zdjęcie Autora

20 marca 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Starwars Tantra

Kategoria: Nowy szamanizm

« Skwantowana wyobraźnia Kreatywne Narodziny Nowego Wspomnienia »

Od jakiegoś czasu korzystając z FejsBoga  ćwiczę Tantrę Gwiezdnych Wojen. Tak to żartobliwie można nazwać. Zewnętrznie to się objawia byciem trudnym znajomym, który seryjnie puszcza sobie na ścianę obrazki z pogranicza Starwars, niekoniecznie je parodiujące, ale czerpiące z tej galaktyki. Tym byciem trudnym się trochę nie przejmuję, bo swego czasu (też eksperymentalnie:)) grając w mafia wars – profil zrobił mi się częściowo publiczny - potrzebne było do gry towarzystwo.

Tylko to nonsensowne  -dla niewtajemniczonych (sic!) zachowanie - czujcie się wyróżnieni - ma swój cel eksperymentalny.Co prawda doświadczenie własne to często mizerny wskaźnik skuteczności czegoś, ale przy pewnej wrażliwości (i realiźnie;)) dosyć dobrze można wykryć braki wdrożeniowe jakiejś idei i sposoby jej samo-zniekształcania. (dobre złego początki).

Teoria za tym dziwactwem, w dużym skrócie, brzmi mniej więcej tak:

Myślimy kontekstowo, np. tu – Gwiezdne Wojny stanowią odrębny wszechświat, kontekst – a dodatkowo  przeważnie generalizujemy, uogólniamy działania, procesy poznawcze(aktywności!) z silnych kontekstów, szczególnych, ważnych, wyjątkowych powtarzalnych eg. Ćwiczysz sztuki walki – koordynacja ruchowa pomaga tańczyć.  Ten sam proces  możemy wykorzystać do nauki lepszego rozróżniania i kontekstu i szczegółów w innych kontekstach ( „kontenerów” i zawartości tych kontenerów). Wykorzystać zdolność uogólniania, uśredniania i ogłupiania siebie w ten sposób do uogólnienia mądrości. W tantrze głupota(ignorancja, niewiedza) jest tępym otępieniem (zarówno procesem i stanem!),  a mądrość jest wrażliwa, rozróżniająca, ogarniająca wszystko, aktywna i przenikliwa.

Przekładając to na poznanie,owe  rozwinięte konteksty, i takie tam prototypy   możemy powiedzieć tj to co już wiemy, to co już robimy stanowią układ odniesienia dla kolejnych, odmiennych kontekstów. W przyszłości czy teraz orientujemy się na bazie wcześniejszych doświadczeń. Niekoniecznie realnych, najczęściej nierealnych vide:głupota.

I zabawa z rozwojem wrażliwości polega na tym, by rozbudować jakiś kontekst, symboliczne, metaforyczne poznanie, by stanowiło bardziej precyzyjny układ odniesienia od reszty dostępnych wzorców.  Ukonkretnić , ucieleśnić owo poznanie danego wszechświata oraz wzmacniać proces rozróżniania, co do niego należy, co jest w centrum, a co na brzegach, zewnętrznej grubej formie mandali, a co do niego nie należy i jest do usunięcia(destrukcyjny aspekt kreatywności). Własną aktywnością poznawczą – to nie yoga koli i popkornu ;).  W tantrze(nie tego zachodniego fikumiku barabara dymi czacha jak się staram) mielibyśmy do czynienia z nauką rytuału, rozbudowywania wizualizacji bóstwa od sylab, liter, do pełnowymiarowej postaci i całej reszty mandali, orszaku. Oczywiście w wersji z mocniejszym naciskiem na odczucia – poprzez relację z mistrzem, pomagającym zbudować wgląd w naturę umysłu (albo upraszczając „dostroić go do bogów, otworzyć na sacrum” – przy tantrze niebuddyjskiej).

Wszechświat typu Gwiezdne Wojny, świetnie jednak robi to samo, niejako już mamy do czynienia z objawieniem boskiego Lucasa ups. Imperatora ( : -) ) – jeśli oczywiście nas zainteresowało, polubiliśmy. Tu  jest wystarczająco dużo elementów, całkiem sporo symbolicznego nasycenia postaci - wpływ Campbella , obfita w efekty dźwiękowe i wizualne narracja, bogactwo postaci itd, by ten kontekst był silny i zróżnicowany. Jest też wystarczająco odległy od codzienności i innych kontekstów, by dało się go wyróżnić i nie pomylić, no może poza drupchenami  ups. Konwentami …

 I nie, nie sugeruję tu, że jeśli ktoś się zajmie gwiezdnymi wojnami, zostanie fanem, będzie oglądał i dowiadywał się to zmądrzeje ;) To niestety byłoby zbyt piękne: Sadzamy polityków na 30 dni do kina..i nagle mamy zestaw osób, u których zamiast klapek na oczach i spostrzegawczości muła odkrywającego koryto mamy wrażliwe, rozróżniające, ogarniające wszystko, aktywna i przenikliwe procesy poznawcze. Utopia ;) 

Jeśli chodzi o nasz układ nerwowy, nasze procesy poznawcze  - chodzi o aktywność jaką się za tym kryje. Żeby to poznanie było wrażliwe, rozróżniające, ogarniające wszystko, aktywne i przenikliwe. Nie tylko intelektualnie  , a możliwie sensoryczne.

Co zresztą najłatwiej osiągnąć w obszarze czegoś, co już nas zainteresowało, przykuło uwagę, stało się szczególne, ważne, wyjątkowe. I pozostaje badać szczegóły, kwanty tej wyobrażonej rzeczywistości na różne sposoby: Jak się z tym czuję? Co lubię? Jaki kolor mi się tu podoba? Jaki dźwięk jest najzabawniejszy? Ile razy występuje x? Gdzie jeszcze słyszałem ten dźwięk? Czy ta postać jeszcze gdzieś występuje? Jak daleko stoi x od yka?

A nawet relacyjnie: dlaczego ta postać zachowuje się tak? Co musiała dostrzec? Czego nie dostrzega? Czym jest zainteresowana? Kogo  konkretnie tu i teraz dla mnie symbolizuje? Co ten tekst dla niej znaczył? Jakie to ma dla mnie znaczenie?

Zanurzając się raz w centrum (filmie) raz otoczeniu (np. fanfiction) a raz szperając po pograniczu( fejsbogowe kreatywności).

Przypominam: Możliwie przełamując nawyk uogólniania, skupiania się na centrum i sprawach szczególnych, ważnych, wyjątkowych. Wyłapując litery – kwanty w tekście.

 Siłą rzeczy to wymaga dyscypliny, myślenia i samoświadomości!  Przegniesz starając się coś osiągnąć– zacznie cię odrzucać, za słabo, będzie pojawiało się otępienie. Zbyt mocno – dystans do czegoś na co się reagowało, zbyt słabo – stanie się szumem. Za ekspresyjnie - będziesz świr wierzący, że patyk to miecz. Za bardzo introwertycznie - będziesz gubić historię, tonąc chaosie obrazów, dźwięków, skojarzeń. Oddasz się dyktaturom - wpadniesz w zamęt. Porzucisz nadzieję i lęk- to będzie się robić klarowne i zrozumiałe.

Ciężko też powiedzieć, że takie zajęcie będzie miało jakiś wpływ w okresie krótszym niż kilka lat. Jedna litera specjalnie nie odmieni mózgu, nie wykształci tych ośrodków, które zrobi powtarzalny kontakt z tekstem.

Podobnie łatwo się domyśleć, że znaką dobrej praktyki będą tu sny i spontanicznie pojawiające się skojarzenia z GW. I znaki mniej oczywiste np. kreatywność, zdolność wymyślania historii (mamy zróżnicowany układ odniesienia)  czy pamięć (w końcu ćwiczysz ją na filmie, książce – kontakt pamięci krótkoterminowej i długoterminowej.). A i całkiem odległe skutki, których nasilenie jest czasami trudne do ustalenia: Poczucie sensu życia, zainteresowanie otoczeniem, emocjonalna wrażliwość i jednoczesne stonowanie,  zaangażowanie w relacje, zdolność logicznego myślenia i wychwytywanie sprzeczności w ideach.

Ciężko przypisać bezwzględnie - jednak z modeli poznawczych– daje się to już przewidzieć i uargumentować! Choćby na najprostszym poziomie, przecież to robisz, ćwiczysz poznanie wrażliwe, rozróżniające, ogarniające wszystko, aktywne i przenikliwe.

Dodatkowo można też liczyć na bonusy w postaci flow  , błogości i ekstazy. Taki bonus od związku wyobraźni i cielesności ;) Ba! Gdzieś tam może zaświecić we flow idea: To tylko film.  O dziwo wtedy wspierając zainteresowanie owym życiem i jego różnorodnością.

Proszę mi tu nie próbować wyskakiwać z innymi tantrami z kinematografii, książek;) To oczywiście działa tylko w przypadku Gwiezdnych Wojen, ze względu na mądrość Yody i specjalne błogosławieństwa mocy. I wszelkie próby odchylenia się od tego zostają obłożone klątwą Imperium, i demonami Sithów.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Skwantowana wyobraźnia Kreatywne Narodziny Nowego Wspomnienia »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)