zdjęcie Autora

13 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Tajemna wiedza oczywistości - kompresja

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tajemna wiedza oczywistości - szyfrowanie Tajemna wiedza oczywistości - dekompresja »
Przypomnijmy, mamy dialog dwóch postaci:

Jedna mówi: Istnieje specjalna i utajniona wiedza tajemna.

Druga mówi: Nie istnieje specjalna wiedza tajemna.

Przyjmijmy, że udało się zachować oczywistość. Tajemna wiedza oczywistości jest precyzyjnie wyrażalna słowami: To oczywiste ! :) Nawet doświadczenie niewerbalne czy pozawerbalne daje się precyzyjnie określić: To niewerbalne.  Poza Słowami. Między słowami. Chmielna 30.

Droczę się ze względu na kolejny element szyfrowania czy następny etap tj. język. Kompresję długiego i złożonego doświadczenia do słów. Cała zabawa polega natym, że owa kompresja, kompresuje całą tą specjalność, wyjątkowość, ważność. A nawet ją tworzy.

Którąkolwiek postaci się stałem z tych dwu: Wypowiadając swoją prawdę, kłamię! Przemawia sama specjalność, wyjątkowość, ważność - nie ma oczywistości.

Podobnie zresztą w trakcie słuchania - słuchając, słyszy się specjalność, wyjątkowość, ważność. Można porównać to z sytuacją w której, ktoś mówi:

Mów swobodnie! Nie krępuj się! Ależ Bardzo proszę!  Każdym takim zwrotem przerywając twoją wypowiedź. Zachowanie przeczy komunikatowi. W kwestii tajemnej wiedzy oczywistości to co słyszysz uniemożliwia oczywistość. Gdyby było oczywiste, nie potrzeba tego mówić, prawda ? :) 

Wróćmy do naszego kompresowanego materiału. Siłą rzeczy arbitralnie kompresja oczywistości zmierza do tych dwóch postaw niemożliwych do pogodzenia. dodam: W normalnym stanie świadomości oraz drugą połówkę: nie ma nienormalnych stanów świadomości:

Jedna mówi: Istnieje specjalna i utajniona wiedza tajemna.

Druga mówi: Nie istnieje specjalna wiedza tajemna.

Kolejnym aspektem takich dwóch pozycji jest ich oddzielenie czasoprzestrzenne. To oczywiste. I tu pojawia się kolejny efekt kompresji w przekazie: To co oczywiste dla nadawcy, nie jest oczywistością odbiorcy. Nie może być.

W ten sposób możemy powiedzieć jedno: Sztuka przekazywania tajemnej wiedzy oczywistości, będzie/jest wyrafinowaną sztuką kłamania. To oczywiste.

Podobnie usiłując odkryć oczywiste logiczne staje się założenia House'a: Everybody Lies. Wszyscy kłamią.To już nie założenie, w kontekście jego oczywistości to fakt.

Pozostaje kwestia świadomości tego FAKTU, motywów, skali i konsekwencji tego kłamstwa. To oczywiste.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Tajemna wiedza oczywistości - szyfrowanie Tajemna wiedza oczywistości - dekompresja »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)