zdjęcie Autora

01 sierpnia 2010

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Droga Tarota (odcinków: 32)

Tarot czyli kozły i owce

Kategoria: Tarot
Tematy/tagi: tarotzwierzęta mocy

Siła i osobliwość Tarota... »

Wracam do artykułu "Tarok zwierzęcy" z 2006 roku. Na karcie dwudziestej, która odpowiada atutowi "Sąd Ostateczny", narysowana jest koza, która pożywia się liśćmi drzewa. W tamtym artykule napisałem:

/.../ Stojące drzewo nieodparcie kojarzy się z drzewem kosmicznym, z osią świata, a więc obraz ten sygnalizuje, że wędrowiec, którego zwierzęcym reprezentantem jest dzielna koza, znalazł się na Swoim Miejscu. Miejscu tyleż świętym, co praktycznie odżywczym i ożywczym. Tu jest pokarm duchowy, ale i najprozaiczniejszy pokarm jadalny. Istota zrywająca coś z drzewa, by się posilić, kojarzy się też z Ewą, rwącą przeklęte owoce z Drzewa Poznania. Tym bardziej, że coś wyglądające na jabłko leży, czerwone i zerwane, u stóp drzewa. A kara? Nie ma kary. To jest Odrodzenie, nie Upadek. Ci, którzy powstali z zakopania w ziemi na karcie marsylskiej, nie wyszli po karę: wyszli po nowe życie i nowy boski pokarm. To jeszcze podkreśla, jak odrodzoną i odnowioną stała się ziemia. Czy gdzieś tu jest Bóg? - Jest w drzewie, które służy kozie za strawę.

I dalej napisałem kiedyś zdanie, do którego chcę się teraz odnieść:

Dlaczego to jest koza, a nie co innego? Bo to skoczne stworzenie unaocznia, że prócz innych rzeczy, skończył się czas czekania i bierności. Ta karta jest wyzwaniem, by nowo być czynnym.

No więc nie tylko! Koza kojarzy się z biblijną frazą "kozły i owce" i zapowiedzią Sądu Ostatecznego, która pada z ust samego Jezusa. W Ewangelii wg Mateusza, rozdział 25, czytamy:

(31) A gdy przyjdzie Syn człowieczy w chwale swojej, i wszyscy święci Aniołowie z nim, tedy usiądzie na stolicy chwały swojej, (32) I będą zgromadzone przed niego wszystkie narody, i odłączy je, jedne od drugich, jako pasterz odłącza owce od kozłów. (33) A postawi owce zaiste po prawicy swojej, a kozły po lewicy. (34) Tedy rzecze król tym, którzy będą po prawicy jego: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego! odziedziczcie królestwo wam zgotowane od założenia świata. /.../ (41) Potem rzecze i tym, którzy będą po lewicy: Idźcie ode mnie, przeklęci! w ogień wieczny, który zgotowany jest dyjabłu i Aniołom jego. /.../ (46) I pójdą ci na męki wieczne /.../.

Kozły, więc pewnie i kozy, uosabiają tu potępionych. (Raczej w sensie zbiorowości, bo przecież o "narodach" tu mowa, nie o jednostkach!) Tymczasem na karcie zwierzęcej to właśnie koza jest bohaterką arkanum nr 20! Tak więc ta "kozia" karta jest polemiką z wizją Sądu i Końca Świata, którą w Ewangelii Mateusza przypisano Jezusowi. Więcej: jest ostrym zaprzeczeniem tamtej wizji. Bo kto w ramach Ostatecznego Sądu przychodzi po pokarm i sakrament do Drzewa? Koza, reprezentantka rzekomych potępieńców.

Przy okazji: tamten fragment Ewangelii Mateusza pokazuje, skąd wzięło się mniemanie, iż kozły i kozy są istotami demonicznymi, a także gdzie jest początek ukazywania Diabła pod koźlą powierzchownością. Kto miał do czynienia z kozami (i owcami), wie czym się te blisko spokrewnione krętorogi różnią. Owce to istoty tępe i mechaniczne, bierni członkowie stada, przeciwnie niż kozy, które są inteligentne, wścibskie, ciekawe świata i badające go, i samodzielnie podejmujące decyzje (co pasterzom niekoniecznie musi się podobać). Wnioski tarotowe i ewangeliczne pozostawiam Czytelnikowi.

Droga Tarota: wstęp na końcu

O kartach tarota, pracy z nimi i o tym, jak poszerzają widzenie świata.


Siła i osobliwość Tarota... »

komentarze

1. Tarot czyli kozły i owce • autor: Nierozpoznany#2082010-08-01 16:10:15

Wscibska koza oskubujaca z lisci Drzewo Zycia pod nosem drzemiacego Jehowy - taka wizja moglaby sie znalezc w jednej z bajek biblijnych Kolakowskiego...

re-komentarz Autora:

Drogi Inqbusie! Wstawiłem obrazek tej karty z kozą, teraz będzie jaśniejsze, czy temat zainteresowałby ś.p. Kołakowskiego.

   Wojciech Jóźwiak --- autor

2. Jeszcze jedna koza... • autor: Nierozpoznany#2082010-08-01 17:35:04

Mnie do tej karty bardziej pasuje koza skandynawska, Heidrun, zyjaca w koronie Yggdrasila. Umierala ona codziennie i odzywala na nowo! http://pl.wikipedia.org/wiki/Heidrun

re-komentarz Autora:

A, to dlatego mówi się RAZ KOZIE ŚMIERĆ! - że naprawdę to wcale nie 1 raz?

   Wojciech Jóźwiak --- autor
[foto]

3. Koza Heiðrún • autor: Wojciech Jóźwiak2010-08-02 22:31:41

Dlaczego przy tym drzewie zamontowany jest sedes?

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)