13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Czwórka Kijów

Kategoria: Tarot
kij_4.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Co można zrobić z czterema kijami - palami, słupami, kolumnami? Można zaznaczyć nimi kwadrat ziemi, uczynić z niego zamkniętą przestrzeń - i samemu zająć miejsce w środku... Cztery kije-słupy to zaczątek domu - a może królewskiego pałacu, namiotu wodza, świątyni?

O tym wszystkim mówi Czwórka Kijów, karta tarota, której głęboki sens brzmi: znaleźć swoje właściwe i bezpieczne miejsce, i zająć w nim środkową pozycję.

Liczba cztery jest od zawsze, we wszystkich kulturach, liczbą ziemi i ziemskiego porządku. Ludy pierwotne czciły Cztery Kierunki Świata. Domy, place zebrań i świątynie orientowano według czterech kierunków. Ten, kto wiedział, gdzie jest wschód, południe, zachód i północ, nie gubił się - czuł się w świecie bezpieczny. Dlatego czwórka jest też liczbą dojścia do celu, spełnienia - ale nie jest to jakieś spełnienie metafizyczne czy duchowe: sukces jaki kojarzy się z czwórką, jest sukcesem ziemskim.

Aleister Crowley, którego śladami wędrujemy po krainie tarota, zatytułował te kartę Completion, co znaczy doprowadzenie do końca, spełnienie lub realizacja. Energia tej karty przypominała mu działanie Wenus w znaku Barana - choć ma ona w sobie również wiele ze znaku Lwa.

Jeżeli te kartę wyciągamy podczas wróżby, zapowiada ona, że bliskie jest doprowadzenie do końca naszych planów i przedsięwzięć - że zbliżamy się do celu, a nasza kariera - do wymiernego szczytu. Kiedy przyświeca nam ta karta, umiemy cieszyć się życiem i naszymi osiągnięciami. Jesteśmy zadowoleni z miejsca, które zajmujemy na świecie - zarówno z miejsca zamieszkania, jak i z pozycji zawodowej i osobistej.

Wpływ tej karty jest szczególnie korzystny, jeśli nasze wyniki zależą od innych ludzi, od jakichś pomocników i wykonawców - gdyż karta ta mówi, że ludzie będą nas słuchać i odgadywać nasze życzenia.

Czwórka Kijów jest dobrą wróżbą na wszelkie stanowiska publiczne - tam, gdzie jest się wybieranym; oraz w karierze (na przykład) estradowej - kiedy ktoś jest na widoku, gdy wszyscy na niego patrzą.

Czwórka Kijów symbolizuje także czas żniw, zbiorów, korzystania z darów losu.

Ale w każdym spełnieniu jest trochę smutku. Ta sama karta mówi jednocześnie, że oto osiągamy dokładnie to, co było nam dane osiągnąć na obecnym etapie rozwoju. Kto zbliża się do szczytu, już wkrótce będzie mógł już tylko schodzić w dół...

Jeżeli ktoś stoi dopiero w punkcie startowym, to Czwórka Kijów wcale nie jest najlepszą wróżbą... Kto myśli o przyszłości, nie będzie zadowolony, gdy ta karta każe mu zaledwie cieszyć się tym, co już ma.


Czwórka Kijów czyli Bliskie już Spełnienie, Żniwa i Zaszczyty

Małe arkana tarota (czyli karty numerowane) wcale nie są urządzone tak, że im wyższy numer, tym większe osiągnięcia. Dwójki mówią o współpracy i łączeniu się w pary. Trójki mówią o własnym wyruszeniu do celu. I już czwórki opowiadają o osiąganiu celu, o tym, że sukces bliski. Następne zaś karty, piątki, będą wskazywać na zamęt i konflikty. Czwórka Kijów mówi o tym, że dzięki własnym zasługom i zgodnie z własną wola zbliżamy się do momentu, który można uznać za sukces.

Czwórka Kijów jako karta pierwsza: ogólny obraz sytuacji

To, czego chciałeś, czego życzyła sobie twoja wola, jest już bliskie realizacji. Widoczny jest stan rzeczy, do którego świadomie dążyłeś. Bliskie jest już spełnienie, czas żniw i sławy.

Jako druga karta: ostrzeżenie

Jesteś w centrum uwagi, stoisz na świeczniku - ale tym bardziej są widoczne twoje wady i ograniczenia. Spocząłeś na laurach! To się nazywa pycha i próżność.

Karta trzecia: jak postąpić

W zasadzie swój cel osiągnąłeś; albo bardzo niewiele ci do niego brakuje. Teraz ważne są miłe pozory: ogłoszenie tego innym, zrobienie szumu koło własnej osoby. Ważne jest, aby nacieszyć się sukcesem.

Karta czwarta: wpływ (i obciążenia) z przeszłości

Jesteś w położeniu kogoś, kto już kiedyś wiele osiągnął i wiele miał, i dawniejsze sukcesy nie pozwalają ci się cieszyć obecnymi, skromniejszymi dokonaniami. (...Masz przewrócone w głowie.)

Karta piąta: partnerzy i towarzysze

Masz do czynienia z ludźmi sukcesu (z ludźmi przyzwyczajonymi do sukcesów). Od pozostałych kart zależy, czy ten fakt będzie ci pomocny, czy niekorzystny.

Karta szósta: zbliżający się wynik

Jesteś na najlepszej drodze do sukcesu! (Ale będzie to sukces bardziej w oczach innych, niż dla ciebie, w skrytości ducha.)

Karta siódma: to, czego się nie spodziewasz

Nie przewidziane ułatwienia, pomoc wysoko postawionych osób. Los bardzo chce, abyś jak najszybciej doprowadził do końca swoje przedsięwzięcia.

Karta ósma: rzeczy oczywiste, z którymi jednakże trzeba się liczyć

Twój sukces nikogo nie zdziwi i nie wywoła odzewu. ("Zrobiłeś dyplom? A mi się wydawało, że już od dawna jesteś magistrem.")

Karta dziewiąta: osiągnięcia nad którymi warto popracować

Bardzo poważnie potraktuj zadanie: Jak osiągnąć satysfakcję z tego, co się dokonało?

Karta dziesiąta: co z tego będą mieli inni

Dopuścisz do swojego sukcesu szeroką publiczność. Nadasz rozgłos swoim dokonaniom.

Karta jedenasta: rzeczy nie udane

Smutek spełnionych marzeń...

Karta dwunasta: dodatkowe wskazówki co do przyszłości

Znajdź w rozkładzie kart dodatkowe dane o tym, że przedsięwzięcie się uda i dojdzie do celu zgodnie z wolą pytającego.

Karta trzynasta: co potem?

Pozostanie nie zaspokojona żądza sukcesu.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)