zdjęcie Autora

21 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Tajemna wiedza oczywistości - relacje

Kategoria: Nowy szamanizm

« Tajemna wiedza oczywistości - (samo)poznanie Tajemna wiedza oczywistości - kultura »
Załóżmy, że w tym momencie inna osoba stała się szczególna, ważna i wyjątkowa tj. zaczynasz obserwować innego człowieka w miarę neutralnym, lekko pozytywnym stanie psychofizycznym.
W tym momencie również zachodzi szyfrowanie TWO. Dokładniej, aby dostrzegać czy nawet rozumieć innego człowieka, musisz gromadzić informacje, dane i jakoś je przetworzyć eg. jedna z hipotez rozumienia mowy, poruszamy w procesie dekodowania mowy własnymi strunami głosowymi/odtwarzamy ruchy potrzebne do wydania dźwięku i przez to rozumiemy innych. To oczywiście budowanie napięcia pod jakieś szczególne, ważne i wyjątkowe własne przeżycie.
Im dłużej kogoś obserwujesz tym bardziej rośnie poczucie własnej szczególności, ważności, wyjątkowości: niezależnie od tego, czy obserwujesz "podobieństwa" czy "różnice": Widząc Siebie w wielkim Truman Show 100lat - i tak bylibyśmy szczególniejsi, ważniejsi i bardziej wyjątkowi niż osoba obserwowana;)
Kolejny aspekt szyfrowania TWO pochodzi z tego, jak tworzymy i nadajemy znaczenia. Albo skupiając się na własnym szczególnym, ważnym i wyjątkowym spojrzeniu, Albo na cudzym. Pierwszy przypadek w skrócie można określić: Dostrzegamy, co chcemy! Co zapewnia nam bycie szczególnym ważnym i wyjątkowym. vide: Koń, który strasznie namieszał w psychologii. W drugim przypadku decyduje to pierwsze skrzywienie. Chcemy widzieć siebie w roli obiektywnych obserwatorów, i przez to zupełnie nie widzimy, jak druga strona kieruje naszą percepcją- swoim wyglądem, statusem(ważniejsze jest Kogo słuchamy niż czego słuchamy!), słowami (vide: Heurystyka dostępności), gestami, intonacją narzuca kontekst, w którym zaczynamy ją rozumieć.
A na koniec - skupieni na antropocentryźmie - i przerzucaniu się pomiędzy jedną i stroną relacji - przegapiamy wpływ miejsca, okoliczności na zachowania obu stron. np. Nie kojarzymy, jak w pewnych miejscach(i okolicznościach) robimy się bardziej otwarci, komunikatywni, a w innych sztywni i agresywni. Tego, jak czerpiemy wskazówki do swoich zachowań spoza obszaru owej szczególności, wyjątkowości i ważności.

Wow! :)
C.D.N.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Tajemna wiedza oczywistości - (samo)poznanie Tajemna wiedza oczywistości - kultura »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)