13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dziesiątka Kijów: Tyrania

Kategoria: Tarot
kij_10.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Przechodząc przez wszystkie numerowane karty Małych Arkanów, przy dziesiątkach dochodzimy do kresu. Karty z serii Kijów oznaczają wolę. Wola, taka jaką wyraża Dziesiątka Kijów, to wola która zakrzepła i przybrała postać tyranii. Wiedział o tym Aleister Crowley, który w swojej talii nadał tej karcie tytuł Opresja i powiedział o niej:

Jest to siła, która oderwała się od swoich duchowych źródeł i stała się Ślepą Siłą.

David Sheridan na tej karcie narysował wiązkę kijów z zatkniętym w środku toporem. Są tak zwane rózgi liktorskie, w dawnym Rzymie znak tych, którzy wykonywali wyroki sądów, często okrutne, jak chłosta (rózgi) i śmierć (topór). Symbol ten obrali sobie włoscy faszyści, wyznawcy nagiej siły. I tak wracamy do... tyranów i ich bezwzględnych obyczajów. Kiedy w rozkładzie kart pojawia się Dziesiątka Kijów, znak to niechybny, że jedna władcza jednostka bezwzględnie dominuje nad pozostałymi; albo do takiej dominacji dąży wszelkimi środkami. Równie często karta ta oznacza, że ktoś o kogo pytamy (albo sam pytający) nie kieruje się wcale dobrem, sprawiedliwością ani swoim lub cudzym szczęściem. Dziesiątka Kijów mówi wyraźnie, że naprawdę zależy mu na czymś zupełnie innym: że najważniejsza dlań jest władza i przyjemność, jaką niektórzy czerpią ze sprawowania władzy. Często karta ta wskazuje na prawdziwego tyrana - choćby to był tylko tyran domowy, rządzący własnymi dziećmi i żoną (lub mężem).

Często dziesiątka Kijów oznacza, że w sprawach, o które pytamy, panuje zastój. Ale to nie jest martwy zastój, kiedy po prostu nic się nie dzieje i brakuje napędowych energii. Nie są to również taki zastój, jaki powstaje tam, gdzie rządzą sztywne, bezduszne przepisy. Stan pochodzący z Dziesiątki Kijów jest zupełnie inny i jest strasznie męczący. To taki zastój, jaki powstaje wtedy, kiedy jedna osoba, mocą swojego widzimisię, stłamsi wolność wszystkich pozostałych.

Czy ta karta ma swoją strone pozytywną? - Tak. Oznacza panowanie nad rzeczami i ludźmi; oznacza, że ktoś (lub sam pytający) zgromadził wielkie zasoby osobistej energii. Tylko że twórcze wykorzystanie tej energii jest trudne. Dziesiątka Kijów jest pożyteczna tylko wtedy, gdy w rozkładzie obok niej występują takie łagodne, a zarazem potężne karty, jak Moc (nr XI) lub Cesarzowa (nr III).


Dziesiątka Kijów czyli: Tyrania

Dziesiątka Kijów oznacza tyranię, czyli taki układ sił, gdzie jeden osobnik tak zdominował pozostałych, że nie ma już dla nich żadnej wolności. Karta ta ma sens pozytywny - oznacza bowiem zwycięstwo, pokonanie przeciwników; ale częściej niesie sens negatywny, bo ślepe podporządkowanie się zwycięzcy to z drugiej strony stan zastoju.

Dziesiątka Kijów jako pierwsza karta w rozkładzie - ta która określa jego przekaz:

Odniesiono zwycięstwo. Jest wyraźny zwycięzca, oraz ci inni - wyraźnie przegrani, którzy muszą mu się podporządkować. Następne karty powiedzą, po której stronie ty jesteś.

Dziesiątka Kijów jako karta druga - zagrożenia i negatywne strony sytuacji:

Wszystko, co się dzieje, kręci się wokół jednego człowieka, który zdominował pozostałych i jak on zagra, tak wszyscy skaczą. W tym wycinku świata, o który pytasz, rządzi tyran. Wszystko zależy teraz od jego dobrej lub złej woli i jego kaprysów. Ty sam pewnie siedzisz u niego pod butem i nie masz nic do gadania. Ta sytuacja jest nierozwojowa, panuje zastój,

Dziesiątka Kijów jako karta trzecia - wskazówki co masz robić:

Przejmij jednoosobowe kierownictwo i nie pytaj nikogo o zdanie. Postępuj jak tyran; nie dyskutuj z tymi, co się nie zgadzają. Wykorzystaj to, że jesteś lepszy od innych.

Dziesiątka Kijów jako karta czwarta - bagaż przeszłości:

Jesteś obciążony złymi doświadczeniami z pewnymi dominującymi osobami, przy których nic nie znaczyłeś. Masz za sobą rządy tyranów.

Jako karta piąta - twoi partnerzy:

Masz partnera (partnerów) o tyrańskich skłonnościach. Jesteś przez niego (nich) zdominowany. W twoich związkach brakuje ci luzu i przestrzeni.

Jako karta szósta - nadciągająca przyszłość:

Nadchodzi jednoznaczne zwycięstwo i zdominowanie przeciwników i konkurentów. Wyjdziesz na prowadzenie... ale to będzie także koniec całej toczącej się obecnie gry.

Jako karta siódma - niespodzianki w przyszłości:

Pojawi się konkurent bijący wszystkich na głowę.

Karta ósma - to, co się nie zmieni niezależnie od wszystkiego:

Niezależnie, co się wydarzy, rządy tyrana będą trwały nadal.

Karta dziewiąta - w czym masz szanse osiągnąć mistrzostwo:

Z wielka łatwością będziesz sprawiał, że twoje racje będą na wierzchu. Łatwo będą ci przychodzić kolejne zwycięstwa.

Karta dziesiąta - pożytek, jaki będą mieli z tego inni:

Sytuacja, w której jeden zdominował pozostałych, jest jednak dla nich korzystna...

Jedenasta - to, co się nie uda; co się rozmyje:

Zwycięstwo będzie pozorne, a dyktatorskie rządy - tylko pośmiewiskiem.

Dwunasta - dodatkowe wskazówki, na co zwracać uwagę w rozkładzie:

Zwróć uwagę na wszystko, co mówi o chęci zdominowania innych i zdobycia władzy.

Trzynasta - co widać jeszcze dalej?

Dalej będzie tyrania i zastój; ale na szczęście jeszcze nieprędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)