zdjęcie Autora

30 sierpnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Szamanizm i Pogaństwo - Inne Ja i duchowość

Kategoria: Techniki rozwoju

« Totemizm - Ishtadevatyzm, Yidamizm ? Ezoterroryzm Innego Ja - memetyczne strzałki szamańskie »
Witam po zbyt krótkim pobycie w miejscu bez internetu, ale ze wzmożoną obecnością 4 żywiołów. :)
Nawiązanie w tytule do wpisu Wojciecha jest jak najbardziej celowe tj. zamierzam się zająć owymi defektami założycielskimi. Ciężko to nazwać defektem, dla mnie to efekty. Efekty zapotrzebowania wewnętrznego ludzi na INNE JA, oraz kulturowego, mainstreamowego tabu na duchowość oraz tożsamość, czy raczej obsadzenia tej pozycji w życiu i psyche tradycyjną jedynie słuszną drogą.
Już tłumaczę.
O tabu na określanie tożsamości i shapeshifting już pisałem. W wielkim skrócie: Subiektywne określanie tożsamości jest zbyt niepewne i groźne dla ładu grupowego i stawia nas wobec naszych neurologicznych niedoskonałości.
Jestem poganinem czy jestem szamanem - to również formy shapeshiftingu, zmiany codziennej, zwykłej "mainstreamowej" tożsamości.
Tabu na duchowość wydaje się  mniej oczywiste. No w końcu możemy pisać i mówić, co chcemy ? .....  Ta oczywistość tabu ujawnia się jednak przy definiowaniu duchowości: Duchowość to sfera przeżyć związanych z wartościami, i ich wyrazami w świecie wewnętrznym i zewnętrznym. Wartości  to, co uważamy za ważne, a nawet ważniejsze niż nasza tożsamość. I jeśli szybko się wyjaśnia: sfera wartości zajęta jest przez religię (oraz w dużym stopniu kulturowe normy). Panuje religizm. Do tego stopnia, że osoby, które przerzuciły się na drugą stronę, do innego ja - dalej odzwierciedlają ten sam wzorzec. Siła sprzeciwu przenosi te same zachowania w rejon nieświadomości: Ja religijny, Ja religizmem zarażony, nigdy w życiu...lepiej posłuchaj co mówią duchy na ten temat, jak wyglądała stara wiara..Myliłeś się do tej pory, to jest tak i tak.
Wróćmy do naszego szamanizmu i pogaństwa. Do owego nie tu, nie teraz. W warunkach owych tabu tożsamości i duchowość, owe nie tu, nie teraz są wpisane w poszukiwania Innego Ja - tożsamości i duchowości. Inne to znaczy będące nie tu, nie teraz. Siłą rzeczy sugeruję tu, że Zwykłe Ja się nie sprawdza. Nie tyle, że stoi za tym nieudacznictwo życiowe, ale, że owe kulturowe formy wspierania, budowania Ja są opatrzone najczęściej zbyt dużą dawką konfliktu,/psychicznego cierpienia do zniesienia tego przez jednostki bez chwilowej chociaż zmiany na Inne Ja. Zbyt dużo w tym paradygmatu złej rzeczywistości.
Nie tu i nie teraz szamaństwa i poganizmu to raczej forma reklamy i marketingu skierowanego na obszar tych napięć, a nie defekt idei. Niestety jednak idzie za tą formą marketingu powiązanie tych idei i zachowań z nimi związanych, ze wszystkimi innymi zachowaniami Innego Ja czy też przekraczaniem innych tabu...
C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Totemizm - Ishtadevatyzm, Yidamizm ? Ezoterroryzm Innego Ja - memetyczne strzałki szamańskie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)