13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Piątka Kijów

Kategoria: Tarot
kij_5.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Po długiej przerwie, kiedy omawiałem same Wielkie Arkana, pora wrócić do Arkanów Małych. Po tarotowych Czwórkach, kartach równowagi i stabilizacji, następują Piątki, w których zawarta jest energia zupełnie przeciwnego rodzaju: pełne są te karty zamętu, niestabilności, ale i twórczych zarodków na przyszłość.

Piątka Kijów jest związana z żywiołem ognia, a wielkiemu mistrzowi sztuk tajemnych, Aleisterowi Crowleyowi kojarzyła się ze znakiem Lwa, w którym przebywa Saturn. Crowley w swojej talii kartę tę opatrzył tytułem Konflikt, zaś jego naśladowca, David Sheridan, narysował na niej dwóch nagich młodzieńców, niby Kaina i Abla, sczepionych w śmiertelnym zmaganiu.

Crowley wyraził się o tej karcie, iż naładowana jest energią wulkaniczną. Przypominała mu mit o Feniksie, czyli ideę destrukcji i oczyszczenia przez ogień, po którym może nastąpić odrodzenie się z popiołów.

W naszym zwyczajnym życiu karta ta ma zawiązek z ogniem, dymem, żarem, paleniem się, a także ze żrącymi chemikaliami i produktami destylacji, takimi jak smoła, benzyna i alkohol. Oznacza ono także nadmierne gorąco w sensie przenośnym i psychicznym: a więc spalające uczucia, pośpiech, gorączkę, nadmierny entuzjazm i wybujały indywidualizm.

W oczywisty sposób oznacza też agresję i walkę, a także ludzi marsowego typu, którzy w agresji i walce znajdują upodobanie.

Może też ta karta oznaczać gwałtowne przemiany psychiczne, w rodzaju tej, jaka przeżył Święty Paweł, którego oślepiła (dosłownie) wizja Chrystusa Zmartwychwstałego.

A do naszych codziennych doświadczeń wracając, Piątka Kijów zawsze mówi o tym, że powolny, stopniowy i pokojowy rozwój sprawy, o która pytamy, doszedł już do kresu, że zbyt wiele nagromadziło się nie rozwiązanych sprzeczności, i sytuacja nieuchronnie grozi wybuchem. Często ta karta zwiastuje, że z kimś dosłownie będziemy musieli stanąć do walki.


Piątka Kijów czyli niszcząca siła ognia

Czwórki we wszystkich tarotowych kolorach oznaczały stabilizację i osiągnięcie celów. Kiedy przychodzą Piątki, pojawia się niepokój, kłótnia i rozpad, ale i zapowiedź gwałtownej przemiany. Połączenie nerwowej liczby pięć i ognistej energii Kijów w karcie Piątka Kijów to istna mieszanka wybuchowa. Nie darmo Aleister Crowley nadał tej karcie przydomek Konflikt. Prócz tego Piątka Kijów symbolizuje ogień, pożar, agresję, silniki spalinowe, żrące substancje chemiczne.

Piątka Kijów jako pierwsza, główna karta w rozkładzie

Wszystko, tylko nie spokój! Wydarzenia gwałtownie przyspieszają. Prawdopodobne są konflikty, walka, starcie sprzecznych programów. Osoby zaangażowane w tę sprawę są nabuzowane; fale emocji podnoszą się wysoko. Zanosi się na rozwiązania siłowe.

Jako karta druga, ostrzegająca...

...Ostrzega przed stratami od ognia, napadu, poparzeń termicznych lub chemicznych itp. gwałtownych wypadków. Ostrzega, że w tle sprawy działa czyjaś nie nasycona agresja. Przestrzega, że wypadki potoczą się szybciej niż sądzimy i że możemy utracić nad nimi kontrolę.

Jako karta nr 3 co robić?

Nie wahaj się przed użyciem siły i zaskoczenia. Działaj szybko, uprzedzając ewentualnych przeciwników. Podniesiony głos i groźby mogą być całkiem skuteczne i wskazane. Myśl tylko o sobie - bez zdrowego egoizmu nie wygrasz.

Jako karta nr 4; dziedzictwo przeszłości

Ciążą na tobie i twojej sytuacji nie rozwiązane konflikty: ktoś ci zazdrości i myśli o rewanżu. Jest coś w twojej przeszłości, co działa jak podłożona bomba - która kiedyś wybuchnie.

Jako karta nr 5; partner (partnerzy)

Współdziałasz z ludźmi gatunku marsowego, którzy mogą ci pomóc swoją siła i gotowością do walki, ale również zaszkodzić swoją agresywnością, niewyparzonym językiem, kłótliwością itd.

Jako karta nr 6; wynik, który już widać

Rozwiązanie problemu nastąpi na drodze walki. Piątka Kijów w tej pozycji oznacza, że tej walki raczej nie da się uniknąć. Ta karta nie orzeka, czy tę walkę wygrasz.

Karta nr 7; możliwy nieoczekiwany zwrot akcji

Gdzieś obok ciebie narasta agresja, czyjeś pretensje, które mogą się nieoczekiwanie wyładować; ale także prawdopodobne są wypadki losowe, jak zderzenie, pożar, burza, itp.

Karta nr 8; sprawy nazbyt oczywiste

W tobie samym lub w twoim otoczeniu jest zbyt wiele agresji (której zapewne nie zauważasz).

Karta nr 9; mistrzostwo

Masz szanse nauczyć się chwytać okazje i wygrywać w gwałtownych starciach. (5 Kijów w tej pozycji może zachęcać do ćwiczenia karate lub kungfu.)

Karta nr 10; pożytek dla innych

Masz szansę osłonić innych przed agresją, albo jedną walką zakończyć przedłużający się konflikt.

Karta nr 11; rzeczy chybione i nie doszłe do skutku

Falstart. Walkower. Nie wykorzystane skutki Wiktorii Wiedeńskiej. Krzyżacy po Bitwie Grunwaldzkiej odbudowują swoją potęgę.

Karta nr 12; rzut oka jeszcze raz na rozkład

Karta wskazuje, że wszystko będzie się działo mniej łatwo i bardziej konfliktowo. Jeszcze raz starannie rozważ, gdzie mogą się kryć przyczyny konfliktów.

Karta nr 13; następny cykl przemian...

...Będzie bardziej ostry niż to się działo dotąd.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)