13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Osiem Mieczy
czyli przygody na skrzyżowaniu dróg

Kategoria: Tarot
miecz_8.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Owe przygody na skrzyżowaniu dróg należy rozumieć tyleż dosłownie, co w przenośni. Ósemka Mieczy (podobnie jak Osiem Kijów) kojarzy się z podróżowaniem, ale w takim samym stopniu oznacza podróże mentalne, czyli wędrówki w krainie pomysłów i skojarzeń.

Aleister Crowley opatrzył te kartę tytułem Interferencja. Słowo to polsku używane jest głównie przez radiotechników na oznaczenie mieszania się fal; po angielsku oznacza ono również mieszanie się w cudze sprawy, zakłócanie komuś spokoju. Bo też Osiem Mieczy, jak wszystkie ósemki, jest wielkim wrogiem spokoju!

Karta ta powiada, że chociaż człowiek sam się niespecjalnie stara, to jednak wszedł na taką ścieżkę w życiu, na której wprawdzie dzieją się różne ciekawe rzeczy, ale owo powodzenie jest wynikiem jedynie zbiegu okoliczności i nie jest zasłużone.

Crowleyowi karta ta kojarzyła się również z wpływem Jowisza w Bliźniętach, co oznacza nadmiar wrażeń, masę informacji do przerobienia, potok spotkań i skojarzeń. Taka atmosfera panuje tam, gdzie krzyżują się drogi i szlaki, a więc w portach, na dworcach, na lotniskach. Spotykają się tam - na chwilę, tymczasowo - ludzie i idee z różnych stron świata, a wraz z nimi krzyżują się rozmaite ciągi przyczyn i skutków. To mieszanie się wpływów to właśnie owa Crowleyowska Interferencja,.

Ze wszystkich kart, które dotąd omawialiśmy, Ósemka Mieczy w największym stopniu wystawia nas na działanie przypadku. Właśnie ona (podobnie jak Koło Fortuny) może zwiastować wygraną na jakiejś loterii - albo, przeciwnie, przegraną: kiedy wpadną na nas jacyś złośliwi kontrolerzy...

Karta ta mówi, że czas przyśpiesza: że w krótkim okresie wiele się wydarzy. Mówi też o kontaktach z ludźmi i sprawami z dalekiego świata, z egzotycznych okolic. Stwierdza, że trzeba się szybko uczyć nowych rzeczy, że konieczna jest improwizacja i wszelkie plany mogą w każdej chwili wziąć diabli.

Odnośnie spraw sercowych oznacza miłości szalone acz zrodzone z przypadku. W interesach mówi o pieniądzach, które przyszły cudem i nie wiadomo gdzie się rozeszły.A wielką instytucją, która działa w rytmie Ósemki Mieczy, jest światowa sieć komputerowa - Internet.


Ósemka Mieczy czyli wydarzenia na skrzyżowaniu dróg

Działanie Ósemki Mieczy (a raczej szczególnej energii właściwej dla tej karty) poznajemy po tym, że następuje mieszanie się wpływów: spotykają się ludzie i sprawy z różnych okolic świata, oraz, jak się to mówi, z różnych parafii - to znaczy takie, które na pozór nie mają nic wspólnego ze sobą. Pełno jest wtedy mało prawdopodobnych zbiegów okoliczności, nagłych fartów i uśmiechów fortuny, jak również niezasłużonych porażek. Nasz los zaczyna wariować... Karta ta patronuje podróżom (zarówno fizycznym jak i mentalnym) i miejscom, gdzie krzyżują się komunikacyjne szlaki.

Ósemka Mieczy jako karta pierwsza w rozkładzie, określająca całą sprawę

Ważne wydarzenia nastąpią w podróży lub w takich miejscach, jak dworce, porty, lotniska, skrzyżowania dróg. Jest dobry moment na nawiązywanie kontaktu z dalekimi krajami, albo z ludźmi, którzy reprezentują inne przekonania i odmienny styl życia.

Ósemka Mieczy jak karta druga, ostrzegająca

Nastąpią nieoczekiwane (i zwykle niekorzystne) wypadki, polegające na tym, że twoja droga życiowa skrzyżuje się z drogą kogoś, kto dąży zupełnie gdzie indziej. Strzeż się dworców, lotnisk itd. oraz przybyszów z daleka.

Ósemka Mieczy jako trzecia karta: co robić?

Szukaj inspiracji w odległych krajach i u ludzi z dziedzin tematycznie odległych od twojej. To, co obce, jest teraz twórcze. Sprzyjający moment na podróże i nawiązywanie dalekich kontaktów.

Ósemka Mieczy jako karta czwarta: przeszkody, które pochodzą z przeszłości

Twoja bolączką jest brak zakorzenienia i oparcia, nawyk ciągłego zmieniania zamiarów, budowania na lodzie. Jakaś siła wygania cię wciąż z miejsc, gdzie mógłbyś wreszcie stworzyć coś solidnego.

Ósemka Mieczy jako karta piąta, mówiąca o partnerach (lub jawnych wrogach)

Twoi partnerzy to ludzie obrotni, skłonni do zmian, mający związki z dalekimi krajami i rzadkimi dziedzinami wiedzy. Są źródłem pomysłów i inspiracji, ale nie są źródłem pewności i trwałości.

Ósemka Mieczy jako karta szósta: zbliżająca się przyszłość

Zbliżają się podróże, poznanie nowych (i niezwykłych) ludzi, wejście w kontakt ze sprawami, które będą dla ciebie nowe, zaskakujące i egzotyczne.

Karta siódma: niespodziewane zmiany

Z najmniej spodziewanej strony przyjdą gwałtowne zmiany, które zaskoczą cię i namieszają w twoich planach.

Karta ósma: to, czego nie możesz zmienić

Stałym elementem twojego losu jest ciągły ruch, zmiany, przepływ informacji - i da się tego zamknąć w jakichś sztywnych ramach.

Karta dziewiąta: w czym możesz osiągnąć mistrzostwo (biegłość)

Masz szansę stać się mistrzem w kontaktowaniu się z dalekim światem i poruszaniu się wśród spraw, które są nowe, zaskakujące i których nie rozumiesz.

Dziesiąta: pożytek dla innych

Twoje zaskakujące przygody wyjdą na dobre wielu ludziom.

Jedenasta: to, czego nie da się doprowadzić do skutku

Rozmyją się i zagubią zamiary, by nawiązać kontakty z kimś odmiennym, obcym, z zagranicą. Podróże grożą zabłądzeniem.

Dwunasta: wskazówki jak odczytać cały rozkład kart

Zwróć uwagę na wszystko, co może być źródłem niepokojących i nieprzewidywalnych wydarzeń. W tej sprawie działa jakaś ukryta, obca siła - warto ją wytropić.

Trzynasta: w następnym cyklu przemian

W następnym cyklu przemian widoczne są podróże i twórcze korzystanie z obcych wpływów. A więc na razie - nie tedy droga.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)