zdjęcie Autora

08 kwietnia 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Real i magia (odcinków: 23)

Taczan

Kategoria: Słowiańskie starożytności
Tematy/tagi: imionajęzykipogaństwoPolskaSłowianie

« Test jogi Rozwój duchowy. Joga »

W Wielkopolsce koło Kalisza jest wieś Taczanów, skąd wywodzą się Taczanowscy herbu Jastrzębiec, niegdyś obdarowani przez króla Prus tytułem hrabiowskim, z których najsłynniejsi zapewne są Władysław (1819-1890), ornitolog i Edmund (1822-1879), generał Powstania Styczniowego. Ale nie o tym.

Nazwa Taczanów wskazuje na imię założyciela: Taczan. Co ono mogło znaczyć? Imię Taczan jest imiesłowem od czasownika taczać/toczyć. To wstawia je do szeregu podobnych budową staropolskich imion-imiesłowów: Kochan („kochany”), Milan („u/umiłowany”), Ciechan („cieszony”, „który nas ucieszył”), Czekan („czekany, oczekiwany”), Witan („powitany”), Poznan („rozpoznany”). Przy imieniu Poznan nastawiamy ucha... Bo dziwnie oznaczać może kogoś, kogo po urodzeniu poznano-ROZPOZNANO... Skoro rozpoznano, to znaczy, że znano kiedyś. A więc rozpoznano dziecko jako znane dawniej, czyli jako powtórne czyjeś wcielenie. I tak imię-eponim stolicy Wielkopolski byłoby dowodem na wiarę w reinkarnacje u dawnych Polaków?

W tej samej serii jest tajemnicze imię Mykan, zachowane w nazwie wsi gminnej pod Częstochowa: Mykanów. Kochana kochano, Witana witano. Co zrobiono Mykanowi? Co zrobiło dziecko-chłopiec, pewnie w maleńkości, że dano mu to imię? Wymknęło się, umknęło, przemknęło, przemykało? Zostało zamknięte? Zrobiło myk-myk? Lub tym imieniem wróżono małemu Mykanowi, żeby jak dorośnie wymykał się wrogom? (Tak jak Wojciechowi wróżono, żeby cieszył się wojowaniem.) Nie znam rozwiązania tej zagadki. Tak samo nie wiem, czego zabytkiem jest imię Taczan. Czy były jakieś dawne obrzędy z „toczeniem” dziecka.

Na koniec zagadka z rozwiązaniem. Kiedy jeżdżę od siebie na południe, zanim dojadę pod Częstochowę i minę drogowskaz na Mykanów, pod Rawa Mazowiecką mijam wieś Żydomice. „-ice” oznacza potomków; tutaj: ‘potomków Żydoma’. Imię Żydom też jest staropolskim imiesłowem, ale z inną końcówką, -om nie -an, od czasownika „żdać/żydać” czyli czekać. Żydom znaczyło to samo co Czekan.

W nazwach miejscowości ukrytych jest - niby jakieś gter-ma - wiele starych imion, często pełnych magicznych treści. Słowiańskie odrodzenie będzie kompletne, kiedy pewni rodzice dadzą synowi piękne imię Żydom.

Real i magia: wstęp na końcu

Real i magia. Czy real, czy magia? Czy magia przecieka, choćby małym strumieniem, do realu? Gdzie ją widać? Czy real daje przestrzeń dla magii? Ale jeśli nie, to gdzie ona ma być, ta przestrzeń?
Prócz takich pytań, ten blog jest dla obserwowania tego, co się dzieje. WJ, listopad 09


« Test jogi Rozwój duchowy. Joga »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)