13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Czwórka Mieczy
czyli Chłodny porządek rozumu

Kategoria: Tarot
miecz_4.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

David Sheridan, autor talii, która ilustruje podręcznik Alfreda Douglasa, narysował na tej karcie dwóch rycerzy, którzy - pośród namiotów wojskowego obozu - grają w szachy. Sheridan wielokrotnie bardzo trafnie przedstawia na swoich obrazkach magiczny sens małych arkanów - i tak też jest w tym przypadku.

Przyjrzyjmy się jeszcze raz tej scenie: dwaj wojacy odłożyli swe miecze i zamiast potykać się z wrogiem - grają w grę, która też jest wojną - ale wojną na niby i ujętą w sztywne przepisy.

I tu jest zapisana istota tej karty! Czwórka Mieczy przedstawia bowiem wyspę porządku i spokoju, na której panuje bezwzględna dyktatura Rozumu.

Tutaj porządek zapanował dlatego, że zadziałały bezwzględne przepisy, ustawy czy kodeksy praw. Przez to życie stało bezpieczne - ale także podobne do partii szachów, w których trzeba się trzymać ścisłych i wymyślonych reguł.

Kiedyś trzeba było zadecydować, po której stronie drogi mają się mijać pojazdy: po prawej czy lewej. Naturalny jest ruch lewostronny - ponieważ wtedy mijamy się tak, aby mieć tego drugiego po swojej prawej ręce. Tymczasem król Francji Ludwik XIII arbitralnie zadecydował, że w jego państwie trzeba się trzymać prawej strony dróg - pewnie dlatego, że bardziej godne króla wydało mu się nakłanianie poddanych do czegoś prawego niż lewego. Ale w tym momencie pogwałcił nasze naturalne odruchy, i wzorem Francji w większości krajów świata kierowcy muszą męczyć się w ruchu prawostronnym, który wymusza nienaturalne zachowanie - sprawniejsza prawa ręka marnuje się przy dźwigni biegów, zamiast panować nad kierownicą.

Ale takie wydawanie praw wziętych z sufitu to właśnie praca Czwórki Mieczy. W Anglii prawo powstawało stopniowo, przez gromadzenie się wyroków sądów. Na kontynencie szaleje duch Czwórki Mieczy: co pewien czas unieważniane są stare prawa i wprowadzane nowe w postaci gotowych kodeksów.

Podsumujmy: czwórka Mieczy oznacza, że powstaje sytuacja sztuczna, pewien wymuszony porządek, i odtąd jest bezpiecznie, chociaż musimy coś robić wbrew własnym instynktom, wbrew głosowi serca, przeciwko naturze.

Tak więc Czwórka Mieczy ucieszy planistów, dyrektorów, czy generałów wprowadzających swoje zarządzenia, ale źle wróży w miłości - bo oznacza małżeństwa z rozsądku. Twórcom oznajmia, że muszą w swoich dziełach sztywno trzymać się zasad. Dla chorych wypływa z tej karty wniosek, że nie wystarcza domowe leczenie i potrzebna jest ścisła dyscyplina - może w szpitalu?

Jeżeli w rozkładzie kart pojawia się ta czwórka, trzeba pożegnać się ze spontanicznością, radością tworzenia, pełnią uczuć. Karta ta oznacza bowiem, że w nasze życie wejdzie chłodny porządek rozumu.


Czwórka Mieczy, czyli: Porządek trochę sztuczny

Ponad rok temu opisałem Czwórkę Mieczy pod tytułem Chłodny porządek rozumu, gdyż zasadniczy sens tej karty polega na tym, że jest tak, jakbyśmy znaleźli się na pewnej wyspie, gdzie jest spokój, ale za cenę tego, że wokół panuje porządek narzucony z góry, zwykle według jakichś sztywnych, rozumowych i wymyślonych zasad. Porządek ten może być także... biurokratyczny.

Czwórka Mieczy jako karta nr jeden w rozkładzie - główny opis sytuacji

Panuje porządek. Rządzi prawo. Właściwe postępowanie polega na stosowaniu się do regulaminów albo do jakichś wcześniej przyjętych ustaleń. Chociaż twoje możliwości są przez to ograniczone, to dopóki stosujesz się tych zasad, jesteś (w miarę) bezpieczny.

Jako karta nr dwa - wady tej sytuacji, niekorzystne strony, zagrożenia

Masz zawężone pole działania i często ograniczoną swobodę ruchów. Przebywasz w jakimś sztucznym wycinku świata; zwykle jest to instytucja, gdzie wszystkim rządzą bezduszne regulaminy. Nikomu nie jest potrzebna twoja spontaniczność, twoje uczucia, twoje osobiste zainteresowania - to nie jest ważne. Możliwe, że ograniczona jest twoja wolność. (Kojarzy się to ze szpitalem, wojskiem, obozem pracy...)

Karta nr trzy - najwłaściwszy sposób działania

Trzymaj się przepisów, litery prawa, przyjętych zasad, swoich własnych wcześniejszych ustaleń. Zachowuj się logicznie i konsekwentnie, i rób to, co podpowiada ci chłodny rozum. Emocje i zbyt osobiste zainteresowania schowaj w kieszeń.

Karta nr 4 - wpływy i obciążenia z przeszłości

Potężny wpływy wywierają na ciebie i twoje obecne położenie jakieś decyzje prawne i formalne powzięte w przeszłości. Zapewne podpisałeś jakiś cyrograf dający ci bezpieczeństwo, ale kosztem swobody.

Karta nr 5 - twoi partnerzy

Osoby z którymi masz do czynienia, formalnie mają rację i prawo jest po ich stronie. Albo: konieczne jest skorzystanie z doradców prawnych. Albo: dzięki swojemu partnerowi uzyskasz bezpieczeństwo, ale to ograniczy twoją wolność i spontaniczność.

Karta nr 6 - bliska przyszłość

Nadchodzą prawne rozwiązanie, ustalenie ścisłych zasad postępowania; możliwe jest też stworzenie formalnej instytucji. W pytaniach o miłość, karta ta wskazuje, że zbliża się formalne małżeństwo. Zawsze oznacza, że jakieś przedsięwzięcie zostanie sformalizowane.

Karta nr 7 - niespodzianki; palec boży zmieniający bieg losu

Zwycięży logika i jasne zasady - i będzie to zaskoczeniem...

Karta nr 8 - oczywistości

Weź pod uwagę istniejące ograniczenia prawne i formalne, które nie pozwalają na pełną swobodę. (Masz skłonność tego nie dostrzegać...)

Karta nr 9 - kierunek rozwoju

Pracuj nad doskonałym kształtem organizacyjnym, prawnym, formalnym swojego przedsięwzięcia.

Karta nr 10 - pożytek dla innych

Dzięki temu, co robisz (co się dzieje wokół siebie) pewna grupa ludzi uzyska stabilne warunki życia, porządek, jasne zasady prawne.

Karta nr 11 - niedoróbki

Liczysz na porządek i stałość prawa - a tu nie można wierzyć obietnicom...

Karta nr 12 - dopracowanie szczegółów wyroczni

Zwróć uwagę na prawa, zasady, reguły porządku jakie panują w tym wycinku świata o który pytasz. Takie formalności będą ważne.

Karta nr 13 - co widać za zakrętem

Spontaniczny i twórczy rozwój zastąpią rządy bezdusznego prawa i biurokratów. (Przyjdzie walec i wyrówna; zaleją betonem.)

(Dodam od siebie, że teraz, na przełomie XX i XXI wieku, jest to wielce realna groźba dla całego świata.)Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)