zdjęcie Autora

19 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Tajemna wiedza oczywistości - dekodowanie

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tajemna wiedza oczywistości - kodowanie Tajemna wiedza oczywistości - (samo)poznanie »

Pod poprzednim odcinkiem Wojtek poprosił mnie o przykład TWO z życia.

Takim oczywistym przykładem jest zakochanie(gdy druga strona robi się szczególna, ważna), czy wogóle przebywanie w ważnych relacjach - z definicji szyfrujące doświadczenia ważnością, specjalnością, wyjątkowością. Z reguły z boku widać wyraźnie zachowania obu stron, ich sens, lub bezsens, wzajemne złe traktowanie(gdy jedna strona ma drugą głęboko w..) lub dobre traktowanie(kiedy jedna strona pozytywnie stymuluje drugą do czegoś). I niech tylko ktoś spróbuje tą tajemną wiedzę przekazać zaangażowanym...

Tu widzimy od razu pewien problem..chęć dekodowania TWO niejako musi wyprzedzać doświadczenia. TWO musi być wpisana jako wartość nadrzędna typu "umiłowanie rzeczywistości" "ciekawość świata" "chęć samopoznania". (Temat chyba na cały odcinek). Bez tego nie ma mowy o jakimkolwiek dekodowaniu. BA! Twierdziłbym, że wszystkie próby dotarcia do TWO skutkują dalszym szyfrowaniem.

Wróćmy do dekodowania. Z poprzedniego odcinka wiemy, że deprecjonowanie jako forma pozbywania ważności, szczególności, wyjątkowości nie działa! Tu mamy podpowiedź: Fragmentem dekodowania TWO będzie uczynienie drugiej części doświadczenia równie ważną, szczególną i wyjątkową. Można to porównać do sytuacji w której zakochany przekracza skupienie na własnym szczególnym, wyjątkowym i ważnym przeżyciu fantazji nt. drugiej osoby - a zaczyna czynić szczególnymi, wyjątkowymi i ważnymi zachowania drugiej strony. (uwaga! Na razie w istocie i tak będą to własne obserwacje nt. drugiej strony).

Możemy do tego dołożyć jeszcze jeden element dekodowania TWO - świadomość tego punktu decyzyjnego: Tego jak czynimy ważnym, szczegółowym i wyjątkowym jedno lub drugie. Punkty i stany przejściowe pomiędzy jednym i drugim. W kwestii zakochania: Kiedy oddaję się pławieniu w odczuciach, a kiedy skupiam się na drugiej osobie?

Kolejny element możemy odczytać z więzi i podwójnych więzi. Fragmentem dekodowania, będzie stymulowanie do zachowań(starych i nowych). W sposób, który buduje pozytywne podwójne więzi. Do takiego dekodowania potrzebne są sytuacje w których jest dobrze lub lub lepiej. I w ten sposób ustawione są wewnętrzne kryteria obserwacji i(lub) doświadczania(i/lub) decydowania.

Przekładając to na motyw zakochania, to byłoby myślenie i doświadczanie w stylu "Albo przeżyję fajne chwile namiętności i wzruszeń kilkurazowe, kilkutygodniowe albo dłuższe". Tu odrobinę wracamy do owego podstawowego czynienia TWO ważną sprawą. Uczenie się jest jedną z metafor umożliwiających postawienie się w takim kontekście pozytywnej podwójnej więzi.  Ale uczynienie postawy uczenia się szczególną wyjątkową i ważną to  oznacza, że pozbawialibyśmy się możliwości i kryteriów podejmowania dobrych wyborów! Sic! Wszystkie wybory stają się wtedy jednakowo ważne.. co oczywiście nie jest najlepszą strategią na życie ;) 

Co mniej więcej oznacza, że aby dekodować TWO potrzeba co najmniej dwóch zestawów odniesienia (kontekstów) do budowania owej pozytywnej podwójnej więzi..z czego jeden ZEWNĘTRZNY! Można to porównać w sytuacji zakochania do posiadania innej silnej relacji - z rodzicami, przyjaciółmi działającej jak kotwica, lu punkt z którego można dokonać autoreflekcji.

C.D.N

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Tajemna wiedza oczywistości - kodowanie Tajemna wiedza oczywistości - (samo)poznanie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)