zdjęcie Autora

22 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Sułtan Brunei dostaje dotację z funduszu


« Sułtan Brunei buduje harem i bojówkę Irracjonalność buduje społeczność »
... idąc za radą i dzięki lobbyingowi znanego polityka, księgowa banku sponsorem zostaje znany biznesmen X, którego żona nie wie ....
Nawet bez wdawania się w półświatek dalszy rozwój grupy wokół Sułtana zależy od
a) pieniędzy - dostępu do zasobów "terytorium" (to już mniej lub bardziej rozproszone plemię) - plonów i udomowionych zwierząt.
b) sojuszy pozwalających wkroczyć na szersze forum  (Organizacja mówi: Jestem sułtanem brunei!)..lub emisariuszy sułtana na zewnętrznych terytoriach.
Doszliśmy do granic rozwoju MŚP "Jestem sułtanem Brunei, ty zrób mi herbatę", ale nie do granic wydajności;)
I jeśli zerkniesz do MSP - firmy mniejsze niż 250 pracowników. Masz odpowiedź co się dzieje. Pozostałe 150 osób to rekruci-pracownicy-rodziny-sympatycy. Plemienny ogon gąb do wykarmienia. Ideowy rdzeń nie przekracza setki, ba. tego kręgu 30 osób realnie mających korzyści z utrzymywania idei Sułtana Brunei!
Jeśli organizacje(grupy) są większe (to pomijając, że zatrudniają-rekrutują do manufaktury czegoś) ich rdzeń to okolice stu osóbi! Reszta to elementy franczyzy-klonów i sojusze-zalążki korporacji-holdingu.  Ale proste przeliczenie aktywnych znajomości 10-20(zaniżam, przecież częścią tego ruchu jest ekspansja) jakie zwykle mają ludzie daje nam: 1000-2000 osób wystawionych na ideę "To sułtan Brunei". A t więcej zaglądając do idei świat jest mały/sześciu stopni oddalenia.
W każdym razie na tym brzegu pojawia się radykalizacja grupy. Kiedy ekspansja jest niemożliwa lub zbyt trudna i pojawia się zbyt dużo napięcia z jej granic. Kiedy duża władza jest zagrożona, duży prestiż stoi pod znakiem pytania pojawiają się testy lojalności. A za tym zwykle idzie eskalacja w stronę irracjonalnych zachowań i przemocy..

C.D. być może N.
na pewno pojawią się refleksje o irracjonalnych poglądach.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Sułtan Brunei buduje harem i bojówkę Irracjonalność buduje społeczność »

komentarze

[foto]

1. Powieść? • autor: Wojciech Jóźwiak2012-09-23 10:16:55

To dobra "podkładka" pod powieść, która powinna być na tym mechanizmie "osnuta"!
[foto]

2. Trudna sprawa • autor: Piotr Jaczewski2012-09-23 11:27:01

W powieści czy filmie naturalnie wychodzi "podstawowy błąd atrybucji" - idzie się w stronę budowania charakterów i ich opozycji: Bohater ze swoimi cechami vs Antagonista ze swoimi cechami, od biedy Bohater vs okoliczności. To jest mocny mechanizm w percepcji literatury.
I tak by wyszła powieść łotrzykowska, czy coś w tym stylu.. a został zagubiony sens pt. to dzieje się samo.
 Może kiedyś podejmę wyzwanie, lub uda mi się towarzyszyć doradczo komuś, kto się go podejmie.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)