13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Osiem Kijów
czyli pociągnij innych za sobą

Kategoria: Tarot
kij_8.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Dynamiczna i niepokorna energia ósemek połączona z mocami żywiołu Ognia wcielonymi w Kije, daje w wyniku wielką siłę, którą Crowley nazwał mianem Lotności lub Bystrości, i porównał do działania Merkurego w znaku Strzelca. I rzeczywiście, ze znakiem Strzelca ta karta ma wiele wspólnego. Zarówno Waite, jak i Sheridan na swoich rysunkach przedstawili po prostu osiem lecących strzał (u Waite'a są to ledwo obrobione gałązki z liśćmi). Crowley za główny sens tej karty uważał torowanie drogi i umożliwianie łączności.

I tak właśnie należy ją rozumieć. Ósemka Kijów to karta wędrówek, podróży, a przede wszystkim karta przewodników - tych, którzy prowadzą innych za sobą.

Jeżeli gdzieś dzieje się tak, że powstaje nowa droga, nowy kanał przerzutowy, nowa sieć kontaktów; kiedy staje się możliwe wędrowanie nowymi szlakami i nowe kraje otwierają się dla podróżnych, to znak, że w miejscu tym pracuje ten rodzaj energii, który wcielony jest w Ósemkę Kijów.

Karta ta ma sens ogromnie pozytywny: jest przeciwieństwem zastoju, jest oznaką ruchu, przełamywania przeszkód i budowania dróg na skróty. Ale też niesie ze sobą wyzwania, na które nie każdy i nie zawsze jest gotowy. Nakazuje mianowicie nie przejmować się sobą i własnymi słabościami, każe porzucić wygodne miejsca, w którym się spoczęło; godzić sie na niewygody i niespodzianki, które zawsze łączą się z podróżowaniem.

Ale jeżeli w odpowiedzi na pewne pytanie wychodzi ta karta, znaczy to, iż pytający jest w stanie nie tylko sam wyruszyć w drogę, ale może też skutecznie pociągnąć innych za sobą.

Ósemka Kijów oznacza zawsze, że życie zaczyna być fascynujące i pełne entuzjazmu. A jeżeli przed czymś ostrzega, to tylko przed tym, że sukces może przyjść za szybko, i po wielkim zrywie pozostaniemy wypaleni, z pustymi rękami.


Ósemka Kijów czyli karta przewodników

Aleister Crowley za podstawowy sens tej karty uważał torowanie drogi, otwieranie "kanałów łączności". Ósemka Kijów to karta, która patronuje przewodnikom, czyli tym, którzy prowadzą innych i umożliwiają ruch i podróże. Jeżeli odpowiedzią na pewne pytanie jest ta karta, oznacza ona, że coś się ruszyło, i teraz pewna drogą popłyną wiadomości, idee, inspiracje, ludzie - lub pieniądze.

Ósemka Kijów jako karta pierwsza i najważniejsza

Po okresie zastoju zaczyna się ruch. Sprawy dotąd będące bez związku zostaną logicznie połączone w pewna całość. Pojawiają się nowe kontakty, nowe linie, można podróżować w pewnych kierunkach, dotąd niedostępnych, albo wymieniać w tych kierunkach informację. Masz do czynienia z takimi sprawami, jak podróże, prowadzenie innych, pomaganie komuś w przejściu przez pewien trudny próg. Zyskasz doradców i przewodników.

Ósemka Kijów jako karta druga z kolei, ostrzegająca

Grozi ci słomiany zapał, puszczenie pary w gwizdek, branie się za zbyt wiele rzeczy naraz. Uważaj, czy przedsięwzięcia, które teraz zaczynasz, na pewno są twoja sprawą, czy raczej wikłasz się w sprawy, z którymi ci będzie nie po drodze. Podróż, w którą wyruszasz, może zaprowadzić cię nie tam, gdzie chcesz. Unikaj dróg na skróty.

Jako trzecia karta, zawierająca instrukcje, co robić

Co robić? Wyruszyć w podróż. Znaleźć nowych partnerów, wspólników, doradców - którzy już gdzieś niedaleko na ciebie czekają. Najlepsze są rozwiązania proste i szybkie. Nie zastanawiaj się zbyt długo.

Jako karta czwarta, mówiąca o obciążeniach z przeszłości

Masz nawyk unikania problemów przez uciekanie, przez zmianę miejsca pobytu lub ludzi, z którymi się kontaktujesz. Karty czują za tobą jakiś bagaż spraw zaczętych i nie doprowadzonych do końca.

Jako karta piąta: twoi partnerzy

Blisko ciebie jest ktoś, kto jest przewodnikiem w pełnym znaczeniu tego słowa, kto może cię poprowadzić po nowych drogach.

Jako karta szósta: cel, ku któremu się zbliżasz

Zbliża się podróż. Poprowadzisz innych jako przewodnik. Przetrzesz nowe szlaki.

Jako karta siódma: niespodzianki

Otworzy się możliwość podróży w pewnym kierunku lub komunikowania się z nowym kręgiem ludzi i spraw, i to poważnie zmieni (zaburzy) twoje dotychczasowe plany.

Karta ósma: to, czego nie zmienisz

Nie zmienisz tego, że pewna grupa ludzi idzie za tobą i liczy na ciebie.

Karta dziewiąta: mistrzostwo

Masz możność osiągnąć mistrzostwo w prowadzeniu innych pewna drogą.

Karta dziesiąta: pożytek dla innych

Pozostanie, jako trwały dorobek, przetarcie pewnego szlaku.

Karta jedenasta: to, co się nie uda

Pozostanie stan prowizorki i bylejakości.

Karta dwunasta: rzut oka na całość rozkładu

Zwróć uwagę na wszystko, co mówi o ruchu, prowadzeniu innych i przecieraniu nowych szlaków.

Karta trzynasta: odległa przyszłość

Podróże, przecieranie nowych szlaków, służenie innym za przewodnika - to cię jeszcze czeka, ale nie teraz. (Z czego można wnioskować, ze w tych sprawach zapanuje długi zastój.)Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)