13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Szóstka Mieczy
czyli kraina paradoksu i twórczego chaosu

Kategoria: Tarot
miecz_6.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Szóstki to karty, które - najogólniej - mówią o SPEŁNIENIU. Kiedy wychodzi któraś szóstka, oznacza to, że gdzieś obok nas istnieje mała kraina, w której spełniają się ideały. Czyjeś marzenia stają się rzeczywistością - i kiedy tak się dzieje, to można powiedzieć, że w jakimś małym wycinku świata niebo zeszło na ziemię. Szóstka Kijów oznaczała - jak pamiętamy - świętowanie i wesołość, Szóstka Pucharów - wszechobejmującą miłość: taką miłość, która nie stawia wymagań. Cóż więc może oznaczać Szóstka Mieczy?

Miecze to karty związane z żywiołem powietrza, a więc z intelektem, myślą, twórczością. Otóż Szóstka Mieczy oznacza stan, w którym intelektualna twórczość jest swobodna, a lotna myśl nie natrafia na przeszkody. To jest stan idealny dla twórców: kiedy ich pomysły i skojarzenia nie natrafiają na żadne ograniczenia, gdy nie ma barier tradycji, logiki ani przyzwoitości. Kiedy twórcom w ich dziełach wszystko wolno i nie muszą się martwić, czy ktoś zrozumie ich wiersze (lub matematyczne równania!) i czy znajdą nabywców na obrazy.

Czy już domyślamy się, jakie dzieła powstawały na fali tej energii, która emanuje z Szóstki Mieczy? - płonące żyrafy Salvadora Dali. Latające wioski Marca Chagalla. Kwadratowe kobiety Pabla Picassa. Dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza - jak Matka, gdzie bohater jest zarazem synem i kochankiem kobiety swego życia. I być może pod wpływem energii tej karty Albert Einstein wymyślał światy, w których czas płynie w różnym tempie, a przestrzeń kurczy się pod wpływem siły ciężkości. Świat Szóstki Mieczy to zwariowana kraina paradoksu, pełna rzeczy niewiarygodnych dla przeciętnego człowieka; kraina w której swobodnie przechadzają się tylko geniusze - i wariaci.

Szóstka Mieczy jest jedną z najlepiej wróżących kart, jeśli chodzi o twórczość. Mówi o błyskotliwych pomysłach, o znajdywaniu czegoś, kto nikt jeszcze dotąd nie wymyślił. Można śmiało powiedzieć, że jest to karta SZALONYCH GENIUSZY.

W codziennym życiu jednak z tą kartą związane są pewne kłopoty. Zapowiada ona chaos, pomyłki, zapominanie i gubienie. Jasne, bo gdy ktoś chodzi z głowa w chmurach, to zapomina o codziennych drobiazgach, a genialni wynalazcy znani są z tego, że gubią parasole.

Często karta ta mówi, że zetknęliśmy się ze zjawiskami, których nie rozumiemy, które w niczym nie przypominaja tego, do czego się przyzwyczailiśmy. Gdyby Papuasi znali karty tarota, z pewnością przed spotkaniem pierwszych białych podróżników wyciągaliby Szóstkę Mieczy!

W miłości ta karta oznacza szalonych kochanków zbuntowanych przeciw światu. W polityce oznacza anarchistów. W pytaniach o pieniądze kojarzy się z robieniem pieniędzy z powietrza; z takimi pomysłami, które często ocierają się o kryminał - jak na przykład łańcuszki św. Antoniego.

Aleister Crowley skojarzył tę kartę - bardzo słusznie - z Merkurym w znaku Wodnika. Nazwał zaś ją dziwnie - Nauka. Może dlatego, że w jego czasach uniwersytety były pełne szalonych profesorów!


Szóstka Mieczy czyli karta szalonych geniuszów

Szóstka Mieczy oznacza stan, kiedy myśl dostaje skrzydeł i nie dostrzega ograniczeń, a umysł twórców produkuje rzeczy dosłownie nie z tej ziemi. Ale jednocześnie ów umysł nie liczący się z rzeczywistością sprawia, że jesteśmy narażeni na pomyłki, zguby i mylenie drogi. Przypomnę zdanie, które już kiedyś na łamach Gwiazd napisałem o tej karcie: Świat Szóstki Mieczy to zwariowana kraina paradoksu, pełna rzeczy niewiarygodnych dla przeciętnego człowieka; kraina w której swobodnie przechadzają się tylko geniusze - i wariaci.

Szóstka Mieczy jako karta pierwsza i najważniejsza dla wróżby:

Zbliża się (lub już trwa) okres bardzo sprzyjający dla wszelkiej intelektualnej twórczości. Łatwo teraz wymyślasz jakieś dalekosiężne plany - choć pewnie nie zastanawiasz się, jak je zrealizujesz. Inni ludzie mogą nie do końca cię rozumieć. Ale pod pewnym względem możesz okazać się genialny...

Jako karta druga, pokazująca negatywne strony:

Popadasz w pomieszanie, wszystko ze wszystkim ci się kojarzy. Twoje plany nie liczą się z rzeczywistością i mogą mieć coś z szaleństwa, a w oczach wielu ludzi możesz sprawiać wrażenie nawiedzonego. Zagrożenie pomyłkami, mylna oceną sytuacji. Roztargnienie, zamęt w głowie, zguby.

Trzecia karta, co robić?

- Spisywać pomysły. Tworzyć plany. Zająć się jakaś działalnością teoretyczną - ale raczej na fali tej energii nie warto niczego budować w realnym świecie, z twardej materii, bo się rozleci.

Czwarta karta, obciążenia z przeszłości:

Za dużo w twoim życiu było fantazjowania i różnych teoretycznych przymiarek, za dużo rzeczy robionych na próbę, na niby - i dlatego możesz mieć kłopoty z działaniem w realnym świecie. Być może twoim jest los genialnego dziecka, ale słabo przystosowanego.

Jako piąta karta - ludzie, którzy ci towarzyszą:

- Oznacza zawsze jakiś brak porozumienia: albo to ty w oczach najbliższych wyglądasz na nawiedzonego, albo ludzie z twojego otoczenia są takimi nieodpowiedzialnymi fantastami.

Jako karta szósta - wynik:

Bardzo dobra karta dla wszelkich śmiałych pomysłów, dla intelektualnej twórczości, dla uczenia się i studiowania, szczególnie jakiś abstrakcyjnych dziedzin wiedzy. Dla życia praktycznego zawsze jest ostrzeżeniem, ze plany mogą się skończyć na zapowiedziach.

Karta siódma - zrządzenie losu, niespodzianki:

Świat fantazji i nieprawdopodobnych wydarzeń wkroczy w twoje życie i zaburzy twoje losy.

Karta ósma - nieuniknione ograniczenia:

W swoich planach musisz brać pod uwagę kaprysy własnego umysłu, który nie pozwoli na dłuższą metę zaprząc się do kieratu.

Karta dziewiąta - doskonałość:

Pomyślna zapowiedź co do wszelkiej twórczości, poznawania, uczenia się rzeczy zawiłych i abstrakcyjnych.

Dziesiąta - pożytki dla innych:

Pewne grono ludzi (i ty wśród nich) odniesie całkiem konkretne pożytki z twoich szalonych pomysłów. Karta ta w tym miejscu może zapowiadać dar czerpania zysków z niczego - tzn. Z jakiegoś ulotnego pomysłu. (Przypomnij sobie Walta Disneya, który zrobił wielki majątek na Myszce Miki.)

Karta jedenasta - rzeczy nieudane i nie dokończone:

Czyżby pisany był ci los zapomnianego geniusza?

Karta dwunasta - rzut oka na całość rozkładu:

Weź pod uwagę, w odpowiedzi na całe pytanie, czynnik twórczego geniuszu, nawiedzenia, sięgania po cele na przekór ustalonym wyobrażeniom.

Karta trzynasta - co będzie po tym wszystkim?

Dalej będzie pójście własną drogą na przekór wszystkim. (Ale do tego na razie ci daleko...)Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)