13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Trójka Kijów
- czyli czas na przygodę

Kategoria: Tarot
kij_3.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Trójki w tarocie są ściśle związane z pierwszą kartą wielkich arkanów - czyli Magiem. Trójki mianowicie mówią o działaniu we własnym imieniu; mówią o tym, że trzeba wyjść z inicjatywą, coś zrobić samemu, od siebie - a nie tylko reagować na posunięcia innych, czy też dostosowywać się do otoczenia. Podobnie jak karta Mag, trójki to karty energicznego działania.

A ponieważ Kije są związane z żywiołem ognia, Trójka Kijów jest kartą szczególnie energiczną. Pojawia się ona w rozkładzie wtedy, kiedy geniusz tarota namawia nas do buntu, do wyrwania się spod istniejących ograniczeń. Poprzez tę kartę podszeptuje on nam: odważ się! Czas dojrzał! Tak dłużej już być nie może...

Karta ta mówi też, że nagromadziła się w nas potrzeba ruchu, zmian, działania. A kiedy tak się dzieje, w dotychczasowych układach robi się człowiekowi... za ciasno.

Aleister Crowley nazwał tę kartę Virtue, co po angielsku znaczy cnota (ale ta męska - czyli cnota wojownika), albo moc, albo skuteczność. Astrologicznie Trójka Kijów kojarzyła mu się z wiosennym Słońcem w znaku Barana. A taka siła w horoskopie rzeczywiście potrafi łamać przeszkody i skutecznie wywalczyć sobie wolność!

W karcie tej zapisana jest potrzeba mocnych wrażeń, sprawdzenia się, zakosztowania przygód. Ta sama energia, która zawarta jest w tej karcie, kiedyś wyganiała ludzi w świat, każąc im wędrować i żeglować, poznawać egzotyczne kraje, a nawet narażać swoje zdrowie i majątek, byle tylko doświadczyć życia bardziej barwnego.

Zapewne dlatego w talii Waite'a na tej karcie narysowany jest człowiek patrzący na morze, zapewne szykujący się do podróży, a w talii Sheridana - płynący statek i delfin. Na tradycyjnych kartach tarota rysuje się po prostu trzy kije, a znaczenie karty trzeba trzymać w rozumie. (Nie jest to wcale najgorsza metoda!)

Kiedy zadajemy pytanie i wychodzi ta karta, to z jednej strony należy się cieszyć, bo znaczy to, że mamy nadmiar sił, woli życia i zapału do działania. Ale z drugiej strony, trzeba być ostrożnym, bo jeżeli energia Trójki Kijów nas opęta, będziemy wszystko robić na przekór innym, buntować się dla idei; a także pojawi się w nas nieprzeparta skłonność, aby zaaplikować sobie potężną dawkę jakichś mocnych wrażeń - co nie musi nam wcale wyjść na zdrowie.


Trójka Kijów czyli karta przedsiębiorczych wędrowców

Trójki są kartami indywidualistów, którzy właśnie postanawiają coś zrobić; kije zaś w tarocie są tym samym co żywioł ognia w astrologii i magii. Z połączenia tych dwóch elementów wynika wielka i niecierpliwa energia.

Jako pierwsza i główna karta w rozkładzie

Czas dojrzał do tego, aby wyjść z ograniczeń; opuścić miejsca, gdzie było ci za ciasno. Twoim przeznaczeniem jest twórczy bunt, niezależność, odwaga i inicjatywa. Prawdopodobnie wyruszysz w podróż, zmienisz miejsca zamieszkania lub wyrwiesz się spod ograniczającego autorytetu pewnych osób. Zbliżają się mocne wrażenia, jakieś wydarzenia, które silnie poruszą twoje zmysły.

Jako karta druga, ostrzegająca

Przez swoja niecierpliwość, nabuzowanie i nie wyładowane skłonności do buntu gotów jesteś ściągnąć na swoja głowę nieszczęścia, a także czyjąś wrogość lub może nawet słusznie należną karę! Masz przewrotną ochotę sprowokować czyjąś agresję, zwiększyć dawki używek - albo po prostu jeszcze raz włożyć (przysłowiowy) palec między drzwi.

Jako karta trzecia - co robić?

Robić swoje! Zebrać siły i dokonać decydującego kroku, tak szybko, jak to możliwe. Działać samemu, we własnym imieniu, nie oglądając się na boki. Konieczny jest pośpiech, bo właściwy moment szybko minie.

Jako (czwarta) karta ograniczających wpływów z przeszłości

Ciążą na tobie dawne grzechy, skutki niecierpliwości, braku opanowania i emocjonalnej niedojrzałości. Grozi ci, że stracisz głowę i dasz się ponieść emocjom.

Piąta karta - partnerzy

Bierz pod uwagę rozmach, niecierpliwość i nie wykorzystaną energię bliskich ci osób.

Szósta karta - wyniki i spełnienia

Zbliża się efektowny finisz twoich działań. Bliskie realizacji są twoje plany dotyczące zwiększenia własnej niezależności, uwolnienia się spod czyjejś kurateli - lub podróży.

Siódma karta - o czym nie wiesz

Dobrym doradcą w twojej sprawie będą opinie ludzi prostych czy wręcz głupich, a także znaczące dla ciebie są wydarzenia z udziałem takich osób.

Ósma karta - sprawy zbyt oczywiste

Problemem (sprawą) dla ciebie staje się twoja wolność, zakres twojej swobody. Wróżba może działać w obie strony: może oznaczać utratę wolności lub nagłe powiększenie wolności.

Jako karta dziewiąta - mistrzostwo, wielkie osiągnięcia

Dobry moment do startu do ściśle autorskich przedsięwzięć - tzn. wymyślonych, zaplanowanych i kierowanych przez ciebie.

Karta dziesiąta - społeczne echo

Zostaniesz poznany i doceniony jako ciekawa indywidualność.

Karta jedenasta - co się nie uda

Wielka para pójdzie w gwizdek.

Karta dwunasta - dodatkowe informacje co do przyszłości

Więcej inicjatywy. Więcej fantazji. Więcej rozmachu. Więcej okazji do popełniania błędów z powodu niecierpliwości i niedojrzałości - w porównaniu z tym, co mówią poprzednie karty.

Karta trzynasta - rzut oka w następny obrót koła fortuny

Nie dość ci dotychczasowych przygód i jeszcze raz powtórzysz błędy o których była mowa przy Trójce Kijów na drugim miejscu.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)