13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Król Monet
czyli Wytrwały Administrator

Kategoria: Tarot
krolmon.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Pisałem już wcześniej, że Królowie w tarocie wskazują na osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w jakieś akcje - ale te, które stoją gdzieś w tle, a mimo to wiele od nich zależy. Król Monet oznacza ludzi, którzy sprawują formalną władzę - są związani z nami i wpływają na nas (to znaczy na osoby, które do kart tarota przychodzą po poradę!) przez to, że są naszymi szefami, dyrektorami firm i szkół, burmistrzami, i kierownikami urzędów. Związek jaki ich z nami łączy jest czysto formalny. Karta Król Monet, jako należąca do koloru Monet, związanego z żywiołem Ziemi, wskazuje też na takie cechy tych osób, jak wytrwałość, zawodowa biegłość, zdolność do firmowania swoją osobą ponadczasowych praw i wartości. Oczywiście, Król Monet łatwo może przerodzić się w tępego biurokratę!

Ponieważ symbol monety często mówi dosłownie o pieniądzach, to Król Monet może oznaczać osobę (albo instytucję), z którą jesteśmy związani poprzez pieniądze, poprzez wymianę finansową. Król Monet może symbolizować prezesa banku (albo sam bank jako pewną osobę prawną), od którego bierzemy kredyt. Może oznaczać także ministra finansów, który ogłasza taka ustawę podatkową, która sprawi, że wzbogacimy się lub przeciwnie, zostaniemy zmuszeni do oszczędności. A często ta karta wskazuje po prostu na ludzi, którzy dają nam zarobić.

W swoim negatywnym sensie karta Król Monet oznacza wszelkie siły wyższe, które nie pozwalają nam się wzbogacić i odbierają nam naszą własność.

W talii Aleistera Crowleya Król Monet siedzi na masywnym i solidnym pojeździe zaprzężonym w byka, zodiakalne zwierzę patronujące finansom, gospodarce i gromadzeniu wszelkich dóbr. W prawej ręce trzyma on berło zakończone krzyżem maltańskim, symbolem panowania nad materią; w lewej ręce wielką jak tarcza monetę z wyrysowaną siatką południków i równoleżników, która symbolizuje ziemski glob i mówi o tym, że Król Monet działa według praw uniwersalnych.


Król Monet czyli władza poprzez pieniądz

Król Monet, podobnie jak inni Królowie (a może króle - jak w brydżu?) symbolizuje osoby, które są od nas wyżej i stąd na nas wywierają wpływ. Wpływ i władza Króla Monet dokonuje się poprzez formalne zwierzchnictwo i (przede wszystkim) poprzez pieniądze. Jesteśmy zależni od pewnego króla Monet, bo potrzebne są nam pieniądze, a on trzyma kasę. Karta ta oznacza również pewne możne instytucje, jak banki i urzędy skarbowe, od których też jesteśmy zależni.

Król Monet jako karta pierwsza i najważniejsza w rozkładzie:

Nad całą sprawą, o którą pytasz, unosi się jak cień postać człowieka, który innych trzyma w kieszeni i dominuje nad nimi finansowo. Może też chodzić o jakaś potężną instytucję finansową - bank lub fundację. Wpływ tej osoby lub instytucji może być korzystny lub zgubny - to zależy od następnych kart w rozkładzie.

Król Monet jako karta druga, ostrzegająca:

Strzeż się ludzi, którzy górują nad tobą finansowo, u których mógłbyś się zadłużyć i uzależnić. Może też oznaczać, że źle są do ciebie usposobieni twoi formalni zwierzchnicy.

Król Monet jako karta trzecia, zawierająca wskazówki, co robić:

Idź drogą Króla Monet, co oznacza, że używaj pieniędzy jako narzędzi i środków do celu. Ta karta w tej pozycji zachęca cię do większej śmiałości we wszelkich operacjach finansowych.

Jako karta czwarta, mówiąca o obciążeniach z przeszłości:

Obciążeniem są dla ciebie twoje minione doświadczenia z ludźmi (lub instytucjami) które dominowały nad tobą finansowo. Twój rozwój został wypaczony, a winni byli ludzie z pieniędzmi.

Jako karta piąta, mówiąca o naszych partnerach (partnerze):

Masz za partnera (raczej w interesach niż w życiu osobistym) człowieka, który występuje w roli Króla Monet - czyli rządzi innymi przy pomocy swoich pieniędzy.

Jako karta szósta - zbliżająca się przyszłość i wyniki:

W najbliższej przyszłości jeszcze bardziej wzrosną wpływy pewnego Króla Monet, czyli człowieka, u którego inni siedzą w kieszeni. (Możliwe jest, że ty nim będziesz.).

Jako karta siódma - nieoczekiwane, zaskakujące wydarzenia w przyszłości:

Pojawi się nieoczekiwany bogaty wspólnik lub sponsor; lub w inny sposób (niespodziewanie dla siebie) dostaniesz się w strefę, gdzie przetaczają się naprawdę wielkie pieniądze i ci, którzy nimi zawiadują. (Uwaga, nadmiar pieniędzy bywa niebezpieczny, i ta karta w tej pozycji przed tym ostrzega.)

Jako karta ósma - to, co się na pewno zmieni:

Nie zmieni się dominujący wpływ pewnego zamożnego człowieka, którego pieniądze będą wciąż decydować o tym, co się dzieje.

Jako karta dziewiąta - to, czego warto się uczyć, kierunek, w którym warto się rozwijać:

Karta pokazuje, że czas sprzyja uczeniu się tego, jak się obchodzić z pieniędzmi i bogactwem; warto być naśladował tu pewnego Króla Monet, czyli osobę, która w tej dziedzinie osiągnęła sukces.

Karta dziesiąta - pożytek, jaki będą mieli inni:

Znajdą się pieniądze, kredyty, dofinansowania i pomoc ze strony pewnego Króla Monet ale nie tyle dla ciebie, co dla ogółu; dla pewnej większej grupy ludzi.

Karta jedenasta, czyli to co się rozlezie, nie dojdzie do skutku:

Kontakty z bogaczami okażą się zaledwie mglistą obietnicą.

Karta dwunasta - dodatkowe wskazówki:

Przyjrzyj się kartom pod kątem, czy nie ma w nich mowy o formalno-pieniężnych związkach z pewnymi osobami.

Karta trzynasta, czyli odległa przyszłość:

Jeszcze nawiążesz owocny kontakt z kimś, kto w twoim życiu odegra rolę Króla Monet. Ale to będzie jeszcze nieprędko; na pewno nie zaraz.komentarze

1. Dis Pater • autor: Eryk Pakuła2018-03-18 09:02:11

Ta karta kojarzy mi się z tym rzymskim bogiem.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)