zdjęcie Autora

08 maja 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Szamański racjonalizm cd. - wizja jest zmysłowa.

Kategoria: Techniki rozwoju

« Szamański racjonalizm cd. - intuicja rozszerzeniem myślenia. Kim jestem ? O budyniowatości Ja »
Teraz będzie odrobinę prywaty. Prywaty polegającej na przyjęciu roboczej definicji szamańskiego transu - jako transu uzdrawiającego, z definicji obejmującego dwie współistniejące rzeczywistości.
W tym momencie namierzenie tej rzeczywistości jest jednym z kluczy umożliwiających dostęp do innej. Jedno nie może istnieć bez drugiego. W kwestii wytłumaczenia tego nie obejdzie się bez metafory teatralnej:
Mamy aktora grającego w sztuce. Cała istota tego przedstawienia , polega na tym, aby aktor występował na scenie i jednocześnie zanurzył się w rzeczywistości sztuki. Zapomni o rzeczywistości sztuki to będzie sytuacja "Zapomniałem: Co ja tutaj robię? Kim są ci wszyscy ludzie ?", zapomni o tej rzeczywistości - nie będzie powtarzał kwestii a myślał je i  zejdzie ze sceny idąc do wyimaginowanego domu postaci. Dopiero nałożenie jednego i drugiego kontekstu( sceny i sztuki) daje pożądany efekt.
Siłą rzeczy ten trans uzdrawiający to istnienie dwóch wizji, sensorycznych doświadczeń rzeczywistości:
Widzisz coś wewnątrz i jednocześnie widzisz coś na zewnątrz.
Słyszysz coś wewnątrz i jednocześnie słyszysz coś na zewnątrz.
Czujesz coś wewnątrz i jednocześnie robisz coś na zewnątrz.
To co łączy obie wizje to używanie zmysłów. Co za tym idzie używanie zmysłów w tej rzeczywistości, nastawienie na fakty, rozróżnianie co zostało powiedziane o tym, co jest, a co jest. Nie znam bardziej racjonalnego podejścia.
Dla odmiany  trans związany z religijnością, religijność to próba zdefiniowania w transie  jednej jedynej rzeczywistości. Zanurzenie jej w wymiarze transu i transowej logiki: Piorun strzelił - bóg przemówił, dowieźli pizzę - mam supermoc, dał mi kwiatka - kocha mnie, czarny kot przebiegł drogę-skręciłem kostkę, rozluźniłem się-oświeciłem się, ślubował wierność-był wierny, rzucam kostką 6 raz-zwiększam prawdopodobieństwo wyrzucenia 6tki, . Fakty i opinie, przyczyna i skutek w transowej logice są silnie powiązane, nie ma pomiędzy nimi przestrzeni na myślenie. W istocie nie ma miejsca na nic, widzenie, słyszenie, intuicję, odczuwanie, czy drugiego człowieka.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Szamański racjonalizm cd. - intuicja rozszerzeniem myślenia. Kim jestem ? O budyniowatości Ja »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)