13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dziesiątka Monet
czyli bogactwo do rozdania

Kategoria: Tarot
mon_10.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Aleister Crowley, Wielki Książę Magów, autor jednej z najbardziej udanych talii oraz książek o tarocie, kartę tę zatytułował po prostu Bogactwo. Jednakże wiemy już, że tarotowe dziesiątki oznaczają osiągnięcie kresu rozwoju, a więc również bogactwo Dziesiątki Monet nie jest zwykłym bogactwem. Karta ta oznacza takie dobra materialne, które obracają się w coś innego; służą do innego celu, niż zamierzał ten, kto je gromadził.

Dziesiątka Monet może oznaczać spadek, czyli taką sytuację, kiedy twórca bogactwa nie może swoich dóbr spożytkować dla własnych celów - i wpada ono w zgłodniałe gardła jego wnuków, którzy żadnych osobistych zasług w tym nie mają. Ale z drugiej strony ta sama karta patronuje takim szlachetnym gestom, jak fundacje dobroczynne i kulturalne, kiedy bogactwo zaczyna służyć wszystkim, a nie tylko jednemu ciułaczowi. W obu tych przypadkach bogactwo ucieka od osoby posiadacza i staje się czymś abstrakcyjnym, niematerialnym. I to jest właśnie głównym znaczeniem tej karty: mówi ona o takich materialnych dobrach, których już nikt określony nie posiada.

Można pół żartem powiedzieć, że całą gospodarką socjalizmu i własnością państwową, o którą nikt nie dbał, rządziła właśnie Dziesiątka Monet. Ale na tej samej zasadzie karta ta oznaczać może te dobra i bogactwa, które nie mogą być niczyją własnością, jak dobra przyrody, zasoby genetyczne zwierząt i roślin, czyste powietrze i słodka woda w rzekach.

Ale również, jak wszystkie dziesiątki, także ta karta ma swój rodzaj obłędu, i jest nim gromadzenie dla gromadzenia, życie dla pieniędzy, liczenie zer na kontach, chociaż właściciel na pewno użytku z nich nie zrobi. Kiedy zmarł Andy Warhal, słynny malarz z Nowego Jorku, znaleziono w jego domu stosy kupionych i nie rozpakowanych paczek z domów towarowych. Kupować i nie móc nawet zobaczyć swoich zakupów - to także stan, który opisuje Dziesiątka Monet.

Gdy pytamy o stosunki z ludźmi, karta ta zapowiada, że czeka nas dzielenie się swymi bogactwami z innymi.

W pytaniach o miłość, Dziesięć Monet może nieprzyjemnie przypominać, że nie o miłość naprawdę chodzi, tylko o spodziewane korzyści materialne.

W sprawach zawodowych zwykle oznacza zawodową obsługę pieniądza, a więc czynności, w których uczestniczą banki, księgowi, maklerzy i urzędy skarbowe. Często mówi ta karta o decydowaniu o cudzych pieniądzach, tak jak to robi minister finansów, który jest władny puścić z torbami rzesze ludzi (albo - dać im zarobić) - nawet tych ludzi nie znając.

Zagrożenia wynikające z tej karty zwykle polegają na tym, ze oto nasze pieniądze przestają być nasze.


Dziesiątka Monet czyli bogactwo dla wszystkich i dla nikogo

Karty-monety mówią o bogaceniu się, a Dziesiątka Monet oznacza kres tego procesu. Co jest tym punktem, w którym bogactwo osiąga swój kres? - To takie bogactwo, które nie ma określonego właściciela, które służy wszystkim, a może nikomu. Pod Dziesiątką Monet kryją się na przykład spadki, kiedy majątek trafia w ręce potomków, którzy sami na niego nie zapracowali - ale również bogactwa przyrody, które są wspólnym dobrem wszystkich. Negatywny sens tej karty polega na tym, że majątek wymyka się z rąk swemu właścicielowi.

Dziesiątka Monet jako karta nr jeden, najważniejsza w rozkładzie:

Problem dotyczy takich dóbr i bogactw, których sam nie ogarniasz i nie masz możności z nich skorzystać. Może to oznaczać np. udział w jakimś gospodarczym przedsięwzięciu, na które nie masz wpływu: tak często się dzieje podczas zakupu akcji.

Jako karta nr dwa, negatywna i ostrzegająca:

Na papierze jesteś (będziesz) właścicielem, ale faktycznie majątek wymknie ci się z rąk. Zjedzą cię podatki albo konieczność dawania prezentów krewnym i znajomym. Albo ktoś będzie się rządził na terenie, który niby należy do ciebie.

Jako karta nr trzy, czyli wskazówka do działania:

Rozdaj lub podziel majątek. Wyznacz pełnomocników. Zawczasu sporządź testament (tak!). Dopuść innych, aby korzystali (wraz z tobą) z twoich bogactw. Ta karta może też oznaczać, że będziesz kierował finansowymi sprawami innych ludzi lub instytucji.

Jako karta nr cztery, mówiąca o obciążeniach z przeszłości:

Ciążą nad tobą stare długi, hipoteki, nie rozliczone z innymi sprawy finansowe. A jeśli nawet pieniądze oddałeś, to pozostała pamięć złych doświadczeń. Nie masz dobry wspomnień, jeśli chodzi o gospodarowanie wspólnymi pieniędzmi.

Dziesiątka Monet jako karta nr pięć - partnerzy i ich zamiary:

Jeśli poprzednie karty mają sens jednoznacznie pozytywny, 10 monet tutaj może oznaczać podłączenie się do jakichś wielkich pieniędzy, których w całości nie ogarniasz. Częściej oznacza jednak konieczność dzielenia się wszystkim co masz z kimś drugim i odejście twoich pieniędzy do ludzi z którymi jesteś związany.

Jako karta nr sześć, czyli do czego to doprowadzi:

W bliskiej przyszłości będziesz miał udział w wielkich bogactwach, które jednak właściwie nie będą twoje, nie będziesz miał z nich bezpośredniego pożytku.

Jako karta nr siedem - nieoczekiwane wydarzenia w przyszłości:

Nieoczekiwanie będziesz musiał kłopotać się o duże większe pieniądze niż dotąd, albo: twoje pieniądze przestaną ci przynosić namacalny pożytek.

Jako karta nr osiem, czyli to, co na pewno pozostanie nie zmienione:

Nadal materialne dobra raczej będziesz oglądał przez szybę, aniżeli trzymał je w ręku.

Karta nr dziewięć - osiągnie mistrzostwa:

Masz szansę osiągnąć biegłość w zarządzaniu i posługiwaniu się pieniędzmi, które naprawdę do ciebie nie należą.

Karta nr dziesięć - pożytek dla innych

Na dziesiątej pozycji dziesiątka Monet znaczy to samo, co zwykle: że twój majątek będzie służył z pożytkiem innym, a nie swemu właścicielowi.

Karta nr jedenaście - to, co się nie uda, nie dojdzie do skutku, rozmyje i rozproszy:

Obiecanki-cacanki i złudzenia na temat finansów.

Karta nr dwanaście - dodatkowe wskazówki co do całego rozkładu kart:

Przyjrzyj się pozostałym kartom, czy są wśród nich takie, które grożą finansowymi stratami i uciekaniem pieniędzy.

Karta nr trzynaście - co dalej, w odległej przyszłości:

Kiedyś twoje pieniądze już nie tobie będą służyć - ale to jeszcze nie zaraz i nieprędko.komentarze

[foto]

1. Moja Karta Sesji • autor: Marq2019-12-16 06:23:21

# W samo SEDNO - 100%
(szkoda ...?!)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)