zdjęcie Autora

13 stycznia 2016

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Astro-obserwator (odcinków: 202)

Streszczenie mojej części trójgłosu o przyszłości Polski
w Klubie Gnosis w Tarabuku 12 stycznia 2016

Kategoria: Astrologia
Tematy/tagi: astrologiahoroskopPolska

« Nieprzyjemny układ planet zimą 2016 Podobno nową planetę strasznie daleką wykryto dzisiaj »

Cykl rewolucyjny Urana i Plutona

Cykl wzajemnych ustawień Urana do Plutona trwa średnio 137 lat, ale jest dość nieregularny z powodu ekscentryczności orbity Plutona, czyli jego nierównego chodu. W tym cyklu planety spotykają się w koniunkcji, następnie Uran oddala się od Plutona, kąt między planetami rośnie do 90° i wtedy jest ich kwadratura, dalej rośnie do 180°, kiedy planety znów są ustawione na jednej osi – opozycja, po następnej 1/4 okresu wypada druga kwadratura i następnie powrót do koniunkcji. Według Richarda Tarnasa, który szczegółowo badał cykle planet w książce „Cosmos and Psyche”, 2007, koniunkcje, opozycje i kwadratury planet stanowią aktywne fazy cyklu, kiedy do głosu w skali świata dochodzą archetypy związane z tymi planetami. Archetypem Urana jest wyzwolenie, emancypacja, równość, postęp, przyszłość. Archetypem Plutona: „pójście na całość”, poświęcenie, wielki wydatek energii, przemoc. Tarnas kojarzy archetyp Urana z mitologicznym Prometeuszem, archetyp Plutona z Dionizosem.


Przykładowe wydarzenia w zwrotnych momentach cyklu Uran-Pluton

Mao Zedong przepływa Jangcy
Marco Gusmini zabity krzyżem papieskim w Cevo
Ścięcie Ludwika XVI
Powstanie Chmielnickiego, Żółte Wody
Adolf Hitler kanclerzem Niemiec

Obecnie (styczeń 2016) kończy się pierwsza kwadratura w obecnym cyklu. Tarnas aktywne lata tej kwadratury liczył (przed jej rozpoczęciem) na lata 2012-2015, a w szerszym sensie 2007-2020. Głównymi do tej pory wyładowaniami tej fazy były: kryzys bankowy 2008, „arabska wiosna”, fala nowych ruchów lewicowych w południowej Europie, Majdan w Ukrainie, zajęcie Krymu przez Rosję i wojna o Donbas, założenie ISIS-Daesh, islamskie zamachy w Europie i najazd migrantów 2015. Dobrą listę tych wydarzeń zawiera niedawny artykuł Igora Stokfiszewskiego "Świat w 2016..." w „Krytyce Politycznej”.

(Marco Gusmini, 21-letni inwalida na wózku, został zabity przez przewracający się bez widocznej przyczyny krzyż papieski na miejscu, gdzie Jan P. II odprawiał kiedyś mszę; stało się to w momencie największego napięcia tamtej kwadratury i innych „złych” aspektów.)


Cykl wojenny Saturna i Plutona

Cykl ten trwa średnio 33,5 roku, aktywne fazy następują co średnio 1/4 tego czasu, czyli co ok. 8 lat. Długość cyklu jest nierówna z powodu jak wyżej – ekscentryczności Plutona. Tarnas charakteryzuje aktywne fazy tego cyklu słowami-hasłami: wojna – oraz „kontrakcja”, czyli „ściśnięcie”, na co składają się: rygor, zwarcie szeregów, „jedność narodowa”, dyscyplina i przymus. Kilka charakterystycznych wydarzeń mających miejsce w aktywnych fazach tego cyklu pokazano na rysunku:


Przykładowe wydarzenia w zwrotnych momentach cyklu Saturn-Pluton

I Wojna Światowa Sarajewo
Ofensywa pod Gorlicami
Stan wojenny 81
Powstanie Chmielnickiego
Noc Teczek, upadek rządu Jana Olszewskiego
Atak na World Trade Center 2001
II Wojna Światowa
Katastrofa smoleńska

Obecnie jesteśmy w połowie drogi między drugą kwadraturą w cyklu (2010) a koniunkcją (2019-20).


Cykl Saturna dla Polski

Cykl Saturna dla Polski omawiałem wcześniej kilkakrotnie. Tu przypominam rysunki, które pokazałem na wykładzie dla Klubu Gnosis:


Zwrotne wydarzenia w cyklu Saturna dla Polski


Wydarzenia w obecnej ćwiartce cyklu kiedy Saturn jest pod (prawdopodobnym) ascendentem Polski.


Pozycje planet w najbliższych latach

Efemerydy na lata 2016-23.

Czerwono zakreślony rok 2016, kiedy trwa jeszcze kwadratura Uran-Pluton.
Żółto: początek roku 2018, kiedy Saturn mija prawdopodobne imum coeli Polski i zaczyna się ćwiartka „Odrodzenie”.
Czarno: lata 2019-20, kiedy trwa „wojenno-rygorystyczna” koniunkcja Saturna i Plutona.

Bieżący 2016 rok kończy obecny okres „rewolucyjnych zaburzeń” związany z kwadraturą Uran-Pluton. Dalej przed Polską są dwa lata 2017-18 względnego wyciszenia napięć w kraju i w okolicy, i w tym czasie Saturn wejdzie do ćwiartki „Odrodzenie”, co jest dla rządzących szansą na wprowadzenie wtedy koniecznych reform w gospodarce i w funkcjonowaniu państwa. Następne dwa lata, 2019-20, będą napięciowe jeśli nie wojenne i tego, czego należy życzyć w tym czasie Polsce, to żeby wyszła z tego okresu w możliwie dobrej formie, w możliwie nienaruszonym stanie – na co ma szansę, będąc już w pozytywnej i „budującej” fazie cyklu Saturna.

Więcej dobrego możemy spodziewać się po latach 2046-47. Jak będzie przebiegać następne trzydziestolecie, spróbuję napisać osobno.


W dalszym ciągu spotkania w Tarabuku mówił Światosław Florian Nowicki, który przedstawił inny cykl planetarny, najdłuższy, Neptuna i Plutona, z którego wynika, że Polska obecnie znajduje się w fazie przebudowy swojego narodowego archetypu; porównywał też lata obecne z pierwszą monarchią Piastów, która załamała się za Kazimierza I.

Jako trzeci zabrał głos Łukasz Skurczyński, który obecne czasy w Polsce skojarzył z arcanum tarota XVI-Wieża; wspomniał też że chrześcijaństwo ewoluuje w kierunku sieci, a kończy się epoka kościołów.

W dyskusji przeważyły pytania o przyszłość chrześcijaństwa w Polsce i w ogóle, o czym ja, nie czując się ani zainteresowany, ani znający ten temat, nie wypowiadałem się.

Astro-obserwator: wstęp na końcu

Dawniej pod tytułem „Mesuranema”, z greckiego mesouranêma co znaczy „środek nieba” czyli medium coeli.

Korekta przez: Radek Ziemic (2016-01-14)« Nieprzyjemny układ planet zimą 2016 Podobno nową planetę strasznie daleką wykryto dzisiaj »

komentarze

1. Wojtku • autor: Nierozpoznany#76562016-01-14 09:01:25

Bardzo ciekawe! To znaczy jeszcze w tym roku będzie trudno :(  Tej zawieruchy 2019-20 jakoś się nie boję. Śniło mi się kiedyś coś pozytywnego o prognozach na przyszłość dla mnie. Więc może w Polsce będzie to nie najgorszy czas. Ja się nie zamierzam wyprowadzać z kraju. Czy te  niebezpieczeństwa nie  mają związku z napływem muzułmanów do Europy? Kulturowa przemiana musi się wraz z ich przybyciem wydarzyć i już ją widać. Jestem ciekawa całości dyskusji, którą obiecałeś wskazać nam w sieci. Osobiście jestem ciekawa sytuacji Kościoła Katocickiego. Wywodzę się z tego środowiska. Jeśli coś się nie zmieni dalsze jego istnienie wg. mnie nie ma sensu. Bardzo mi się podoba ta historia z inwalidą przywalonym krzyżem. niezwykle symboliczna!
[foto]

2. Wojny islamskie • autor: Wojciech Jóźwiak2016-01-14 10:36:59

Małgosiu. Wnioski, które wynikają z cykli planet, są bardzo ogólne i nie muszą mieć związku z tym, co indywidualnie robimy.
W latach 2014-16 mamy do czynienia z "wojna islamską" i nie jest to wcale "pierwsza wojna islamska", raczej za "pierwszą" trzeba uznać tę co zaczęła się zburzeniem WTC w 2001. Seria wojen islamskich trwać będzie długo. Obstawiam że to będzie 100 lub 200 lat wojen islamskich. Również w latach 2019-20 wojny, które będą wtedy, będą głównie na tle islamu.

Podczas aktywnych okresów w cyklu Urana-Pluton dzieją się rewolucje. Rewolucja to proces emancypacji dokonywanej z zastosowaniem przemocy lub innych środków nadzwyczajnych. Emancypacja to "wyjście spod ręki właściciela", czyli pewna grupa społeczna wywalcza sobie niezależność i podmiotowość.
Podczas Rewolucji Fr. 1789 emancypowali się mieszczanie.
Podczas powstania Chmielnickiego 1648: naród Ukrainy zorganizowany w kozaków.
Około roku 1820: narody Ameryki Łacińskiej.
Około roku 1876: narody Bałkanów.
1933, Hitler kanclerzem: Niemcy (spod traktatu wersalskiego i td.)
W latach 1960-tych: młodzież.
Obecnie: Arabowie wyznawcy islamu, emancypują się spod dominacji Zachodu.
Oczywiscie "nam" nie kazda rewolucja musi się podobać.

3. Czyli ja ulegam... • autor: Nierozpoznany#76562016-01-14 11:09:56

Czyli ja ulegam procesowi emancypacji mam nadzieję. Wyjście z ręki właściciela jakim jest rodzina :) To też pewnie mam jakiś układ Urana z Plutonem :(  Zastanawiam się nad tym na ile spokojne może być w Europie. Czy to może mieć związek z napływem uchodzców (ewentualny spokój lub jego brak) . Czy popularne przepowiednie np Baby Wang albo oo Klimuszki itd mają coś wspólnego z tendencjami układu planet. 
[foto]

4. identytaryzm lub archeofuturyzm • autor: Arkadiusz2016-01-14 11:31:33

Pojawił się nowy nurt, zbliżony do europejskiej prawicy, zwany identytaryzmem, czyli oparty o identyfikację z miejscem zamieszkania, tradycją i kulturą etniczną regionu. Taki nowy patriotyzm etniczny, raczej niekoniecznie nacjonalistyczny. Rozwija się w reakcji na zagrożenia napływu obcych kulturowo emigrantów, którzy nie chcą się asymilować, wręcz otwarcie walczą z kulturą miejsca, do którego przybyli. Identytaryzm nie walczy z dorobkiem cywilizacyjnym ludzkości, dlatego inna nazwa archeofuturyzm.
Może ten okres emancypacji będzie związany z silnymi oddolnymi ruchami w Europie, wspieranymi przez część partii prawicowych, przeciwko elitom, które tracą zdolność rozpoznania i reagowania na islamskie zagrożenie w Europie. Rozboje emigrantów w miastach europejskich, w połączeniu z nieadekwatną reakcją władz, może spowodować wzrost silnych emocji oddolnych Europejczyków.

5. daje nadzieję • autor: Nierozpoznany#93472016-01-14 11:32:57

jakby potwierdzała się moja intuicja o PiS jako Destruktorze. Przed duże "D" bo to partia- przy swojej małości - spełniająca taką rolę: ośmieszenia dotychczasowych narracji (nadzieje moja w tym, że elementy ważne tych narracji pozostaną). Mnie na razie rządy PiSu kojarzą się z glasnostia, jakby mechanizmy rządzenia partyjnego, mechanizmy "pseudodemokracji" i pseudo wolności (te nasze 25 lat zmarnowane)  zostały obnażone, wyłażą spod maski poprawności i (pozornego) spokoju. Czy to może mieć związek z plutonicznym "pójściem na całość"/ uranicznym postępem-nie wiem, ale coś spod masek zaczyna wyłazić. Problem w tym, że rewolucja zjada swoje dzieci, i faktycznie nie każda jest postępem... A mądrości mało. Ale ciekawe podsumowanie, bardzo.

6. No właśnie porażająca... • autor: Nierozpoznany#76562016-01-14 11:52:31

No właśnie porażająca jest niezdolność włądzy do rozpoznawania zagrożeń,skoro widać pewne tendencje w horoskopach. Są specjaliści od rozpoznawania pewnych tendencji społecznych. Dlaczego  dziedzin wiedzy władze nie wiążą. Takie mam wrażenie jakby ludzie biorący olbrzymie pieniądze za rządzenie na wysokim szczeblu mieli ściśnięte mózgi :(  Wielu mówi o racjolalnym podejściu do życia. Przecież łączenie faktów jest bardzo racjonalne. Astrologia i nie tylko astrologia podpowiada jakie są tendencje. Dzięki za wyjaśnienia.

7. Przebudowa archetypu • autor: Mechlinski.pawel2016-01-14 22:05:26

Hm, faktycznie jakoś wyczuwa się wzmożone tendencje ruchów oddolnych, takiego dojrzalszego patriotyzmu lokalnego (może bardziej patriotyzmu etnicznego? bo to pierwsze jakoś się wytarło moim zdaniem), można powiedzieć wręcz powrotu do korzeni.

Wojtku, mógłbyś jakoś naświetlić ten motyw przebudowy narodowego archetypu z drugiej części? To wydaje się jakoś wpisywać w ten cały proces.
[foto]

8. Nie • autor: Wojciech Jóźwiak2016-01-15 08:32:12

Paweł Mechliński napisał: "mógłbyś jakoś naświetlić ten motyw przebudowy narodowego archetypu z drugiej części?"

Nie. Nie chcę zniekształcać myśli Autora.
[foto]

9. Streszczenie części trójgłosu Łukasza P. Skurczyńskiego... • autor: Wojciech Jóźwiak2016-01-15 17:43:18

...jest już w Tarace: Nadejście brzasku nowego poranka -- dzięki uprzejmości Autora.

10. @Up • autor: Mechlinski.pawel2016-01-16 00:32:31

Dziękuję, to nawet lepiej. :)

11. Za pomocą tarota? • autor: Nierozpoznany#76562016-01-19 09:38:12

A gdybyś Wojtku to samo sprawdzał za pomocą tarota. Czy wyszły by jakieś podobne wskazówki? Czy tego się poprostu nie stosuje?
[foto]

12. Tarot? • autor: Wojciech Jóźwiak2016-01-19 09:54:44

Małgosiu, przy posługiwaniu się Tarotem lub Księgą Przemian lub inną wyrocznią przyjmujemy następującą zasadę: kiedy z wyroczni coś wywnioskowaliśmy (odczytaliśmy), to w dalszym ciągu nie mówimy już: "wyrocznia tak powiedziała", tylko: "JA TAK UWAŻAM". Po otrzymaniu odpowiedzi od wyroczni dalej już myślisz tak jak wyrocznia.
Dlatego nie ma sensu pisanie o tym, co zobaczyło się w kartach lub w innej wyroczni.

13. Dziękuję, to dla... • autor: Nierozpoznany#76562016-01-19 10:07:07

Dziękuję, to dla mnie ciekawe!
[foto]

14. Arabska emancypacja • autor: Michał Mazur2016-01-19 14:55:00

Ja tam co prawda średnio wierzę w te taroty, ale skoro padły hasła takie jak "emancypacja" i "Arabowie" - to pozwolę sobie coś tu wrzucić, choć może trochę nie na temat. Coś, co dotyczy historii Syrii oraz jej prawdziwych uwarunkowań kulturowych - czyli czegoś, o czym media głównego nurtu nam nie powiedzą...  O proszę - historia Syrii na zdjęciach. Jest walka o niepodległość, jest emancypacja kobiet (zdj. 18, 61 i 62) - tak dokładnie, w kontekście arabskim.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)