła konkurs fotografii, którego finałem miał być ten zjazd. Chodziło też o to, żeby wyłowić ludzi (przeważnie byli to młodzi mężczyźni), którzy „w tych trudnych dla fotografii czasach” zachowali umiejętność „patrzenia fotograficznie”. Jeden z uczestników wysiadł z tego pociągu, co ja. Ktoś z nich miał nowy wynalazek: przeglądarkę zdjęć, która z aparatem była połączona zdalnie, była trzymana osobno i wyglądała jak tablet.

(Dodam, że w realu, chociaż robiłem i robię zdjęcia, teraz zwykłą komórką, to nigdy to nie było jakąś moją pasją.)

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Sejf ukryty w ścianie Zaliczenie »

komentarze

[foto]

1. Pociąg to ciąg... • autor: Jarosław Bzoma2017-06-16 23:36:24

Pociąg to ciąg karmiczny, zaśnięcie we śnie to przekroczenie granicy 5/6 czyli wyjście z "Koła" małej karmy i bycie organizatorem wystawy obrazów ze swojej karmy na imprezie pod tytułem Kronika Akaszy.
[foto]

2. Co wynika? • autor: Wojciech Jóźwiak2017-06-17 08:25:14

Co z tego wynika?
Ja nie wyszedłem z Koła, tylko wszedłem do Koła. Liniowa droga (pociąg) zamieniona została na "Koło".
Prócz tego w tym śnie jest kilka innych wątków znaczeniowych.
[foto]

3. To nie musi... • autor: Jarosław Bzoma2017-06-17 14:32:38

To nie musi nic znaczyć.Ot takie reminiscencje z przekraczania granicy małej karmy w jedną i drugą stronę.Ponad granicą 5/6 nie ma myślenia, jeżeli sami go tam nie zawleczemy, wtedy staje się pełne symboli.Zrównanie poziomów domeny małej karmy1-5 i duszy 6-8, to myśl przewodnia tego snu.Granica 5/6 odwraca świadomość o 180 stopni jak w twoim poprzednim śnie.Stąd negatywy/pozytywy czyli zdjęcia, podłoga i peron czy odbicie Ziemi na Księżycu z poprzedniego snu.Nawet ten drugi facet który wysiadł z pociągu to ty, podobnie jak przeglądarko- aparat to przecież Obserwator >7 i twoja świadomość powiązana z ’ja’ małej karmy.Mając z sobą dwoistość plecak/ koc zrezygnowałeś na rzecz mono bagażu co jest typowe dla przestrzeni Dusznej 6-8(wielkiej karmy) gdzie dwoistości stają się jednym.Istotne jest również to dlaczego  na Granicy 5/6 z dwoistości postanowiłeś zabrać ze sobą coś co z natury służy gromadzeniu i przenoszeniu i jest zamknięte a zostawiłeś to drugie, co z natury służy do rozkładania/składania albo zasłaniania/odsłaniania, tak  jak czyni się to z  Zasłoną 8/9.To z kolei (nomen omen) opowieść o wyborze kierunku wyjścia z przestrzeni 6-8.Czy twój LOGICZNY wybór nie odwrócił kierunku  dalszej podróży w stronę zasłony 8/9 na wejście do koła małej a nie wyjścia z wielkiej karmy? W zwierciadle łatwo pomylić kierunki.Mówiąc jeszcze inaczej.Myśląc jedną ze skrajności,  pomyliwszy ją z całością, dokonałeś interpretacji domeny ducha narzędziami małej karmy, stwierdzając na tej podstawie, że świat ducha to nic szczególnego i jest taki sam jak wszystko co znasz :)
[foto]

4. Narzekałem na brak snów humorystycznych... • autor: Roman Kam2017-06-22 07:52:11

...... a tu miła odmiana - końcówka o "ciężkich dla fotografii czasach" i "fotograficznym" patrzeniu - bardzo mnie rozbawiła. Jest przyjemna metaforyczność w tych określeniach, dystans i jakieś ciepło. Dziękuję, że podzieliłeś się tym snem!
[foto]

5. Ciężkie dla fotografii czasy • autor: Wojciech Jóźwiak2017-06-23 09:55:13

Tak, Romanie. W tym śnie był wyraźny przekaz, że sztuka fotografii i fotograficznego widzenia upada i trzeba szukać nielicznych samorodnych talentów, które to potrafią.
Pewnie Śniącej Podświadomości chodziło o coś innego (bo ja nigdy serio nie zajmowałem się fotografią) -- ale powiedziała to właśnie przy pomocy tej metafory.
[foto]

6. Autozapis (ctrl+c) • autor: Roman Kam2017-06-23 23:23:21

...spróbuję czwarty raz. Jakiś, przypadkowo powtarzany, skrót klawiszowy wyrzuca mnie z okna edycji na biały ekran. Pozostaje tylko treść snu. Powrotu nie ma, więc muszę odtwarzać. No więc...
To, co mnie uwiodło w tekście, to słowo " z a c h o w a l i ". To ono uruchamia ciąg skojarzeniowy, podsuwa pytania o to, co może być tą "umiejętnością patrzenia fotograficznie" w realu.
Czytałem książkę o Ajnach, którzy sami siebie nazwali Ajnami, jak sądzę. Nie mógł tego zrobić ktoś z zewnątrz, ponieważ Ajna w języku Ajnów znaczy  c z ł o w i e k. Prawda, że proste, oczywiste, głębokie? I jak różne od "Polak" czy "Niemiec".
Co powoduje, że współcześnie przestaliśmy patrzeć na świat, jak na prezent? Kim są ludzie, którzy patrzą inaczej? Gdzie można ich wyłowić?
[foto]

7. Skrót klawiszowy wyrzucający • autor: Wojciech Jóźwiak2017-06-24 09:41:25

Potwierdzam! To jest jakieś przekleństwo. W Mozilli (bo chyba w innych przeglądarkach nie) jakaś przypadkowa kobinacja klawiszy, w którą w pośpiechu pisząc trafiasz, zmienia widok strony na taki, w którym nie ma formularza edycji i znika wpisany już tekst. Przypuszczalnie jest to któraś litera plus "Windows" zamiast "prawe Alt". Pamiętam jak lata temu JK-Mikke namawiał do wyprodukowania zaślepki na klawisz Windows, który przecież bezużyteczny a szkodliwy. (Sorry, że nie na temat, ale mam wk..rw wielki na ten klawisz.)
[foto]

8. I got you! • autor: Roman Kam2017-06-24 14:48:14

Już miałem osinowym kołkiem w klawisz Windows, ale siłą identyfikacji humor mi się poprawił i ruszyłem tyłek do śledztwa.
Potwierdzam - Mozilla - tu dopadłem zmorę. Mordercę komentarzy. Klawisz Windows (w tym wypadku rzecz jasna) okazał się niewinny.
Oskarżona to kombinacja ------- Alt Gr + r ------- po co to żyje nikt nie wie. Przywołujesz bydlę kiedy lekki, jak skowronek, zręczny, jak Horowitz, wpiszesz wyjątkowo pechowe słowo "który" nie dobijając "o". Można też inne, rzadziej występujące - góry, wtóry czy wióry. 
Wytropiłem zwierzynę, ale jak dobić gada?
[foto]

9. Potwierdzam gada • autor: Wojciech Jóźwiak2017-06-24 15:04:04

Prawy alt + r.
Czyli jakby pisać ó, ale naciskając klawisz r.
"Ekel, Ekel, Ekel"  ("wstręt...")-- jak wołał Zaratustra na wspomnienie snu, w którym wąż pasterzowi wniknął do gardła.

Trzeba by w tej sprawie napisać do Mozilli. Ale nie wiem, czy to czymś poskutkuje. To jakby pisać do Rządu, żeby przestał Puszczę rżnąć.

10. Klawisz Windows • autor: Nierozpoznany#2082017-06-24 17:11:51

Jeśli ktoś jeszcze ma, robimy następująco:
- bierzemy narzędzie (śrubokręt, scyzoryk, spinke do włosów)
- podważamy i wyciagamy klawisz. Bez obaw, potem mozna wcisnąć z powrotem
- dajemy dziecku, psu, kotu do zabawy
- Cieszymy się komfortem
 Najlepiej zrobić to od razu po zakupie klawiatury. W laptopach też działa. Klawisze Win są zwykle dwa, jeden można sobie zostawić, ale po co?


11. Nie ma takiego skrótu... • autor: Krabat2017-06-25 00:24:21

12. Krótkie guglanie wskazuje... • autor: Krabat2017-06-25 22:21:55

Krótkie guglanie wskazuje jednak, że:
- problem istnieje
- i jest na niego sposób :) - https://mozillapl.org/forum/viewtopic.php?f=15&t=48712
[foto]

13. Krabatowi niech będą dzięki! • autor: Roman Kam2017-06-25 23:30:24

...bo Krabat bezinteresowny, a Google chociaż zasłużony, to już niekoniecznie.
Wątpić raczę, czy epoka Wielkich Królów Internetu będzie epoką władców oświeconych. W każdym razie sposobu użyłem i działa - niemniej jakiś nieswój przez chwilę byłem - syndrom sztokholmski?
[foto]

14. Zadziałało! • autor: Wojciech Jóźwiak2017-06-26 08:23:32

--- Który ---
Prawe alt + r --- wyłączone. Wszystkim to radzę uczynić.
Wielkie dzięki, Krabacie!

15. Do usług :)... • autor: Krabat2017-06-26 09:20:50

Do usług :)

16. Jestem z Koła • autor: Nierozpoznany#82712017-10-27 10:51:06

PANIE Wojtku, ja jestem z Koła😃 Pan zna moje miasto,czy tylko pan tędy kiedyś przejeżdżał w realu?
[foto]

17. Koło, bywałem • autor: Wojciech Jóźwiak2017-10-27 12:03:02

Nefri, -- przez Koło przejeżdżałem wiele razy, zwłaszcza w dawnych czasach, kiedy nie było autostrady. Jakąś kawę tam piłem... Oczywiście, najbardziej Koło kojarzy mi się ze słynną firmą produkującą wyposażenie łazienkowe. Ja w ogóle jestem z tych samych stron: Łowicz - Kutno - Koło... Pradziadkowie z Ozorkowa, Zgierza, a spokrewniona linia Jóźwiaków w Poznaniu.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)