13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Trójka Monet
czyli wszystko zależy od młotka

Kategoria: Tarot
mon_3.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Wielkie arkana tarota są znane od piętnastego wieku. Muzea przechowują talie sporządzane w epoce Renesansu dla włoskich książąt. Ale w ciągu następnych trzystu lat tarot poszedł w lud i przetrwał jako jarmarczna rozrywka, karty zaś były odbijane z prymitywnie sporządzonych drzeworytów. Na tych drzeworytach małe arkana oznaczano rysunkami pałek, pucharów, mieczy i monet, w odpowiedniej liczbie. Dopiero około 90 lat temu zaczęto projektować pierwsze talie ezoteryczne, wśród których największą sławę zyskała talia Arthura Waite'a, namalowana przez Pamelę Coleman-Smith. Autorzy ci po raz pierwszy również na małych arkanach przedstawili symboliczne sceny, zapewne pochodzące z wizji Waite'a, który był magiem z tajemnej loży - Zakonu Złotego Brzasku.

Na Trójce Monet według pomysłu Waite'a jest wyobrażony rzemieślnik, rzeźbiarz, który ozdabia ścianę świątyni wzorem, który pokazują mu dwaj mnisi. Uchwycono tu ciekawy moment: oto przedstawiciele świata ducha - mnisi - przychodzą do fachwca od materii - rzemieślnika. Skończyła się gra wyobraźni - teraz wszystko zależy od młotka.

I to by było najkrótsze i najprostsze hasło tej karty:

Oto wszystko zależy od siły młotka i od ludzi, którzy tymi młotkami machają.

Jak szczytna by nie była pewna idea, musi teraz przejść przez młotek, i to z niej pozostanie, co młotek zdoła wyrazić!

Aleister Crowley, inny tytan tarota, nadał tej karcie tytuł (po angielsku) Work, co znaczy zarówno praca, jak i dzieło. Energia tej karty kojarzyła mu się z Marsem w znaku Koziorożca. Mars w Koziorożcu oznacza bowiem pasję wykonawcy, wolę doprowadzenia pracy do końca, a także zwykłą pracowitość, wytrwałość, odporność na trudy i gotowość do zmagania się z oporną materią (najlepiej rzeczywiście przy pomocy młotka).

Trójka Monet opowiada o tym, jak każdy plan, pomysł, idea, musi zostać sprawdzona w praktyce. Możemy długo marzyć o pięknym domu, aż przyjdzie moment, kiedy musimy zacząć szukać odpowiedniego cementu i cegły, i pertraktować z fachowcami, którzy owszem, wapno mieszać potrafią, ale czy zdołają zrozumieć nasze wizje i tęsknoty?

Trójka Monet mówi o tym, że nasze zamiary zależą od ludzi, którzy mają je wykonać więc my nie możemy rzucać jakiś luźnych pomysłów, tylko musimy wszystko wytłumaczyć z szczegółami - bo inaczej fachowiec zrobi coś po swojemu, a nie tak jak my chcemy.

Karta ta mówi więc o pracy, o zmaganiu się z surowcem i wszelkimi szczegółami; o tym, że trzeba zakasać rękawy. Zapowiada, że jakieś ciężkie narzędzia pójdą w ruch; jak również to, że mamy do czynienia z kimś, kto myśli na zasadzie od-do, według instrukcji, i komu zapewne brakuje polotu poety.


Trójka Monet czyli Pójdą w ruch ciężkie narzędzia

Trójka (czyli liczba zaczynania, startu, początku), i kolor Monet (związany z materialnym i praktycznym żywiołem Ziemi) dają razem kartę, która głosi, iż skończyły się marzenia, fantazje i luźne plany, i teraz pora, aby w ruch poszły młotki, wiertarki i inne ciężkie narzędzia.

Trójka Monet jako pierwsza karta w rozkładzie - Co się w ogóle dzieje?

Najważniejsze są sprawy praktyczne, materialne, techniczne. Nie pora na żadne subtelne rozważania. Liczy się tylko to, co da się jasno nazwać: tak-nie, czarne-białe. Trzeba wykonać pewne zadania, a ktoś, kto się do tego zabiera, nie może mieć żadnych wątpliwości. Słowa brzmią jak rozkazy. Ludzie mają klapki na oczach, i docierają do nich tylko najgrubsze treści.

Jako karta druga - Co mi grozi?

Napotkasz na opór materii, złośliwość martwych przedmiotów. Zadziała prawo Murphy'ego: Cokolwiek się może popsuć, będzie się psuć. Narażasz się na nerwy, niepotrzebne koszty i konflikty.

Karta trzecia - Co robić?

Obierz sobie jeden, najważniejszy cel, i skup się na nim. Nie daj sobie zawrócić w głowie ludziom, którzy przychodzą z mało ważnymi sprawami. Nie chodź na kompromisy. Nie dopuszczaj wątpliwości. Bądź gotów walczyć o swoje racje. Wyobraź sobie, że założyłeś pancerz i hełm z przyłbicą. Zaufaj swoim praktycznym umiejętnościom.

Karta czwarta - Obciążenia z przeszłości

Pozwalasz sobie wmówić, że na niczym się nie znasz, że nadajesz się tylko do młotka i łopaty. Niedość wierzysz swoim zdolnościom. Masz skłonność udawać głupiego, bo tak jest wygodniej.

Karta piąta - Partnerzy

Ludzie, z którymi przyszło ci współdziałać, są trudnymi partnerami - uparci, nastawieni na jeden cel, nie całkiem rozumiejący ciebie. Ale jeżeli trafisz do ich serca, wesprą cię swoją wytrwałością i zdolnościami praktycznymi.

Jako szósta karta w rozkładzie - Co z tego wyniknie?

Dzieło osiągnie swój materialny kształt. Przekonasz innych ludzi, aby wykonali to, co ty zaplanowałeś. Stworzysz coś trwałego. Ale pamiętaj o fachowcach i funduszach - bez tego ani rusz.

Siódma karta - Jakie niespodzianki się szykują?

Warunki zmienią się tak, że możliwa będzie praktyczna realizacja twoich pomysłów. (Co wcale nie musi cię ucieszyć, bo to dodatkowy wysiłek, obowiązki itd.)

Ósma karta - Rzeczy tak oczywiste, ze o nich nie myślisz...

...To twoje praktyczne umiejętności i możliwość korzystania z usług fachowców. (Tego albo nie doceniasz, albo ci brakuje.)

Karta dziewiąta - W czym osiągniesz mistrzostwo; gdzie leży najbardziej obiecujący kierunek działania

Twoją mocna stroną jest praktyka - zdolność doprowadzania do końca pewnych ściśle określonych zadań. Także na czyjeś zlecenie.

Karta dziesiąta - Co z tego będą mieć inni, społeczeństwo?

Pozostawisz po sobie trwale dzieła, z których inni będą korzystać.

Jedenasta - Co się nie uda?

Prawdopodobne, że pozostaniesz na etapie planów i pobożnych życzeń. Z rozgrzebanym placem budowy, nie dokończoną pracą dyplomową; z tymi samymi wciąż marzeniami.

Dwunasta - Dodatkowe wnioski co do rozkładu kart

Cała sprawa ma bardziej praktyczny, konkretny charakter, niż sadziłeś. Może coś dałoby się załatwić przy pomocy odpowiednich fachowców lub pieniędzy?

Trzynasta - Co widać za zakrętem?

Twoje zamierzenia zostaną ukończone - przez innych, lub przez ciebie, ale już w zupełnie odmiennych warunkach.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)