zdjęcie Autora

20 maja 2011

sny innych, WJ

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Stalowa tancerka

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: domnagopiesprzedmiot mocyzwierzę przyjazne

« Pomidor Ślub dla zasady? »
Chodzę po polach. Jest wiosna, ale taka szaro-bura. Ja też jestem ubrana w szary płaszcz. Jest beznadziejnie, pochmurno i smutno. Nagle w tej szarości dostrzegam czerwone poziomki, zrywam, jem, czuję ich smak i aromat.
Wchodzę do domu z czerwonej cegły. Spotykam właściciela tego domu, który krzyczy na mnie. Nazywa mnie nierobem. Zdenerwowana tłumaczę się, że to nie moja wina, że straciłam pracę. Pojawia się pies, czarny owczarek niemiecki. Wabi się Mars. Właściciel ma ochotę poszczuć go na mnie. Ale pies podchodzi do drzwi i patrzy na mnie wyczekująco. Otwieram drzwi i wychodzę z psem.
Na zewnątrz jest już lato. Widzę wielki, zalany słońcem trawnik. Na nim wielu ludzi, ubranych na biało, wykonuje ćwiczenia. Pies prowadzi mnie dalej. Przeprowadza mnie przez przejścia w płotach, mijamy przeszkody. Dochodzimy do grupy dużych drzew i starych zabudowań. Niski płot otacza podwórze. W kącie podwórza leży niedźwiedź. Śpi. Wszystko tonie w zielonym cieniu drzew. Jest tu tajemniczo. Czuję lęk. Nagle w kręgu słonecznego światła na podwórzu pojawiają się trzy postaci: starsza kobieta, mężczyzna i młoda dziewczyna. Zapraszają mnie do siebie.
Otwieram furtkę, wchodzę. Niedźwiedź ani drgnie. Rozmawiam z nimi. Na ziemi stoją gliniane misy, a w nich różne figurki. Stara kobieta mówi, że ma coś specjalnie dla mnie.
Jest to figurka ze stali. Przedstawia szczupłą, nagą kobietę w pozie tancerki. Jedną nogę ma ona uniesioną wysoko, a w rękach trzyma małe, nagie dziecko. Promieniuje z niej jakaś siła.
Siedzimy na ławce, jest spokojnie i miło. Pies buszuje po krzakach.
(Z kolekcji Matyldy, przed 16.XI.1996)

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Pomidor Ślub dla zasady? »

komentarze

[foto]

1. Sen o dotarciu do wewnętrznego centrum • autor: Wojciech Jóźwiak2011-05-20 17:42:18

(Komentarz Matyldy z 1996.) Kiedy my świadomie poruszamy się w materialnym świecie, siły naszego umysłu wędrują po świecie subtelnych przyczyn. Zdarza się, że kiedy świadome Ja pogrąża się w beznadziei, wewnętrzne siły umysłu stopniowo przygotowują zmianę losu. Dokładnie widać to w tym śnie. Śniąca nieświadomie wysłała swojego duchowego wysłannika na zwiady, aby rozeznał się w możliwościach na przyszłość. Ten wysłannik w śnie pojawia się jako pies, groźny owczarek, a więc energia Marsa; co więcej, dosłownie tak się nazywa: Mars! Ów „agent” umysłu Autorki dociera w miejsce, gdzie przebywają istoty kierujące jej losem. Od jednej z nich, starszej kobiety, która zapewne jest tym samym, co „Wyższe Ja” (według Huny), Autorka otrzymuje niezwykły dar: figurkę stalowej tancerki. Spróbujmy wczuć się w głęboki sens tego przedmiotu. Młoda, wiotka kobieta, z dzieckiem na ręku, więc jakby uosobienie bezbronnej łagodności - i ta twarda stal, materiał na miecze i buldożery... Jak dalece sprzeczne rzeczy łączą się w tym symbolu stalowej tancerki! W tanecznej pozycji, z uniesiona nogą, przedstawiany jest w Indiach bóg Śiwa, patron joginów, i jego małżonka Devi (zwana też Śakti, Kali lub Parvati). Widzimy więc, że stalowy posążek tancerki symbolizuje i zawiera „stalową” - czyli niespożytą, „nie do zdarcia”, wewnętrzna żywotną siłę Autorki snu. Energia ta jest zarazem „stalowa” - i kobieca, więc łagodna i opiekuńcza.
Inne elementy snu: czworokąt zabudowań otoczony płotem, drzewa jak w świętym gaju, niedźwiedź jako strażnik świętego miejsca - wszystko to świadczy, że miejsce, które Śniąca zwiedzała we śnie, jest jej mistycznym wewnętrznym Centrum, źródłem wewnętrznej energii, cudownym miejscem, do którego chcą dojść wszyscy poszukiwacze duchowych skarbów.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)