13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Trójka Mieczy
czyli: najpierw zniszczyć, budować potem

Kategoria: Tarot
miecz_3.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Trójki w tarocie to bardzo dynamiczne karty: jeżeli w rozkładzie kart pojawia się któraś z trójek, znak to niechybny, że zaraz coś zacznie się dziać - że istniejący stan rzeczy jest niestabilny i niepewny, a może nawet grozi wybuchem.

Czym będzie ten wybuch? Gdy pójdziesz śladem Trójki Kijów, wtedy postawisz na swoim, powiesz: ja tak chcę i już, i pewnie wyruszysz na spotkanie Wielkiej Przygody.

Gdy pójdziesz śladem Trójki Pucharów, odrzucisz rozumowe racje i pójdziesz za głosem serca. A ów wybuch, o jakim mowa, będzie wybuchem namiętności ku pewnej osobie.

A czy grozi Trójka Mieczy? Miecze w tarocie to intelekt, rozum, logika. Trójka Mieczy mówi więc, że zaraz zapanuje porządek podyktowany przez rozum i logikę. Niestety, dla wielu zainteresowanych oznacza to, że... trzeba uciekać!

Dlaczego? Popatrzmy na nasz świat... Nasze czasy są rozkochane w Rozumie i Logice. W ślad za Rozumem idzie Władza, Technika i Bogactwo. Niewątpliwym dziełem Rozumu są np. autostrady. Ale tam, gdzie pobiegną betonowe pasy, wcześniej wejdą spychacze i koparki, wyrwą drzewa z korzeniami, poranią powierzchnię ziemi, zedrą glebę, zniszczą wszelkie życie. Dziełem Rozumu są francuskie ogrody, gdzie krzewy i kwiaty rosną w równych, geometrycznych figurach. Ale zanim je posadzono, trzeba było zniszczyć całą żyjącą wcześniej roślinność. Amerykanie zbudowali na całym kontynencie swoją wspaniałą cywilizację. Ale wcześniej zgotowali zagładę Indianom, którzy żyli z tą ziemią w harmonii.

O tym właśnie mówi Trójka Mieczy: mówi, że czas dojrzał do tego, aby zaprowadzić rządy Rozumu, wprowadzić pewien ściśle obmyślony ład. Ale aby tak się stało, wcześniej trzeba wyczyścić miejsce do gołej ziemi. Zanim rolnik zasieje, wypala gęstwinę i pozostawia popioły.

Trójka Mieczy oznacza czas generalnych porządków, podczas których nie ma miejsca na sentymenty i uczuciowe przywiązanie. Mówi ona, że przyszłe tworzenie dziś zaczyna się od niszczenia.

Trójka mieczy mówi też o tym, że pytający ma w sobie wiele zapału i wiary w swoje plany. Wiary, która może być fanatyczna i ranić czyjeś uczucia. To może być poczucie misji, kiedy wierzymy tylko we własne racje. Gdy rządzi Trójka Mieczy, nie ma kompromisu. Tylko jedna strona ma rację - druga, słabsza, musi się z tym pogodzić.

Energia tej karty skłania też do tego, aby się przechwalać, trąbić o sobie, reklamować się. Komuś, kto jest natchniony tą energia, wydaje się, że wiele może - i skłonny jest przeceniać swoje siły.

Aleister Crowley zatytułował tę kartę Troska - bo kiedy działają energie tej karty, jedni są zatroskani tym, czy uda im się wprowadzić swoje plany w życie - a drudzy troszczą się o to, by nie znaleźć się po stronie przegranych.


Trójka Mieczy czyli Przyszłe Tworzenie Dziś Zaczyna się od Niszczenia

Trójki to karty skłaniające do działania, do inicjatywy i ruchu naprzód. Miecze symbolizują porządek Rozumu. Zanim zapanuje Rozum i Logika, pole pod ich budowle musi zostać wyczyszczone do gołej ziemi. Taka jest najkrótsza definicja Trójki Mieczy. Co oznacza ta groźna karta w poszczególnych pozycjach rozkładu?

Trzy Miecze na początku, jako ogólny obraz wydarzeń

Sytuacja dojrzała do generalnych porządków, do przebudowy, a nawet do rewolucyjnych zmian, które zaprowadzą nowy porządek zbudowany według jednolitego planu. Nie ma miejsca na kompromisy, za to możliwa jest walka Nowego ze Starym, albo różnych nowych koncepcji.

Jako karta druga z kolei: to, co zagrażające

Nie ma wybacz i przepraszam. Cel uświęca środki. Kiedy buduje się autostradę, wycina się drzewa i płoszy ptaki. Działania przebiegają według planu, który nie bierze pod uwagę emocji, sentymentów ani odmiennych poglądów. Pod szczytnymi hasłami mogą się wyładowywać niskie instynkty.

Jako trzecia karta: jak postąpić?

Działaj tak, jak ci to nakazuje plan, logika i racje rozumu. Sentymenty odłóż na bok. Jeżeli konieczne jest niszczenie, postępuj jak ogrodnik, który, aby uzyskać plony, musi wyrwać chwasty.

Karta czwarta: wpływ przeszłości

Na całym przedsięwzięciu ciąży to, w jaki sposób zostało ono kiedyś zapoczątkowane: że jest ono "dzieckiem" rozumu i planu, który nie liczył się z emocjami, z tradycją, z duchem czasu i miejsca, z naturą. (Energia tej karty patronowała np. powstaniu Nowej Huty i zapory w Czorsztynie.)

Karta piąta: twoi partnerzy...

...reprezentują głos rozsądku, ale nie rozumieją twoich uczuć. Karta może świadczyć o tym, że ktoś drugi ma niezbitą, logiczną rację, której ty nie potrafisz się przeciwstawić, choćby nawet serce mówiło ci coś odmiennego.

Karta szósta: przyszłość, która wynika z obecnych wydarzeń

Pomyślna karta dla realizacji dobrze obmyślanych planów. Ale jeżeli poprzednie karty nie są korzystne, może wskazywać nadmiar reklamy i szumnych zapowiedzi nad realnymi dokonaniami.

Karta siódma: niespodzianki

Zaczną być realizowane szersze plany, które podważą twoje obecne zamierzenia i zmienią ocenę sytuacji. (Przykład: ktoś chce kupić działkę nad jeziorem, a nie wie, że tam będzie budowana elektrownia atomowa.)

Ósma: oczywista konieczność

Na twoją korzyść nie działają prawa logiki i obiektywny rozwój sytuacji.

Dziewiąta: to, nad czym warto pracować i rozwijać

Z tego, co się dzieje, należy wyciągnąć logiczne wnioski, bo oto życie daje ci dobrą (choć pewnie niełatwą) lekcję na przyszłość. Ucz się na błędach.

Dziesiąta: sens ogólny i społeczny

Nie patrz na własne straty; ważniejsze jest to, co inni zyskają na tym przedsięwzięciu.

Jedenasta: co się nie uda

Poświęcenia, straty, zranienie uczuć; wszystko to w imię jakiejś szczytnej idei; a wyniki i tak żałosne. (Dobrym przykładem jest los ludności Rosji Radzieckiej.)

Jako karta dwunasta: dodatkowe wskazówki

Przejrzyj jeszcze raz rozkład kart i odpowiedz, jaki logiczny plan za nimi stoi. To, co zapowiadają karty, nie jest kaprysem przypadku.

Trzynasta: następny etap

Kiedyś i tak przyjdzie walec i wszystko wyrówna.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)