zdjęcie Autora

14 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Światy równoległe - o mocy wyobraźni

Kategoria: Techniki rozwoju

« Jak dziennikarz sprowokował media i polityków.. Granice Niewiedzy - o mocy wyobraźni. »
Lubię metaforę światów równoległych. Multiwersum splecionych ze sobą światów, pomiędzy którymi się poruszamy,.
Dobrze opisuje ona działanie naszego mózgu. Wchodzącego do jakiegoś świata tj. odkrywającego jakiś kontekst/relację na wejściu, przełączającego się w tryb interakcji i szukającego wejścia do kolejnego. Jesteśmy w dużym stopniu kontekstowi - reagujemy w obrębie kontekstu czy relacji z kimś lub czymś, a nie abstrakcyjnej idei świata.
Taka idea "używając wyobraźni wchodzimy do innego świata" dosyć dobrze uczy postępowania zgodnie z tym logiką wizji: bazowania na doświadczeniu zmysłowym, skojarzeniu, ufaniu swoim reakcjom.  Badasz inny świat i panujące w im zasady.
Jedyny minus tejże metafory, to spychanie na dalszy plan tego, że to twoja wyobraźnia i możesz wyobrażać wszystko, "ucieleśnić" - obrać w formę dowolną ideę. Owej płynności czy kreatywności świata wyobraźni, jest ona już obleczona w tą metaforę wieloświata - styczność z nią w pierwszym stopniu zyskujesz badając ów inny świat.
Od razu powiem okiem hipnotyzera - sama metafora kryje w sobie założenie, to co postrzegasz jest w jakimś stopniu realne czy jest odwzorowaniem pewnej realności. To indukcja transu - jak jest coś realne, to tego nie kwestionujemy.
Wróćmy do naszego drażliwego miękkiego punktu -owego miejsca wyczucia spraw relacyjnych. Swoją drogą z czegoś takiego dostajemy "punkt zborny" Castanedy :) Podobnie jak potraktowanie tego daje wytłumaczenie do kolejnego zjawiska: o ile ten punkt pozostaje "poza nami", to napięcie w relacjach, czy progi/tabu skłaniają nas do fantazjowania, karmią nas fantazjami.  O ile "podążamy za nim" czy "dajemy się mu poruszyć" czy "mamy wystarczająco dużo mocy (wyobraźni) aby go poruszyć" staje się wizją, wrotami do innego świata.
Natomiast idea tego czułego punktu w nas samych w kontekście multiświata wygląda jakoś tak: Relacje, Role, Działania, Przedmioty z którymi mamy styczność wprowadzają nas do innego świata.
Świetny pomysł na uznanie pomiędzyludzkich różnic w sposobach postrzegania świata, wzajemne poszanowanie odmiennego zdania.  I w obrębie tego poszanowania ten punkt jest też źródłem mojej krytyki większość systemów ezoterycznego duchowego - wprowadzają do piekielnego świata w którym wszystko w ciebie n....dala, a zgodnie z logiką takiego świata zawierzenie przywódcy i grupie staje się czynnikiem przetrwania.
Wracając do mocy wyobraźni. Taka metafora też pozwala korzystać z mocy wyobraźni bez ograniczania jej. Tak jak badasz ten świat i postępujesz zgodnie z jego logiką, tak badasz tamten świat i postępujesz zgodnie z jego logiką.
Natychmiastowe uzdrawianie, cuda, latanie niezwykłe są możliwe. Ale to inny świat.
I jest jedną wielką niewiadomą jak te światy się splatają...

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Jak dziennikarz sprowokował media i polityków.. Granice Niewiedzy - o mocy wyobraźni. »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)