13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Piątka Mieczy
czyli uduchowione oderwanie od rzeczywistości

Kategoria: Tarot
miecz_5.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Tajemnym znaczeniem tarotowych Piątek jest: śmierć w kolejnych żywiołach. Piątka Mieczy to śmierć w powietrzu. Oczywiście, śmierć to tylko przenośnia - jest to obraz, który przywołuje z głębin umysłu odpowiednie skojarzenia. Śmierć w żywiole powietrza kojarzy się nam z obrazem wniebowzięcia, rozpuszczenia się w przestworzach. Dlatego karta Piątka Mieczy silnie akcentuje oderwanie od rzeczywistości. To stan, kiedy duch nie przejmuje się kłopotami materii.

Aleister Crowley nadał tej karcie tytuł Klęska. Gdyż rzeczywiście, z punktu widzenia kogoś, kto się o coś stara, walczy, dąży do materialnego celu, Piątka Mieczy oznacza osłabienie woli i zaniedbanie spraw tego świata. Jeżeli taki stan ducha przytrafi się dowódcy wojskowemu lub dzielnemu biznesmenowi, może go kosztować poważne zwichnięcie kariery.

Jednakże tarot nie zna zła ani dobra. To, co zgubne dla jednych, jest błogosławieństwem dla drugich. Poeci - a także matematycy - pod wpływem tej samej energii, którą magowie zaklęli w Piątce Mieczy, tworzą swoje najwyższe dzieła!

Z Piątki Mieczy wynika też nauka, że aby ludzie o twórczych umysłach mogli naprawdę rozwinąć swoje talenty, społeczeństwo musi zwolnić ich od trudów walki o byt.

Wracając do Crowleya: karta ta wydała mu się podobna do astrologicznej sytuacji, kiedy Wenus jest w znaku Wodnika. Ten układ planet jest w horoskopie oznaką artystycznej twórczości, ale tej abstrakcyjnej, wzniosłej i zrozumiałej tylko dla nielicznych.

Piątka Mieczy oznacza też mistycyzm i duchowe wzloty, religijność i uduchowienie. Oznacza natchnienie, które jest wyższe niż zło i przyziemność tego świata.

Gdy jest wróżbą na temat miłości, oznacza uczucia romantyczne i platoniczne, dalekie od ziemskiej pospolitości. Może to być miłość... nie spełniona.

Piątka Mieczy jest bardzo dobrą wróżbą, jeśli pytamy o postępy w nauce, o kształcenie się, studiowanie. Sprzyja twórcom, ale raczej takim, którzy nie pracują dłutem i nie ustawiają tłumów statystów przed kamerą. W pytaniach o pieniądze raczej ta karta majątku nie wróży...

Dla joginów i magów wylosowanie Piątki Mieczy jest znakiem, że można ćwiczyć lewitację i wychodzenie z własnego ciała.


Piątka Mieczy czyli uduchowione oderwanie od rzeczywistości

Piątka mieczy kojarzy się z obrazami wniebowzięcia i rozpuszczenia się w przestworzach, w żywiole powietrza. Oznacza uduchowienie, oderwanie od rzeczywistości, czyli stan, w którym umysł nie przejmuje się bolączkami i kłopotami związanymi z materią. Z drugiej strony brak zainteresowań tym światem to prosta droga do klęski. (Klęska - tak tę kartę nazwał Aleister Crowley.)

Piątka Mieczy jako pierwsza i główna karta, określająca całość sytuacji

Bujasz w obłokach. Nie masz głowy do spraw pospolitych - do naprawiania tego, co się psuje, do zarabiania pieniędzy, do dbania o swoje zdrowie, o społeczną pozycję... Jesteś ponad to. Za to karta dobrze wróży dla twórczości artystycznej czy naukowej, szczególnie w dziedzinach oderwanych od praktyki, oznacza natchnienie i wzlot duszy.

Jako karta druga - negatywna i ostrzegająca

Poważne ostrzeżenie: zaniedbujesz sprawy materialne. Nie dostrzegasz pospolitych materialnych kłopotów, które mogą zaraz cię przerosnąć. Możliwe, że już się poddałeś, przegrałeś, a teraz w głębi duszy idziesz na wewnętrzną emigrację. Uwaga! Karta ta może też sygnalizować ucieczkę w narkotyki albo pseudoreligijne urojenia.

Jako karta trzecia, wskazówka do działania

Rób to, do czego czujesz w tej chwili natchnienie i powołanie. Na ruchy w sferze materialnej raczej brak ci sił; wiec może najlepszą rzeczą jest jakaś wewnętrzna przemiana, medytacje, ćwiczenia wizualizacyjne. Zawsze pozostaje nadzieja...

Jako karta nr 4, obciążenia z przeszłości

Tutaj obciążeniem jest to, że dotąd było zbyt łatwo. Nie masz w sobie zdolności do twardej walki o byt. Pozostają marzenia...

Jako karta nr 5, partnerzy

Współdziałasz z ludźmi, którzy pobudzają twój intelekt i fantazję, którzy (być może) rozwijają cię duchowo; ale w sprawach twardego życiowego konkretu raczej na nich nie licz.

Jako karta nr 6, zbliżająca się przyszłość

Pomyślna karta, kiedy trzeba dokończyć pracy intelektualnej i potrzebne jest natchnienie. W sprawach bliższych życiu oznacza obietnice i zapowiedzi zamiast konkretów, ulotki reklamowe zamiast towaru, pochwały zamiast pieniędzy.

Jako karta nr 7, niespodzianki od losu

Bardzo aktywna karta w tej pozycji! Oznacza uleganie iluzjom: pojawią się jakieś wabiki i błyskotki, które odwiodą cię z właściwej drogi.

Jako karta nr 8: oczywiste uwarunkowania, których zwykle nie dostrzegamy

Nie zauważasz swojej słabości, niewielkiej siły przebicia; albo tego, że czasy potęgi przeminęły i pozostała tylko gra wyobraźni.

Jako karta 9, droga mistrza

Tutaj ta karta jest raczej pozytywna: oznacza, że w dziedzinie, o którą pytasz, dana ci będzie biegłość w teorii.

Jako karta nr 10, pożytek dla innych

Zainspirujesz innych swoimi ideami.

Jako karta nr 11, rzeczy skazane na nieudanie i niedokończenie

Uciekniesz w teorię i w abstrakcję, stracisz kontakt z rzeczywistością.

Jako karta nr 12, podsumowanie rozkładu kart

Zwróć uwagę na pozostałe karty rozkładu, czy mogą oznaczać słabość woli i ucieczkę od rzeczywistości.

Jako karta nr 13, następny obrót koła fortuny

Jeszcze odezwa się skutki zlekceważenia problemu.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)