13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dwójka Mieczy

Kategoria: Tarot
miecz_2.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Wędrówkę po tarocie zaczęliśmy od kart numerowanych, a wśród nich - od dwójek. Pisałem już o Dwójce Kijów - że oznacza ona spotkanie (lub związek) z przewodnikiem, mistrzem, opiekunem, przywódcą - czy z innym człowiekiem, który jest dla nas ważny i którego obecność działa energetyzująco. Z kolei dwójka Pucharów oznacza emocjonalne ciepło, które wytwarza się w grupie ludzi. Dziś na warsztat bierzemy Dwójkę Mieczy. Miecze w tarocie, to karty mówiące o wpływie żywiołu Powietrza, o myśleniu i intelekcie.

Aleister Crowley, wielki mag i mistrz nauk tajemnych, kartę tę zatytułował Pokój. David Sheridan w swojej talii na karcie tej wyobraził postać jakby anioła z dwoma mieczami, który stoi na straży na linii rozdzielającej dwa sprzeczne żywioły: fale i płomienie. Dwójka Mieczy oznacza porozumienie, które następuje po okresie walk i sprzeczności. Oznacza wytyczenie linii granicznych; głosi, że strefy wpływów zostały podzielone, wspólne obowiązki ustalone, że zawarto kompromis i podpisano umowy.

W Dwójce Mieczy jest zapisana nauka, że każdy konflikt można zakończyć porozumieniem i z każdym wrogiem można dojść do zgody, korzystnej dla obu stron. Ale również karta ta poucza, że kiedy z kimś drugim łączymy swój los, należy mimo tej wspólnoty dbać o własny interes. Woda i ogień na rysunku Sheridana nie mieszają się przecież!

Kiedy w rozkładzie kart pojawia się Dwójka Mieczy, znaczy to, że będziemy mieć dość luzu w głowach, aby swobodnie zastanowić się nad problemami i rozważyć racje z każdej strony. Emocje nie będą miały do nas dostępu i będziemy spoglądać na świat chłodnym okiem.

Jeżeli twórca tworzy swoje dzieło w duchu Dwójki Mieczy, z będzie ono pełne harmonii i zbudowane według planu. Jeżeli dwoje ludzi pyta o swoją przyszłość, karta ta zachęca do tego, aby własne sprawy ułożyli w sposób formalny. Jeżeli ktoś wstępuje w związek małżeński, karta ta każe mu zadbać o swoje prawa majątkowe. Dwójka Mieczy jest bardzo dobrą wróżbą przy zawieraniu spółek w biznesie.


Dwójka Mieczy czyli Rozsądny Rozejm

Dwójka Mieczy jako pierwsza karta w rozkładzie

Konflikt kończy się rozejmem, kompromisem, porozumieniem. Zostają określone obowiązki i prawa obu stron. Każdy dba o swoje interesy, ale jest nadzieja, że te interesy już nie będą w konflikcie. Uczucia są wprawdzie ważne, ale ważniejszy jest rozsądek.

...Jako druga karta w rozkładzie

Widzisz świat na zasadzie: tu moje, a tu twoje. Zbytnią wagę przykładasz do tego, aby nikt cię nie uraził, nie wszedł na twoje terytorium, nie wyparł cię z twojej "strefy wpływów". Karta może wskazywać na przemożne poczucie zagrożenia i bycie otoczonym przez wrogów.

Jako trzecia karta

Właściwe rozwiązanie ma charakter prawny: należy formalnie ustalić prawa i obowiązki. Możliwe, że trzeba będzie uroczyście się umówić, co dalej; a może nawet konieczne jest spisanie formalnej umowy. Nie ma co liczyć, że twoi partnerzy się spontanicznie domyślą, o co ci chodzi i sami z siebie pójdą ci na rękę!

Czwarta karta

Ograniczają cię zawiści i zazdrości pochodzące z dawnych czasów, oraz jakieś nie rozwiązane w porę konflikty. Nie umiesz przekroczyć barier oddzielających cię od innych ludzi.

Piąta karta

Możesz liczyć na współprace ludzi, z którymi łącza cię związki formalne i organizacyjne: a więc nie tyle ważna jest rodzina i przyjaciele, co wspólnicy, środowisko zawodowe lub wynajęci doradcy (np. adwokat).

Szósta karta

Rozwój sytuacji korzystny dla wszelkich sformalizowanych związków. Zyskujesz wolna rękę do działania dzięki jasnemu określeniu praw i obowiązków.

Siódma karta

Natkniesz się na ludzi, z którymi nie możesz się "mieszać" - jak ogień z wodą.

Ósma

To, co się dzieje, możliwe jest dzięki pewnym milczącym porozumieniom, które powinieneś brać pod uwagę.

Dziewiąta

Dobry moment, aby w twórczy sposób i do końca wyjaśnić sobie wzajemnie własne stanowiska.

Dziesiąta

Prawdopodobnie weźmiesz udział w stowarzyszeniu lub organizacji.Jedenasta

Mnóstwo spraw niejasnych, nie uzgodnionych, "gdybań" i mniemań; budujesz na niepewnym gruncie.

Dwunasta

Jesteś dobrze określona częścią większej całości.

Trzynasta

Nie rozwiązane sprawy formalne i prawne zmuszą cię do powtórzenia pewnego odcinka twojego losu, ale tym razem już na serio!Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)