13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dziewięć Mieczy
czyli wolność i brak ograniczeń

Kategoria: Tarot
miecz_9.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Liczba dziewięć jest uznawana przez numerologię za liczbę mistrzostwa i doprowadzenia pewnych idei do samego kresu. Taką ideą, która przewija się przez wszystkie karty Mieczy, jest wolność. I wolność właśnie jest główną treścią karty Dziewięć Mieczy. Wolność wpisana w Dziewiątkę Mieczy jest wolnością absolutną, taką kiedy duch ludzki i ludzka wola nie ścierpią żadnych ograniczeń. Ale także pod wpływem energii tej karty najdotkliwiej bolą wszelkie więzy i ograniczenia. Karta ta uczy, że kiedy się wewnętrznie dorasta do bycia wolnym, wtedy otaczający świat wydaje się zrazu jednym wielkim wiezieniem...

Właśnie dlatego okultyści badający te kartę najpierw zauważali ten jej negatywny charakter. Rysowano na niej postacie kulące się pod grozą wymierzonych w nie mieczy, a Aleister Crowley w swojej talii zatytułował tę kartę złowieszczym słowem Okrucieństwo.

Ale owo okrucieństwo należy rozumieć tak, że duch wyczulony na punkcie własnej wolności widzi wszelkie ograniczenia jako coś nieznośnego i duszącego, i życzy sobie wyjścia na całkowicie wolną, otwartą przestrzeń.

Nic dziwnego, że negatywnym znaczeniem tej karty są wszelkie więzy, mury (które runą...), okowy, kajdany, dyby, łańcuchy i zamknięte drzwi - zwłaszcza te bez klamek...

Jeżeli ta karta pojawia się jako odpowiedź (na przykład) na pytanie o pracę, znaczy to, że jak najprędzej należy zerwać z pracą na etacie i zatrudnić się w wolnym zawodzie, a przynajmniej w nie normowanych godzinach.

W pytaniach o miłość może oznaczać raczej nie to, że dzięki ukochanej osobie zyskamy wolność - ale że miłość jest czymś, co nas krępuje, co wolność ogranicza.

Crowleyowskie hasło Okrucieństwo odnosi się do tej karty również dlatego, że wróży ona działania bezkompromisowe - kiedy nie mamy ni krzty litości dla tych, którzy odbierają nam naszą wolność. Od kompromisów i ugody jest inna karta - Dwójka, nie zaś Dziewiątka Mieczy.

Raczej źle wróży ta surowa karta zarabianiu pieniędzy - gdyż łatwiej jest przy niej wszystko stracić, niźli zrobić dobry interes. Interesy się robi wtedy, gdy człowiekowi podoba się otaczający świat, tymczasem Dziewiątka Mieczy jest kartą niezadowolonych buntowników, dla których ich szalona wola jest jedynym prawem.


Dziewiątka Mieczy czyli Głód Wolności

Ze wszystkich Mieczy dziewiątka najgłośniej woła o wolność. Jeżeli ta karta pojawia się w pewnym miejscu w rozkładzie, znaczy to, że odzywa się w Tobie prawdziwy głód wolności, i to wolności absolutnej, takiej, która nie znosi żadnych murów, krat, cudzych zakazów ani innych ograniczeń. Z tej samej przyczyny karta ta wskazuje, że gdzieś w twojej świadomości tli się zarzewie buntu, które grozi wybuchem...

Dziewiątka Mieczy jako pierwsza karta, dająca najogólniejszą odpowiedź na pytanie:

Potrzebujesz wolności. Dojrzałeś do wolności. Jesteś gotów wolność osiągnąć. Karta często pokazuje moment, kiedy ktoś stoi u progu decyzji, aby się wyzwolić od ograniczeń.

Ta sama karta jako druga z kolei, ostrzegająca przed grożącymi niebezpieczeństwami i błędami:

Widzisz w świecie głównie to, co ci przeszkadza, ogranicza, krępuje - co odgradza cię od wolności. Zapewne dlatego twoja obecna sytuacja jest dla ciebie nieznośna. Zbuntujesz się? Wyrwiesz się siłą na wolność?

Dziewiątka Mieczy trzecia; mówi, co robić:

Wyjedź. Opuść towarzystwo w którym przebywasz. Zerwij związek, który do tego dojrzał. Odrzuć złe wpływy. Nie wahaj się, nawet gdyby ci się wydawało, że kogoś tym skrzywdzisz. Nie darmo Crowley nazwał tę kartę Okrucieństwo. Łagodnością nie wygrasz.

Ta sama karta czwarta; przeszkadzające wpływy przeszłości:

Nie wszystkie krępujące więzy z przeszłości zostały rozwiązane. Przeciwnie, wydaje ci się tylko, że masz swobodę; naprawdę krępują cię ograniczenia, o których nauczyłeś się zapominać.

Piąta; partnerzy w związkach lub interesach:

Towarzyszą ci ludzie, którzy należą do świata otwartego i wolnego. Możesz dzięki komuś takiemu zyskać wolność; nie próbuj kogoś takiego uwiązać do siebie.

Jako szósta karta, pokazująca nieuchronnie zbliżającą się przyszłość:

Zbliża się wolność. Nie czas żałować tego, co utracisz, kiedy odrzucisz kajdany.

Jako karta siódma, wskazująca nieprzewidywalne (w obecnej sytuacji) przypadki:

W sposób, którego nie przewidujesz i nie możesz zaplanować, przyjdzie do ciebie wolność. (Teraz tego możesz wcale nie chcieć...)

Jako karta ósma, pokazująca rzeczy, których nie zmienisz:

Na pewno nie wykonasz kroków, które ograniczałyby twoja wolność. Nie dasz się schwytać, usidlić, związać itd.

Karta dziewiąta; wskazująca, w czym możesz osiągnąć doskonałość:

Osiągniesz doskonałość w nie-wiązaniu się, w chronieniu swojej wolności.

Karta dziesiąta; pożytek dla innych:

To co się stanie i co zrobisz, da innym wolność.

Karta jedenasta; to, czego nie osiągniesz, co się rozmyje i rozlezie:

...Tak zwany miraż wolności...

Karta dwunasta; wskazówka, na co zwracać uwagę w całym rozkładzie. (Może to być ukryte życzenie lub pytanie klienta, które tutaj wychodzi na jaw.)

Sprawdź cały układ kart pod katem tego, czy możliwe jest teraz osiągnięcie wolności.

I karta nr trzynaście, która czyni zadość potrzebie klienta, aby zerknąć co dalej:

W dalszej perspektywie jest przed tobą wolność i brak ograniczeń. Co zarazem oznacza, że teraz musisz się jeszcze trochę z tymi ograniczeniami pomęczyć...Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)