13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dziewiątka Kijów
czyli Pewność

Kategoria: Tarot
kij_9.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Dziewięć w numerologii jest liczbą mistrzostwa, i również w tarocie Dziewiątki oznaczają moc, która pozwala panować nad pewnym odcinkiem rzeczywistości. Jaką to zdolność pozwalają do mistrzostwa opanować tarotowe Kije? Ową mocą (czy też wartością) jest pewność - a więc niewzruszoność, zaufanie do siebie samego, zdolność do niezachwianego zachowania własnej pozycji. Dlatego też Crowley opatrzył tę kartę prostym tytułem Siła.

Zarówno w talii Waite'a, jak i Sheridana, na kracie tej narysowana jest postać, którą można nazwać Dzikim Człowiekiem. Jest to obraz człowieka, który żyje w zgodzie ze swoimi instynktami, ze swą własną naturą. To właśnie czyni go silnym i niewzruszonym. W talii Sheridana jest on wręcz obrośnięty bluszczem - jakby stał na jednym miejscu od wieków. Jest to ktoś, kto posiadł pewność absolutną. Tę samą ideę Księga Przemian wyraża słowami: Człowiek szlachetny stoi pewnie i swojej orientacji nie zmienia.

W pytaniach o sprawy praktyczne, wzięte z życia, Dziewiątka Kijów zwykle oznacza, że pytający dojrzał do kierowania innymi ludźmi - jako że w każdej sytuacji będzie wolny od wahań, i może innym służyć za ostoję i podporę w trudnych chwilach.

Trzeba jednak pamiętać, że (jak wszystkie dziewiątki) ta karta ma równie silny sens pozytywny, co negatywny. Negatywną jej stroną jest to, że ktoś, kto stał się bardzo pewny siebie, dziwnie często natrafia na kogoś drugiego, który w równym stopniu jest przekonany do zupełnie odmiennych poglądów. I dla tych dwóch miejsca jest za mało - i konflikt gotowy. Tym bardziej, że Kije oznaczają żywioł Ognia, a więc sytuacje zapalne.

Na polu życia społecznego ta karta oznacza jednoosobowe kierownictwo - kiedy wiadomo, kto rządzi, i nie ma dyskusji.

W miłości karta ta często mówi, że jedna strona wyraźnie dominuje. Ale może też znaczyć, że mamy absolutną pewność co do uczuć swojego partnera.

We wszelkich pytaniach o powodzenie jakiegoś przedsięwzięcia, karta ta mówi, że właśnie zmierzamy do celu najkrótszą drogą i bez wahań. Dziewiątka Kijów zawsze też jest sygnałem, że zarówno cel, jak i środki są w zasięgu ręki, tak iż wszystko, co ważne, ma miejsce tu i teraz, i nie ma sensu ani czekać na coś, ani odawać się fantazjom.


Dziewiątka Kijów czyli: Mam rację i jej nie zmienię

Podstawowym sensem tej karty jest pewność - poczucie, że się ma rację i że wiadomo, czego się trzymać. Dlatego w wielu taliach na tej karcie jest rysowany dziki człowiek z kijem, który stoi tak pewnie, że aż obrosły go pnącza.

Dziewiątka Kijów jak karta pierwsza i najważniejsza w rozkładzie:

Wiesz, czego się trzymać. Osiągnąłeś wewnętrzną pewność. Skończyły się wahania i wątpliwości. Również swoją nieugięta postawą różnisz się od ludzi, którzy cię otaczają. Możliwe, że dlatego właśnie inni przyjdą do ciebie jako do swojej ostoi i opoki.

Dziewiątka Kijów jako karta druga, sygnalizująca zagrożenia i niedostatki:

To się nazywa moje widzimisię: wydaje ci się, że masz racje, a naprawdę tylko upierasz się, że masz rację. Brakuje ci elastyczności, wszystko oceniasz według sztywnych poglądów, których nie masz zamiaru zmienić. Jest wielka groźba, że natrafisz na kogoś podobnie zadufanego, i wtedy konflikt gotowy.

Jako karta trzecia: właściwy (w danym momencie) sposób postępowania:

Trzymaj się własnych poglądów. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej, niż myślisz. Ty masz rację. Kieruj się własnym interesem - to jest teraz twój najlepszy przewodnik!

Jako karta czwarta: wpływy przeszłości

Wskazany jest teraz zdrowy konserwatyzm. Możesz polegać na tym, czego cię nauczono, na własnych doświadczeniach, na decyzjach, które kiedyś podjąłeś. Twoja przeszłość daje ci mocny punkt oparcia, i nie czas na to, abyś pośpiesznie zmieniał własne nawyki.

Jako karta piąta: ludzie, z którymi współdziałasz

Możesz liczyć na poparcie swojego partnera (partnerów). Ludzie, którzy cię otaczają, mogą mieć różne wady, ale na pewno nie zmieniają poglądów jak chorągiewki, i nie rzucają słów na wiatr.

Jako karta szósta: nadchodząca (nieuchronnie) przyszłość

Osiągniesz stan pewności i zdecydowania. Przestaniesz się wahać; z różnych możliwości do wyboru pozostanie tylko jedna, i to będzie ta właściwa dla ciebie możliwość. Spokój zajmie miejsce wątpliwości. Znajdziesz to, czego szukasz.

Karta siódma: niespodzianki w przyszłości

Odnajdziesz to, czego nigdy nie zgubiłeś. Nieoczekiwanie się okaże, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Karta ósma: rzeczy oczywiste, o których zdarza ci się zapominać

Zapewne wszystkie twoje obecne niepokoje i wątpliwości są tylko gra wyobraźni. Tak naprawdę mocno stoisz na nogach, i wewnętrznie jesteś przekonany do swojej życiowej drogi.

Karta dziewiąta: wysokie osiągnięcia, które teraz są możliwe

Masz szansę osiągnąć sztukę nie przejmowania się i dawania innym oparcia.

Karta dziesiąta: pożytki dla innych

Przy swoim obecnym stanie ducha możesz pomyśleć o stworzeniu jakichś trwałych dzieł, które będą służyć innym.

Karta jedenasta: to, co się nie uda, pozory

Twoja pewność siebie może łatwo okazać się pozorem...

Karta dwunasta: ogóle wskazówki do interpretacji rozkładu kart

Patrząc na wszystkie wyłożone karty zwróć uwagę na to, że mówią o rzeczach, które są trwałe i jeszcze długo będą określać czyjeś życie.

Karta trzynasta: następny obrót życiowych cykli

Kiedyś (za 3... 4... 10... 12 lat) będzie ci dana pewność siebie i jednoznaczne przekonanie, że to co robisz jest słuszne. Ale na razie trwa okres niepewności.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)