zdjęcie Autora

26 czerwca 2011

Wojciech Jóźwiak

Streszczenia heksagramów Yijing - Księgi Przemian

Kategoria: Yijing
Tematy/tagi: heksagramYijing

Krótkie charakterystyki heksagramów. Streściłem je tak, żeby możliwie wiernie oddać ich sens, symbolikę i ducha. Uwaga: to nie jest przekład Księgi Przemian - bo ten byłby grubą książką. Jako źródłem kierowałem się dwiema wersjami Księgi: (A) wariantem tradycyjnym ("received") w przekładzie i z komentarzami Richarda Wilhelma ("I-Cing Księga Przemian, pełne wydanie, przekład i komentarz Richard Wilhelm", Warszawa 1994) i (B) wariantem z grobu w Mawangdui w przekładzie Edwarda Shaughnessy'ego (I Ching The Classic of Changes translated... by Edward L. Shaughnessy, New York 1997) - zob. e-wydanie w Tarace.


HEX_11. Zasada twórcza

Heksagram składa się z samych linii aktywnych. Oznacza to więc, że jesteś w stanie "wysokiej energii": czujesz się silny, w każdej sytuacji jesteś gotów przejąć prowadzenie, decydujesz sam, wiesz lepiej, nie czekasz. Taki stan ducha jest ogromnie cenny i daje ci przewagę, ale ma swoje wady. Jakie? - Nie słuchasz innych, możesz przegapić dobre rady, nie zauważasz subtelności; a od samodzielności łatwo przejść do dyktowania innym. Duch tego heksagramu kojarzył się twórcom Księgi Przemian ze smokiem, czyli z żywiołem ognia, wichru i burzy.

HEX_22. Zasada biorcza

Heksagram składa się z samych linii nieaktywnych, "biorczych". Przedstawia więc jakby pustą przestrzeń, gotową na przyjęcie czegokolwiek z zewnątrz. Będąc w takim stanie ducha, jesteś dobrym wykonawcą czyichś planów, dobrym doradcą (który nie ma własnych ambicji); zwierciadłem, w którym inni mogą się przejrzeć. Łatwo ulegasz wpływom, więc ważne jest, byś rozpoznał, z kim masz do czynienia, i jaka energia płynie od ludzi, z którymi przebywasz. Obecny stan jest dobrym punktem wyjścia do przyszłych sukcesów!

HEX_33. Ogrodzenie, Początkowa trudność

Najważniejsze sprawy dzieją jakby za ogrodzeniem, w ukryciu, w tajemnicy przed światem. W swoje plany nie wprowadzasz ogółu, nie rozpowiadasz swoich zamiarów. To co dla ciebie ważne, powinno uleżeć się i dojrzeć. Możliwe, że trzeba czekać, aż pewni ludzie, którzy mają ważną rolę do odegrania, dorosną do swojej misji i zmienią poglądy na bardziej odpowiedzialne. W ukryciu mogą też rosnąć w siłę różne ciemne sprawki, afery - lub twoje własne błędy, które w porę nie zostaną skrytykowane. Ostrożnie!

HEX_44. Głupota

Stoisz oko w oko z własną głupotą (czasem cudzą...) - a więc ujawnia się twój brak doświadczenia, brak wiedzy lub naiwność. Wprawdzie masz dostęp do książek, poradników i mądrych osób, które udzieliłyby ci rady; sęk w tym, że takim stanie umysłu nie chce się nikogo słuchać. Podejmując decyzję, wybierzesz jakiś gorszy wariant - na lepsze rozwiązania raczej nie wpadniesz. Ciekawostka: ten heksagram Księga Przemian "lubi" pokazywać niedowiarkom, którzy kilka razy zadają jej to samo pytanie.

HEX_55. Zamoczony (czyli: zaangażowany)

Jest dobry czas na wielkie, śmiałe przedsięwzięcia! Księga Przemian powiada tu: "pomyślny znak, by przekroczyć w bród wielką rzekę." Pora się "zamoczyć", czyli w pełni zaangażować się w to, co cię czeka. Musisz pójść na całość, ryzykować: kto przekroczył rzekę, wychodzi z niej mokry. Nie możesz się oszczędzać ani poprzestawać na małym. Rzeczywistość okaże się bogatsza niż twoje wyobrażenia. Bądź gotów na niespodzianki i nieproszonych gości; zaakceptuj zmiany, których nie przewidzisz z góry.

HEX_66. Spór

Sytuacja jest napięta i sporna; między tobą a kimś drugim jest konflikt interesów. Jednak nie ma sensu ani walczyć, ani liczyć na to, że ta druga strona się wycofa. Konieczne są wzajemne ustępstwa. W tym celu musisz dobrze uświadomić sobie, jakie są początki sporu, "o co poszło" i o co naprawdę ci chodzi, oraz jaki jest twój istotny interes. Załatw tę sporną sprawę tak, żeby jak najmniej stracić.

HEX_77. Wojsko

Jesteś pośród ludzi pełnych entuzjazmu i gotowych do działania. Wszystkich aż ręce świerzbią, żeby "coś zaczęło się dziać". Twoi towarzysze czują się silni i równi - nie bardzo chcą słuchać kogoś ważniejszego. Wykorzystać ich energię, zdolności i zapał to nie lada sztuka! Jeśli chcesz odnieść powodzenie, nie możesz być zewnętrznym obserwatorem, musisz się zaangażować jako jeden z entuzjastów. Jeśli uda ci się spożytkować energię wielu tych ludzi do swoich celów, będzie to wielki sukces.

HEX_88. Trzymanie się razem

...Ale z kim? Z kimś na czele. Bo sytuacja wymaga jednoosobowego przywództwa. Tylko jeden człowiek, który wie czego chce, podejmując stanowcze decyzje, może wszystkich zainteresowanych poprowadzić dalej. To jest dobre rozwiązanie w sytuacjach kryzysowych: kiedy chwieje się firma, zabłądzi wycieczka lub pewna grupa "po dobroci" nie może podjąć decyzji. Może też być tak, że po prostu lepiej trzymać się kogoś, kto więcej wie, zna sprawy i ma autorytet, niż nową sytuację badać, z trudem, na własną rękę.

HEX_99. Hamująca siła tego, co małe

Księga Przemian przy tym heksagramie wygłasza słynne zdanie: "Gęste chmury, idące od naszych zachodnich pastwisk, nie padają deszczem." Ok. 1200 r. pne. król Wen, władca ludu Czou, zebrał wojsko, sam zaś przebywał jako zakładnik na dworze rządzących wtedy Chinami Szangów. Tym hasłem rozkazywał swoim ludziom czekać na stosowny moment do ataku. Ten moment w końcu nadszedł, Czou'owie zdobyli Chiny, a do sukcesów prowadziła ich właśnie Księga Przemian, która od nich pochodzi. Sens tej wyroczni: skupiłeś wielkie siły i teraz tylko jakieś szczegóły przeszkadzają ci działać. Czekaj ufnie na właściwy moment.

HEX_1010. Stąpanie

Chodzi tu nie o zwykłe stąpanie, ale takie, kiedy trzeba uważać na każdy kolejny krok. Twoja pozycja jest słaba, jesteś wśród ludzi, którzy górują nad tobą np. społeczną pozycją, zawodową hierarchią, wiedzą, tytułem naukowym... Musisz postępować z najwyższą ostrożnością, dlatego Księga radzi, by "nie nastąpnąć tygrysowi na ogon". Musisz przestrzegać wszelkich rytuałów i ceremonii, za którymi ludzie chronią się w obliczu potężnych bóstw, demonów i królów, a dziś - wysokich urzędników lub "wszechmocnych" menedżerów.

HEX_1111. Pokój

To jeden z najlepiej wróżących heksagramów. Nadszedł, lub właśnie nadchodzi czas wielkości, świetności i rozkwitu. Spełniają się marzenia, realizowane są ideały. Możesz bez przeszkód wprowadzić w życie swoje plany. Możesz cieszyć się sukcesem i pomyślnością. To także dobra wróżba na przyszłość; mówi o tym, że sprawy, o które pytasz, są utrafione, na czasie i na fali. Księga powiada: "To, co małe, odchodzi, to co wielkie, przychodzi" - więc najlepsze dopiero cię czeka!

HEX_1212. Zastój

Zastój polega na tym, że "niebo" i "ziemia" stoją osobno i nie ma między nimi przepływu. Ludzie nie inspirują się poszeptami swych opiekuńczych duchów. "Zjadacze chleba" (lub ryżu!) ignorują nauki mędrców i nie chcą się rozwijać. Wszystkich nęka nuda i znużenie. Jeśli masz skłonność poprzestawać na małym, znaczy to, że ogólny zastój także ciebie dopadł. Jak wyjść z tego kryzysu? Jedna z wersji Księgi każe postawić na mądrość kobiet, które potrafią, małymi krokami, przezwyciężyć ogólną niemożność.

HEX_1313. Wspólnota ludzi

Powstaje nowe przedsięwzięcie, a wokół niego zbiera się i tworzy nowa grupa ludzi. W danych Chinach było to nowe księstwo - dzisiaj będzie to nowo zakładana firma, stowarzyszenie, ruch społeczny lub forum w Internecie. Powstaje nowa przestrzeń, w której ludzie mogą spotkać się, współdziałać i połączyć swoje wysiłki i marzenia. Ci którzy się zbierają, są równi: wszyscy jednakowo początkujący i z jednakową świeżością osób, które jeszcze nie zdążyły sparzyć się na błędach.

HEX_1414. Wielkie Posiadanie

...A jednocześnie, wielkie powodzenie! Twoje marzenia spełniają się, albo zaraz to zrobią. O sukces nie musisz się starać, ponieważ wszystko, co było konieczne do zrobienia, już kiedyś zrobiłeś. W pewnym sensie przychodzisz na gotowe. Istnieją wszystkie środki do celu, których potrzebujesz. Księga Przemian przestrzega tylko, żeby od powodzenia nie przewróciło ci się w głowie i żebyś (jak jakiś szaleniec...) nie odrzucił tego, co masz, i nie zapragnął czegoś innego.

HEX_1515. Skromność

Twoja pozycja należy do tych, które uwielbiali taoiści: możesz "działać nie działając", czyli wystarczy teraz jakieś małe popchnięcie, żeby każda rzecz znalazła się w właściwym sobie miejscu. Idziesz z Tao. Nie potrzebujesz wysiłku, mobilizacji ani rozgłosu. Masz dobry moment, żeby swoje działo doprowadzić do końca, tak właśnie: niewielkim wysiłkiem.

HEX_1616. Entuzjazm

Jest czas praktycznego działania. Znasz swoje cele, plany są gotowe, wiesz do czego zmierzasz. Łatwo ci teraz będzie wydać zlecenia wszelkim podwykonawcom i zatrudnić ludzi, którzy zrobią coś dla ciebie. Twój wielki plan rozłożył się na konkretne praktyczne zadania "od-do", i tego należy się trzymać. Wykorzystaj to, co masz pod ręką. Heksagram wzywa do trzymania się konkretów i realiów.

HEX_1717. Chodzenie (za kimś) w ślad

Idziesz za kimś lub naśladujesz kogoś. Albo odwrotnie: ktoś za tobą idzie i w tobie widzi osobę wartą, by ją naśladować. Najpewniej zaś ty i ktoś drugi jesteście związani ze sobą tak, że gdy ty podejmujesz decyzję, musisz oglądać się na tę drugą osobę - jak ona postępuje i czego chce? Z tej wzajemnej fascynacji może wyniknąć dużo dobrego, ale i wiele złego; możesz "zarazić się" błędami tamtej osoby. Dawnym Chińczykom Księga Przemian radziła w tym momencie odprawić ceremonie, żeby zyskać przychylność bóstw.

HEX_1818. Odgałęzienie lub Naprawa

Jest czas, by wziąć się do dzieła. Księga powiada: "Sprzyjający moment, by przekroczyć w bród wielką rzekę". I dodaje, jak to zrobić: "przygotowuj się na to trzy dni, a potem trzy dni przeznacz na dokończenie." Zadania, które stoją przed tobą, są kontynuacją czegoś, co działo się już w przeszłości. To tak, jakbyś brał sadzonkę z dużego drzewa i sadził ją, by rosła samodzielnie. Masz skąd czerpać wzorce, możesz uczyć się u starszych i doświadczonych. Masz szansę naprawić błędy z przeszłości.

HEX_1919. Las

Wchodzisz w wycinek rzeczywistości, który rządzi się własnymi prawami, właśnie jak dawna puszcza, gdzie drzewa rosną same, a zwierzęta żyją dziko. Jesteś tu obcy, nie u siebie. Jeśli coś tu załatwiasz lub chcesz odnieść jakąś korzyść, musisz czekać, jak zbieracz czeka na dojrzenie jagód, a myśliwy na przybycie stad zwierzyny. Łatwo też jest przegapić właściwy moment. Ty zrobisz swoje i odejdziesz, a "las" będzie trwał - postępuj więc tak, żeby ten "las" pozostał dla tych, którzy przyjdą po tobie.

HEX_2020. Spoglądanie wzwyż

Jest czas na refleksję, podsumowania i zastanowienie się nad sobą. W tradycyjnej kulturze chińskiej okazją po temu były religijne ceremonie. Oceń swoje postępowanie, swoją życiową drogę. Spójrz jakby z wysoka, "z lotu ptaka" na siebie, na sprawy swoje i bliskich ci osób. Najważniejsza jest teraz jasność widzenia i synteza - czyli zdolność do uogólnień. Masz szansę, aby zdobyć najcenniejszą mądrość, która pochodzi z własnego doświadczenia.

HEX_2121. Gryzienie i żucie

Po polsku też się mówi, że przez pewną sprawę należy "przegryźć się", a wcześniej "wgryźć się" w nią. Przed tobą stoi właśnie takie nielekkie zadanie. Nie ma tu łatwych ani typowych rozwiązań. Trzeba wgryźć się w szczegóły. Trzeba w pełni zaangażować się w to, co się dzieje. Przeżuć informacje i przyswoić sobie prawdę na pewien temat - zwykle ta prawda jest niełatwa i kłopotliwa. W danych Chinach heksagram ten kojarzył się z pracą sędziego i karaniem przestępców.

HEX_2222. Luksus, Zbytek

Sprawa, o którą pytasz, nie jest szczególnie ważna - to raczej ozdoba życia, błyskotliwa dekoracja, niż jego istota. Kiedy dzieło jest skończone i jesteś go pewien, można wtedy zadbać o ozdoby, wystrój i dekoracje. W przeciwnym razie grozi błąd: zajmiesz się błyskotkami i pozorami, zamiast poświęcić swoją uwagę temu, co naprawdę ważne. Ten heksagram dobrze wróży tylko gdy pytasz o to, jak miło spędzić czas, jak się rozerwać. W innych przypadkach świadczyć może, że coś ważnego zaniedbano.

HEX_2323. Rozpad lub Obdzieranie ze skóry

Niepomyślny znak. Zwiastuje koniec rzeczy, które dotąd wydawały się trwałe, i ich postępujący rozpad, destrukcję. Tego rozpadu nie da się powstrzymać. Należy za to starać się, jak samemu przejść możliwie z najmniejszymi stratami przez ten proces rozpadu. Rozpad - na przykład firmy, związku, przyjaźni - chociaż trudny i bolesny, może w wyniku przynieść zmiany na lepsze. W każdym procesie rozpadu kryje się ziarno nowego i owocnego porządku - tak naucza Księga Przemian.

HEX_2424. Powrót

Oto kończy się zła passa i wreszcie przychodzi nowe. W tunelu widać światło. Po zimie wraca wiosna. Po nocy budzi się nowy dzień. Początki nowej pomyślności są jeszcze mało widoczne, jak słabe kiełki, które dopiero co wyszły z ziemi. Ale jest w nich wielka siła, zaczątek przyszłych sukcesów i potęgi. Przy tym nie ma pośpiechu - masz dużo czasu na przemyślenie wszystkiego i na właściwe decyzje. Musisz też ostatecznie pożegnać się z tym, co w nowych czasach jest już tylko przeżytkiem. I to, niekiedy, może boleć.

HEX_2525. Epidemia czyli To, czego się nie spodziewasz

Trwa jakaś zbiorowa mania, szaleństwo, którym ludzie "zarażają się" jedni od drugich jak jakąś zakaźną chorobą. Ty też nie jesteś wolny od tego - zapewne chwilowego - zakłócenia. W każdym razie musisz zmierzyć z chaosem, z tym, że ludzie z twojego otoczenia zachowują się nieobliczalnie. Jak wyjść z tego kłopotu? Otóż rozum nie bardzo pomoże, konieczne jest szczęście. Wygrasz, jeśli będziesz "mieć więcej szczęścia niż rozumu".

HEX_2626. Wielkie Magazynowanie

Zgromadziłeś wielkie zapasy siły i zdolności do działania. Masz duże możliwości, zasoby, wiedzę - ale wciąż może brakować ci woli i chęci do czynu. Pora, żebyś to sobie uświadomił i przestawił się wewnętrznie na działanie. Jeśli będziesz w kontakcie z ludźmi, lepiej docenisz własne możliwości. Dlatego Księga Przemian radzi teraz "nie jeść we własnym domu" - czyli zająć się jakąś działalnością publiczną. Radzi też zabrać się za wielkie przedsięwzięcia, na które dotąd się nie odważałeś. To znaczą słowa: "pora przekroczyć graniczną rzekę".

HEX_2727. Szczęki

Zwróć uwagę na to, co jest źródłem pokarmu. Może chodzić tu o pożywienie w dosłownym sensie, ale także o materialne dochody w ogóle; tym pokarmem może też być "strawa duchowa", czyli to, czym karmisz swój umysł. Możliwe, że zdominowały cię pospolite, materialne kłopoty. Codzienne niedostatki nie pozwalają ci szerzej rozejrzeć się po świecie ani wykorzystać swoich prawdziwych możliwości. Jak z tego wyjść? Trzeba odważyć się na pewien nadzwyczajny krok.

HEX_2828. Wielkie Przekroczenie

Twoja sytuacja jest jak belka, na której oparto zbyt wielki ciężar. Gnie się i grozi zarwaniem! Jest ciężko, ale wytrzymasz. Mimo kłopotów jesteś w dobrej pozycji wyjściowej do dalszych działań. Nie wybiegaj myślami za daleko, trzymaj się "ziemi" czyli konkretu, tego co tu i teraz. Nawet złamane drzewa odrastają z korzeni. Podczas przeprawy w bród przez rzekę woda może zalać cię z głową - wszystko są to obrazy trudności, które jednak pokonasz i wyjdziesz z nich odnowiony.

HEX_2929. Wpadnięcie w pułapkę, Woda

Twoja sytuacja porównana jest do pułapki, "wilczej jamy", albo do wpadnięcia w wir rwącej wody, z którego trudno się wydostać. Księga Przemian nakazuje wtedy działać: każdy ruch jest lepszy od bierności. Wykonując jakieś starania przynajmniej rozpoznasz zagrożenie, nauczysz się radzić sobie z trudną sytuacją. Łatwych rozwiązań nie ma, gdyż ta "pułapka" tkwi w twoim umyśle i żeby z niej się wydostać, sam musisz najpierw się zmienić.

HEX_3030. Sieć, Ogień, Lgnięcie

Emocje górują nad rozsądkiem. Przywiązanie - do pewnej osoby, miejsca lub pamiątek - jest ważniejsze od analizy i planowania. Kierujesz się sentymentami, marzeniami, uprzedzeniami i kaprysami. W takim stanie ducha najlepiej czują się poeci i sentymentalne dziewczęta. Uważaj, żeby nie popaść w fanatyzm lub pragnienie zemsty; Księga Przemian nazywa ten stan: "radością ścinania głów i chwytania wrogów w niewolę".

HEX_3131. Czucie lub Zaloty

Są oto dwie połowy, które z natury uzupełniają się i tworzą harmonijną całość. Zwykle oznacza to, że jest dwoje ludzi, którzy "mają się ku sobie". W twoim świecie panuje zgoda, ludzie z natury garną się ku sobie i pragną być razem. Są nawiązywane nowe kontakty i związki między ludźmi - stąd wniosek, że jest odpowiednia pora na zawarcie małżeństwa. To "małżeństwo" może być przenośnią i oznaczać dowolny harmonijny i uzupełniający się związek, również w interesach.

HEX_3232. Stałość

Proces, w którym jesteś, polega na ruchu, który sam się odtwarza, wciąż i wciąż na nowo. Jak w małżeństwie lub wśród wspólników, gdzie każdy zna swoje miejsce i obowiązki, i poszczególni partnerzy się wciąż wzajemnie "nakręcają", bodźcują i inspirują. Stan ten niełatwo jest osiągnąć - lecz łatwo go zaburzyć i zniszczyć. W takim zespole zawsze jest ktoś, kto bardziej niż inni jest zainteresowany w jego trwaniu. Jeśli to ty jesteś tą osobą, spoczywa na tobie szczególna odpowiedzialność.

HEX_3333. Władanie lub Odwrót

To, co się dzieje, jest wymuszone i robione na siłę. Dlatego jedna wersja Księgi mówi o trudnym "Władaniu", gdzie szef ma wszystko na głowie i za wszystkich musi myśleć; inna zaś widzi tu "Odwrót" wojsk, kiedy grozi chaos i też dowódca musi za wszystkich myśleć. W życiu tak się dzieje, kiedy masz dobre plany i zamiary, ale psuje się wykonawstwo. Np. ktoś krzywo przykleił glazurę, nierówno pomalował, kupił za ciasne ubranie... itd., itp. Musisz "zejść do parteru" i samemu dbać o szczegóły.

HEX_3434. Potęga Wielkiego

Roznosi cię energia i ponosi fantazja! Chętnie zaryzykujesz i porwiesz się na przedsięwzięcia, które jeszcze niedawno były nie dla ciebie. Jest dobry moment, żeby sprężyć się i zdecydowanym skokiem pokonać dotychczasowe przeszkody. W ogóle pociąga cię teraz forsowanie przeszkód, stawianie sobie wygórowanych celów i sprawdzanie się w podbramkowych sytuacjach. Dobry czas, by przygotować "wielkie wozy", czyli wielkie, przyszłościowe przedsięwzięcia. Uważaj, by nie zużyć się na zadaniach ponad siły.

HEX_3535. Postęp, Jak w wodzie

Wszystko dzieje się teraz szybko. Niejasne sprawy wyjaśniają się; zagadki znajdują zaskakujące rozwiązania. Obecny czas przypomina poranek, kiedy nocne marzenia i żale rozpuszczają się w nowym świetle. Świat jest pełen ożywczej energii - jak kąpiel w świeżej rzece o poranku. Kto dobrze wykorzysta ten czas, zyska zaufanie i powodzenie u ludzi. Najgorzej byłoby teraz kryć się i zamykać w sobie - jak jakiś kret, który lęka się światła.

HEX_3636. Zaciemnienie Światła albo Krzyczący Bażant

Działają wielkie emocje. Świat jawi się pełen niespodzianek - jak wtedy, gdy zapadnie noc i masz w głowie nocne imprezy, a nie spanie. Albo jak wtedy, gdy łowca podchodzi zwierzynę i za każdym krokiem może natrafić na cenną zdobycz lub groźnego drapieżcę. Świat jest pełen bodźców i wyzwań. Dostajesz zaskakujące wiadomości. Przeżywasz fascynacje. Ryzykujesz... Ktoś może cię zranić. Ten czas jest jak ekscytująca wyprawa, z której przywozi się cenne trofea albo zranione serce.

HEX_3737. Rodzina

Czujesz potrzebę skupienia się w kręgu najbliższych, tak jak plemię zbiera się kołem wokół ogniska. Potrzebujesz ludzi, którym możesz zaufać - właśnie jak w rodzinie, lub takich, którzy są dla ciebie jak rodzina. Ten heksagram namawia cię do odnowienia dawnych więzi i znajomości, i zapowiada powrót do miejsc, gdzie było się "jak u siebie". Jest dobry czas, by założyć pewną grupę wtajemniczonych, w której wszyscy są "jak jeden mąż". To także dobry czas na... założenie rodziny.

HEX_3838. Stawanie Okoniem

W drobnych sprawach uda ci się coś zdziałać, ale jeśli chcesz czegoś więcej, to napotkasz na czyjś złośliwy sprzeciw i opór - albo sam zaczniesz sobie szkodzić. Prześladuje cię pech, ale jego przyczyny leżą w tobie: izolujesz się, czujesz się kimś obcym lub "lepszym". Księga Przemian radzi, by jak najprędzej "wspiąć się na górę do świątyni przodków", czyli wrócić do mocnych pozytywnych zasad. Bo inaczej pojawią się złowróżbne znaki, zapowiedź upadku. Może też przyjść oczyszczająca awantura, niby burza z ożywczym deszczem.

HEX_3939. Pieszo

Trzeba "zsiąść z wozu i iść pieszo", czyli porzucić udogodnienia i stanąć twardo na ziemi, pewną stopą. Trzymaj się miejsc, gdzie jesteś u siebie, i ludzi, którzy uważają cię za swojego. Unikaj przygód, ryzyka i niewiadomego. Czyń to, co należy do twego planu. Żadnych ekstrawagancji! Księga poucza, że początki sukcesów są skromne: kto wychodzi pieszo, wraca wozem. Polityka trzymania się ziemi zaowocuje: czeka cię sukces, awans, kontakty z wybitnymi ludźmi. Lecz na razie wyrocznia zaleca skromność i realizm.

HEX_4040. Wyplątanie z więzów

Wracasz do siebie, na swoją właściwą drogę. Uwalniasz się z krępujących ograniczeń. Konieczny jest umiar i realizm. Nie mają sensu jakieś dalekie i ryzykowne wyprawy, tam "nie ma dokąd iść"; warto za to wrócić do domu i rodziny, do wypróbowanych zajęć i celów; u siebie jesteś potrzebny naprawdę i stale. Dobrym doradcą jest głos serca. Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki powodzenia: bo jeśli powiodło ci się w małej sprawie, sukces nadejdzie również w sprawach większej wagi.

HEX_4141. Pomniejszenie

Żeby osiągnąć powodzenie, z czegoś musisz zrezygnować. Obecny proces niesie cię ku sukcesowi, ale w tym momencie stoisz jakby przed bramką: nie wszystkie swoje "bagaże" przez nią przeniesiesz. Na szczęście możesz robić próby: jeśli wykonasz pewien ruch, zawsze możesz wrócić do punktu wyjścia. Swoje cele zrealizujesz prostszymi środkami, niż ci się wydaje. Masz szansę uczynić to, co Księga Przemian lubi najbardziej: osiągnąć sukces małym, ale dobrze skierowanym wysiłkiem.

HEX_4242. Powiększenie

Idziesz prosto do sukcesu. Masz szansę rozwinąć swoje przedsięwzięcia, pójść dalej, sięgnąć po więcej. Sił na to masz dosyć i los ci sprzyja. Jest dobry moment by przejąć odpowiedzialność za innych, stanąć na czele, poprowadzić tych, którzy idą z tobą. Twój entuzjazm udzieli się też twoim mocodawcom, czyli osobom stojącym wyżej w społecznej hierarchii. Dobry czas na uruchomienie nowych przedsięwzięć. Jest jednak mały minus: ten czas sukcesów wkrótce się skończy i wtedy trzeba w porę "okopać się na pozycjach".

HEX_4343. Stanowcze kroki

Stoisz przed ostateczną przeszkodą, którą trzeba pokonać jednym ostatecznym zdecydowanym "rzutem na taśmę". Księga Przemian porównuje też ten moment z atakiem wrogów, kiedy nie ma czasu, by się zastanawiać, tylko trzeba wszystkie siły rzucić, by ich pokonać. Zadanie jest wybitnie praktyczne: musisz się zmobilizować, zebrać wszystkie swoje siły - i wykonać swoje zadanie właśnie teraz, bo "później" już będzie za późno.

HEX_4444. Spotkanie

Mowa jest o spotkaniu z czymś obcym, niezależnym i nieprzewidywalnym. Mogą to być zarodki przyszłego chaosu i destrukcji. Na razie łatwo je zlekceważyć, a nawet jest pokusa, by im pomagać. Księga porównuje je do chudego prosięcia, które zaraz wyrośnie na groźnego knura. Ale mogą teraz też "kiełkować" niespodzianki, które okażą się korzystne; Księga powiada o nich: "coś spadnie z niebios". Mówi też: "Dziewczyna dojrzewa" - więc u sąsiadów za chwilę będzie nowa panna na wydaniu, co może całkiem zmienić "polityczną" sytuację...

HEX_4545. Zbieranie się razem, Ukończone

Pomyślny znak! W odróżnieniu od innych dobrych wróżb, mowa o takiej fazie, kiedy dzieło jest gotowe, ukończone i trzeba tylko dopełnić wszystkich ceremonii przewidzianych na taką okazję. Księga powiada: "król nawiedza swą świątynię". Oto rodzi się nowa struktura społeczna - co jest pomyślną wróżbą przy zakładaniu spółek, firm i innych przedsięwzięć. W takiej chwili, ludzie z natury są razem; wspólna sprawa, która ich łączy, jest silniejsza od wad, które ich dzielą.

HEX_4646. Wznoszenie się

Zadania są ambitne; narzucasz sobie i innym wyśrubowane cele, masz wysokie wymagania. To początek dobrej koniunktury - masz szansę oderwać się od obciążeń i ograniczeń. Wysoki stan ducha pozwoli ci zrozumieć wielkich ludzi i wejść w bliski kontakt z nimi. Nie żałuj tego, co tracisz: bezpieczeństwa, zasiedzenia, małej stabilizacji. Możesz podjąć ryzykowne przedsięwzięcie, które w końcu przyniesie korzyści i zyski. Na tej drodze będą momenty kryzysu, ale wtedy wytrwaj przy swoich decyzjach.

HEX_4747. Zaplątany

Jesteś zaplątany, osaczony, skrępowany, uwikłany - i wyczerpany. Czyżby sytuacja bez wyjścia? Pułapka? Księga powiada: nie daj się zdołować. Musisz zachować postawę pełną determinacji, postawę kogoś, kto zna swoje cele i swoją wartość. Otacza cię sieć błędnych rad, na które szczelnie zamknij uszy! Często jest się "zaplątanym" w doraźne korzyści, w pogoń za błyskotkami, w zbędne zobowiązania... Rozpoznaj, co naprawdę krępuje twe ruchy.

HEX_4848. Studnia lub Źródło

Studni, źródła wody, nie da się przesunąć z miejsca na miejsce. Są one symbolem wszelkich darów natury, których człowiek nie może zmienić. Może skorzystać z tych darów, lub może je zlekceważyć. Z całym swoim bogactwem są one teraz w zasięgu twojej ręki i tylko od twojej woli zależy, czy będziesz umiał je podnieść. Stoisz przed swoją wielką szansą, wielkim znaleziskiem: TU jest twoje źródło energii i życia. Przy nim możesz się osiedlić, związać z nim swoją przyszłość...

HEX_4949. Zrzucenie skóry - Rewolucja

Zbliża się czas wielkiej przemiany - Księga porównuje go zmiany skóry, linienia u zwierząt. Jest to dobry moment, abyś uwolnił się od starych trosk i wrócił na swoją drogę, przeznaczoną tobie. To nie jest "rewolucja" w sensie jakiegoś totalnego przewrotu, tylko odnowa, regeneracja, taka która w przyrodzie dzieje się każdej wiosny. Z drugiej strony zmiany nie zrobią się same i konieczna jest odrobina przymusu, samodyscypliny. Musisz, trochę, pomóc pomyślnemu losowi...

HEX_5050. Kocioł

Ozdobny kocioł był w Chinach oznaką pozycji społecznej, znamieniem szlachectwa. Jest to jedna z najpomyślniejszych wróżb: zapowiada sukces, pomyślność i awans. "Świat" pozna się na tobie, a twoje wysiłki zostaną docenione. Jednak minus jest taki, że chodzi tu o sukces w pewnej bardzo wyrafinowanej, niszowej konkurencji. Twoje starania łatwo więc mogą zostać zakłócone i zburzone, bo coś, co nie szkodzi zwykłym i typowym przedsięwzięciom, zniszczyć może wysiłki bardziej "delikatne".

HEX_5151. Piorun

Zbliżają się - lub już się dzieją - gwałtowne wydarzenia, wstrząsy i rewolucyjne zmiany. Większość ludzi lęka się takich przygód, woli spokój. Tobie jednak Księga dodaje otuchy: "choć piorun straszy na sto mil, to nie naruszy łyżki ni kielicha". Chodzi tu o naczynia na ołtarzu przodków, symbol trwałości i wierności sobie. Kto ma mocne zasady, mocny moralny kręgosłup, ten nie boi się burz. One niosą mu odnowę i nowy rozkwit, nie zniszczenie.

HEX_5252. Uspokojenie

Osiągnąłeś stan wewnętrznego spokoju, więc możesz czuć się bezpiecznie. Dla tych, którzy sieją niepokój, jesteś niewidoczny. Możesz iść przez tłum i nikt cię nie potrąci. Wraz z ciałem uspokaja się i umysł. Nie musisz silić się na błyskotliwość - twoje słowa są teraz słuszne i trafiają do tych, którzy chcą ich słuchać. To pomyślna wróżba dla wszelkich ćwiczeń duchowego rozwoju - dla jogi, medytacji, także dla sztuk walki.

HEX_5353. Postęp (Robienie postępów)

Twoje sprawy są na dobrej drodze i posuwają się naprzód z koniecznością właściwą zjawiskom przyrody. (Chociaż przeszkody na tej drodze nie są wykluczone...) To co teraz się zaczyna, dziać się będzie z taką koniecznością, z jaką ptaki odlatują jesienią i wracają na wiosnę. Dawnym wróżbitom heksagram ten kojarzył się z lotem dzikich gęsi, a te ptaki z kolei - z małżeństwem. Dlatego uważa się ten heksagram za wybitnie sprzyjający dla łączenia się młodych par.

HEX_5454. Odesłana panna młoda

Blamaż, klapa i obciach! Niezadowolony pan młody odesłał swoją nowopoślubioną małżonkę z powrotem do jej rodziców. W ogólności oznacza to, że sprawy poszły całkiem nie tak, jak powinny. Nakazem chwili jest elastyczność i gotowość do zmian. Nie wolno trzymać się starych planów, ani stać w miejscu. Porażka wytrąca cię z miejsca, życie staje się drogą. Musisz patrzeć prawdzie w oczy, przyjąć do wiadomości wszelkie swoje wady. Taki szok bywa ożywczy, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić.

HEX_5555. Obfitość

Osiągnąłeś tytułową "obfitość" - czyli pełnię i stan nasycenia. To dobrze i należy cieszyć się i świętować. Ale Słońce w południe nieuchronnie schodzi ku zachodowi, a ze szczytu droga wiedzie tylko w dół. Zadanie polega na tym, żeby w porę rozpoznać najdrobniejsze objawy schyłku i uniknąć obsunięcia się z osiągniętej pozycji. Szczególnie trzeba dbać o otwartość wobec ludzi i unikać zamknięcia się "za obfitymi zasłonami".

HEX_5656. Wędrowanie

Chińczycy byli narodem osiadłym, więc los wędrowca wydawał im się nieszczęsny. Heksagram ten nie jest dobrą wróżbą. Zapowiada (zaledwie) drobne sukcesy, akurat takie, jakie można odnieść "po drodze", spiesząc się i żyjąc w niepewności. Na dłuższą metę, obecnym przedsięwzięciom grozi, że będą nieudane i nie osiągną celu. Człowiek, który jak wędrowiec jest niezakorzeniony, zwykle ma w sobie zbyt wiele beztroski, żeby coś trwałego zbudować.

HEX_5757. Kalkulacje

W tym, co teraz się dzieje, najważniejsza jest praca umysłu - owe tytułowe kalkulacje. Jest czas na przemyślenia, grę wyobraźni, na kreślenie planów "w powietrzu", zanim coś konkretnego postawisz na ziemi. Ważne są teraz świeże pomysły i widzenie spraw z różnych stron. Możesz zauważyć jakieś ukryte sprawki, spiski, lub jakiś nieznany ci wcześniej wymiar tego, co dzieje się wokół ciebie. Z obecnego czasu wyniesiesz jasne plany i prawidłowe rozeznanie w świecie.

HEX_5858. Uzurpacja

Wyrocznia tu powiada: czas jest pomyślny, los ci sprzyja, a nawet cię rozpieszcza, ale ty masz głupstwa w głowie... "Uzurpacja" polega na tym, że na pierwszy plan wyszły błahostki, rozrywki i kaprysy; takie "figle" zajmują ci czas, zabierają twoją energię. Co gorsze, wraz z nimi mogą przyjść poważniejsze zagrożenia, bo zachowujesz się, jakbyś chciał, żeby ktoś cię "zbałamucił" i pociągnął na złą drogę. Uważaj - zapraszasz takich, co chętnie "z butami" wejdą w twoje życie.

HEX_5959. Rozproszenie

Wszystko idzie "z wiatrem", "z prądem", czyli łatwo i zgodnie z naturą rzeczy. Co przeszkadzało i zawadzało, ulega rozproszeniu. Ludzie teraz chętnie łączą się we wspólnej sprawie; czuje się ich entuzjazm. Jednak w takim czasie coś, co do tej pory było mozolnie budowane, też może się rozproszyć. Kiedy entuzjazm minie, może okazać się, że jest za mało siły, żeby skończyć te wszystkie ambitne plany, które teraz zaczęliśmy.

HEX_6060. Umiarkowanie lub Ograniczenie

Aktualne są rygory, oszczędności i poprzestawanie na małym. To dobrze, że masz skromne - "umiarkowane" -oczekiwania, gdyż twoja życiowa moc jest niby wyschnięte źródło, więc jakichś szeroko zakrojonych przedsięwzięć podejmować nie powinieneś. Należy raczej poprzestać na małym, ograniczyć się do spraw najprostszych, do życia własnego domu i najbliższej rodziny. Ale kiedy zauważysz, że polityka zaciskania pasa już nie skutkuje, porzuć te ograniczenia jak najprędzej!

HEX_6161. Powrót na środkową drogę, Wewnętrzna prawda

Tutaj Księga wygłasza słynne zdanie: "Świnie i ryby - oto pomyślny znak; sprzyjający czas, by przekroczyć w bród wielką rzekę..." Osiągnąłeś wewnętrzną integrację, jesteś w twórczy sposób pogodzony z samym sobą, nie targają tobą wątpliwości ani neurotyczne obawy. Jesteś jednością z własnym życiowym planem, jesteś w Tao. Dlatego inni ludzie witają cię "chlebem i solą", czyli, po chińsku: "świnią i rybą", dlatego możesz realizować najbardziej ambitne zamiary - przyrównane do przejścia wielkiej rzeki.

HEX_6262. Małe przekroczenie

Pomyślna wróżba dla zajmowania się rzeczami konkretnymi, trzymającymi się ziemi. Realizm przede wszystkim! Dla działalności ziemskiej, codziennej i gospodarczej czas jest korzystny. Twoje problemy da się rozwiązać mniejszymi środkami niż ci się wydaje, a zbyt ważnym osobom (czy instytucjom) nie warto teraz zawracać głowy. Przy tym, żadnych "odlotowych" marzeń... Lotne ptaki (powiada Księga) nie są teraz dobrym wzorem.

HEX_6363. Już gotowe!

Ten wycinek świata, o który pytamy, osiągnął stan - właściwie - idealny i skończony. Dlatego nie ma sensu starać się o jakieś wielkie cele - gdyż co miało być zrobione i osiągnięte, to już jest. Jednak ów stan idealny ma tę słabość, że każda zmiana go psuje i prowadzi do zamętu. Księga przypomina tu przygodę lisa, który idąc przez zamarzniętą rzekę w końcu wpada z głową pod lód. Konieczna jest wielka ostrożność...

HEX_6464. Jeszcze nie gotowe

Osiągnąłeś jakiś rodzaj porządku i zorganizowania, ale to nie jest to, co być powinno! Trzeba jeszcze raz zaczynać od początku. Obecny stan na pewno nie jest celem - to co najwyżej jakaś częściowo udana próba. Chwilowy eksperyment. Dla tych, którzy przedwcześnie chcieliby świętować sukces, Księga ma przypowieść o lisie, który już prawie przeszedł przez zamarzniętą rzekę, ale na koniec i tak zamoczył sobie ogon. I całe dzieło na nic... Więc nie czyń jak tamten lis.


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)