zdjęcie Autora

22 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Tajemna wiedza oczywistości - kultura

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tajemna wiedza oczywistości - relacje Sens TWO - Unikanie Straty »
Przyjrzyjmy się teraz nagromadzeniu relacji, w tych symbolicznych(np. pomiędzy autorem a czytelnikiem). Jednym słowem to można określić: Kultura.
TWO w odbiorze kultury jest wpływ pozycji jaką się ma w społeczności na odbiór tej kultury. I nie piszę o podziale elita vs. plebs, a zwyczajnie o historii osobistej, statusie materialnym, zaangażowaniu w różne elementy etc. Owej szczególności, wyjątkowości, ważności nie jesteśmy w stanie się pozbyć..
Drugim aspektem jaki funduje nam poczucie szczególności, wyjątkowości, ważności jest paradoksalna tłumność wyborów. Myślimy, że jesteśmy indywidualni, tymczasem wpadamy w grupy podejmujące tych samych wyborów, z różnych przyczyn.. W zasadzie w dowolnym kontekście społecznym mamy tylko 3 pozycje przynależności: grupa X(konformistyczna), grupa Anty-X(antykonformistyczna), grupa Nie X i Anty X (nonkonformstyczna).
I nie możemy nie uczestniczyć! tj. zawsze zajmujemy jakąś pozycję, bo o tym decyduje obserwacja zewnętrzna.  Siłą rzeczy zawsze wpisujemy się w jakiś nurt - święcie będąc przekonanymi, jakie to szczególne, wyjątkowe i ważne są nasze decyzje.
W tym postrzeganiu własnej grupy, można dostrzec zamieszanie w TWO: O to swoich postrzegamy jako bardziej jednolitych, wspólnej myśli choć jednocześnie różnorodnych. A ONI są zawsze bardziej podzieleni, choć tacy sami :)
Wróćmy do relacji z kulturą i TWO w tym obecnej. Ten efekt szczególności, wyjątkowości i ważności sprawia, że pomimo tego, że ta kultura nas stworzyła, nieustannie usiłujemy w niej siebie potwierdzić. Zyskać szczególność, wyjątkowość i ważność przez przestrzeganie jej wskazań, nieustanne odwoływanie. I nie piszę tu o aktywności twórczej, ale o prozie życia od rytuałów typu Dzień dobry, przez oglądanie TV(vide 3 grupy) i styl ubierania się zaznaczający naszą przynależność do  prawie całkiem nieświadomych rzeczy typu: "dystans społeczny" - przestrzeganie kulturowych odległości pomiędzy jednostkami. To przetwarzając kulturowe wzorce myślimy, że myślimy
Tu dochodzimy do sedna wpływu kultury na nas. Nosimy w sobie ucieleśnienie jej ducha, z jego uprzedzeniami i wartościami. Razy 3. I nasz common sense - zdrowy rozsądek, wcale nie jest ani zdrowy, ani rozsądny (gdzie się pozycjonuję?) - stanowi ledwie EMOCJONALNĄ wypadkową tych tendencji; odzwierciedlenie naszej szczególności, ważności, wyjątkowości odczuwane lub werbalizowane.

C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Tajemna wiedza oczywistości - relacje Sens TWO - Unikanie Straty »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)