13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

As Kijów
Wola czyli pierwotna moc żywiołu Ognia

Kategoria: Tarot
kij_as.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Cztery Asy - w kolorach Kijów, Pucharów, Mieczy i Monet - to oddzielna kraina tarota, osobny gatunek tarotowych bytów. Asy bowiem przedstawiają po prostu swój kolor jako taki, czyli energię tego koloru nie zróżnicowaną jeszcze na zgodę Dwójek, dzielność Trójek, stałość Czwórek, ryzykanctwo Piątek i tak dalej. Dlatego najprostszym znaczeniem asa w rozkładzie kart jest znaczenie jego koloru. Możemy więc powiedzieć, że As Kijów reprezentuje moc wszystkich Kijów, czyli zarazem moc żywiołu Ognia. Tarotowy Ogień to inaczej Wola, ta dziwna iskra, która przejawia się w tworzeniu, w wyrażaniu czegoś na zewnątrz, w ruchu. Jest to Wola Życia, ten pierwotny entuzjazm, który każe żywym istotom wciąż tańczyć swój taniec.

Na Asy możemy też patrzeć jako na te karty, które w całym systemie tarota leżą najbliżej Dziesiątek. Dziesiątka to koniec drogi w pewnym kolorze (żywiole) - natomiast As to początek tej drogi. Asy nie symbolizują osiągnięć, ale zasoby, czyli to, co mamy, zanim z tym zaczęliśmy cokolwiek robić. Asy to nasze zdolności, umiejętności, talenty i możliwości zawarte wprost w naszym charakterze.

Jeszcze jedna zasada ważna jest dla zrozumienia roli Asa w rozkładzie: As jest kartą, która może zastępować i wzmacniać każdą inną kartę ze swojego koloru. Jeżeli na przykład pierwsza wyciągniętą kartą była Dwójka Kijów (entuzjastyczne zauroczenie), a jako piąta karta (ta która mówi o partnerach) wyszedł właśnie As Kijów, to jest to wyraźne wskazanie, że pierwszy impuls do tego zakochania wyjdzie nie od Pytającego, ale od kogoś, kogo spotka on na swej drodze.

As Kijów oznacza więc naszą energię życia, nasze wrodzone zapasy sił do ruchu, walki, poruszania się po świecie, do wypróbowywania wciąż nowych doświadczeń. Karta As Kijów zawiera tę energię, która żywe istoty pcha wciąż naprzód, jest ich życiowym pędem.

Na karcie As Kijów rysuje się buławę sporządzoną z żywej gałęzi. Gdybym projektował własne karty, zadbałbym, aby była to gałąź drzewa szczególnie poświęconemu bóstwo Ognia - czyli dębu. Rysuje się też na tej karcie ramię trzymające tę buławę; jak również bywa, że ta gałąź płonie, stając się pochodnią. To jest pełny wyraz sił zawartych w tej karcie.


As Kijów czyli wola życia

Na karcie As Kijów zwykle rysuje się rękę trzymająca maczugę z żywej ulistnionej gałęzi. Niekiedy ta żywa gałąź płonie. Jest to symbol pierwotnej woli życia, pierwotnego entuzjazmu - gdyż tak właśnie w żywych istotach przejawia się Żywioł Ognia, któremu poświęcone są karty z serii Kijów. Jak wszystkie Asy, As Kijów nie mówi o naszych dokonaniach: mówi za to o czymś, co musimy mieć zanim czegokolwiek dokonamy: a tym jest entuzjazm i wola tworzenia.

Uwaga: As Kijów może zastępować inne Kije, a także karty atutowe naładowane żywiołem ognia, jak 1.Mag, 7.Rydwan, 19.Słońce.

As Kijów jako pierwsza i główna karta w rozkładzie:

Do sprawy, o która pytasz, podchodzisz z entuzjazmem; możliwe też, że sama ta sprawa ruszy jak burza, gdyż naładowana jest energią Ognia. Następne karty w rozkładzie wyjaśnia, czy jest to tylko goły entuzjazm, czy też zadbano o inne przygotowania.

As Kijów jako karta druga, ostrzegająca:

Ze sprawą, o którą pytasz, związany jest widoczny entuzjazm i chęć pójścia do przodu - ale to wszystko... Nie zdziw się, jeśli to się okaże słomianym ogniem, na pięć minut.

Jako karta trzecia - wskazówka do działania:

Odrzuć wszelkie opory i zahamowania. Idź śmiało naprzód. Rób to na co masz ochotę i co ci serce dyktuje. Jak mawiał Aleister Crowley: Czyn swoją wolę, niech będzie całym twoim prawem.

Jako karta czwarta - bagaż pamięci, historii, nawyków (czyli KARMA):

Jest w tobie mnóstwo nie wykorzystanej energii; entuzjazmu, który aż się buzuje. W starym piecu diabeł pali.

Karta piąta - partnerzy:

Towarzysza ci ludzie, którzy są pełni entuzjazmu i tylko czekają na twój znak.

Karta szósta - zbliżająca się przyszłość (ta przyszłość, która już jest przygotowana):

W entuzjastyczny sposób doprowadzisz swoje dzieło do końca i w ten sposób dasz wyraz swojej woli. (Jednocześnie miej przed oczami pożar jako model tego, co się wydarzy: gdy coś się pali, jako uboczny skutek pozostają węgle, sadza i straszny bałagan...)

Karta siódma - niespodzianki:

Masz w sobie zbyt wiele energii a sprawy o które pytasz są naładowane zbyt wieloma oczekiwaniami, aby wszystko szło gładko i mieściło się w ramach. Twoja kapryśna wola wybuchnie w sposób, który będzie dla ciebie zaskoczeniem!

Karta ósma - co się nie zmieni:

Nic i nikt nie zdoła pozbawić cię twojego ognistego entuzjazmu...

Karta dziewiąta - mistrzostwo i doskonałość:

Pomyślna karta przy wszelkich działaniach, gdzie potrzebna jest energia i entuzjazm.

Karta dziesiąta - pożytek dla innych

Masz zdolność udzielania innym własnego zapału i inspirowania ich swoja wolą.

Karta jedenasta - to, co się rozmyje, rozproszy i nie uda:

Masz nawyk rozpraszania swojej energii i kierowania woli ku niespełnialnym celom.

Karta dwunasta - dodatkowe wskazówki:

Przyjrzyj się kartom pod kątem tego, czy wskazują wystarczający entuzjazm, energie i wole sukcesu. Jest tak, jeśli cały rozkład zawiera wiele Kijów oraz karty takie jak Mag, Rydwan, Wieża, Słonce.

Karta trzynasta - co dalej, w dalszej przyszłości?

Przyjdą czasy entuzjazmu, kiedy będziesz w pełni czynić zadość swojej woli. Ale to nie teraz i nie szybko...Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)