13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Czwórka Monet
czyli: Mam i mogę się tym cieszyć

Kategoria: Tarot
mon_4.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Chociaż w naszej wędrówce po kartach tarota doszliśmy już do Piątek, to pozostała jeszcze do omówienia Czwórka Monet. Wyrównajmy tą zaległość.

Przez wieki, kiedy tarot pozostawał ludową francuską grą, na kartach numerowanych rysowano tylko kije, miecze, puchary i monety w odpowiedniej liczbie. W roku 1911 powstała pierwsza talia, w której karty numerowane otrzymały swoje symboliczne obrazy. Była to słynna talia Arthura E. Waite'a, ilustrowana przez Pamelę Coleman-Smith.

W talii tej, na karcie Czterech Monet, twórcy umieścili siedzącą postać ponuro spoglądającego, kędzierzawego bruneta, który jest dosłownie obudowany złotymi monetami. Człowieczek ów opiera obie stopy na wielkich (prawie jak on sam) złotych monetach, trzecią monetę trzyma oburącz na piersi (jak tarczę), czwarta zaś spoczywa ponad jego głową.

Liczba cztery w starym okultystycznym kodzie jest liczbą żywiołu Ziemi. W tarocie symbolem Ziemi są Monety. Z tego wnioskujemy, że Czwórka Monet jest szczególnie mocną karta, i nie bez przyczyny postać narysowana na tej karcie - istny geniusz posiadania - wygląda jakby był zrośnięty ze swoim złotem.

Tarotowe Czwórki oznaczają etap spełnienia, kiedy czyjeś dzieło staje się zamknięta całością. Czwórka Monet oznacza wiec ten moment, kiedy wszelkie wysiłki na rzecz zarabiania pieniędzy i zdobywania innych materialnych dóbr osiągnęły swój skutek. Mam i mogę się tym cieszyć! - oto hasło tej karty.

Aleister Crowley nazwał tę kartę Power, co po angielsku oznacza zarówno siłę, jak i władzę. Uznał też, że w horoskopie odpowiada jej Słońce w znaku Koziorożca. Tak więc sensem tej karty jest władza i moc, osiągnięta dzięki pieniądzom, a ściślej dzięki temu, że ma w swoim ręku rozmaite materialne zasoby.

Czwórka Monet jest jedną z najlepiej wróżących kart w interesach. Zwiastuje bogactwo, materialne bezpieczeństwo, satysfakcję z tego, co się ma. Oznacza osiągnięcie celu w materialnych staraniach. Jeżeli nawet w zadanym pytaniu nie było dosłownie mowy o pieniądzach, karta ta jednak wskazuje, że to, co robimy, ma na względzie finansowe korzyści.

W interesach często ta karta oznacza tan etap, kiedy pieniądz robi pieniądz, i zyski z przedsięwzięcia stają się nieledwie automatem. Dlatego - na karcie Waite'a i Smith - siedząca postać obraca monetą, którą trzyma, niby magicznym młynkiem produkującym złoto.

I jeszcze jedno: ta karta oznacza, że bogactwo jeszcze przynosi radość. Gdybym był znudzony forsą, wypadłaby mi nie Czwórka, lecz Siódemka monet.

A jakie są złe rzeczy, o których mówi ta karta? Oczywiście jej wadą jest wszechogarniający materializm. (Dopiero Dziesiątka Monet będzie od niego wolna.)


Czwórka monet czyli posiadam, cieszę się tym co mam i to jest moją mocą

Karta czwórka monet powstaje ze spotkania czwórki, liczby żywiołu Ziemi, oraz Monet, czyli tarotowego koloru związanego z Ziemią. Stąd wynika moc tej karty - połączenie posiadania, satysfakcji z posiadania, oraz władzy i poczucia siły będących skutkiem posiadania.

Czwórka Monet jako pierwsza karta, główna w rozkładzie:

Sprawą podstawową w istniejącej sytuacji jest stan posiadania, sprawy majątkowe, pieniądze. Przyszedł czas, kiedy gra idzie przede wszystkim o to, aby mieć, a także o to, aby ze swojego majątku zrobić właściwy użytek.

Jako karta nr dwa, negatywna i ostrzegająca:

Tkwisz w szponach materializmu: wpadłeś w pułapkę pt. Chcę mieć jak najwięcej. To nie ty rządzisz swoimi pieniędzmi: to one rządzą tobą.

Jako karta nr trzy, wskazująca najwłaściwsze wyjście:

Znakomity moment, aby posłużyć się swoimi pieniędzmi. To, czego pragniesz, możesz po prostu sobie kupić, i to będzie właściwe rozwiązanie w istniejącym stanie rzeczy.

Jako karta czwarta w rozkładzie, mówiąca o obciążeniach z przeszłości:

Kieruje tobą mnóstwo świadomych i nieuświadamianych nawyków dotyczących pieniędzy. Nauczyłeś się kierować materialnym interesem i to zamyka ci różne drogi rozwoju i czyni ślepym na wiele spraw w życiu.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach:

Ludzie, z którymi idziesz przez życie, są zainteresowani przede wszystkim sprawami materialnymi. (Karta nie rozstrzyga, czy to dobrze, czy to źle.) Czwórka Monet w tej pozycji może oznaczać także po prostu majętnych wspólników.

Jako karta nr sześć - zbliżające się przyszłe wyniki:

Zbliżają się pieniądze, satysfakcja z powodu posiadania, oraz zwiększenie twoich wpływów i znaczenia, a to z powodu pomnożenia stanu posiadania. Karta zarazem ostrzega, że sprawy materialne mogą cię zanadto zdominować.

Karta siódma, niespodzianki losu:

Nieoczekiwanie dla ciebie pojawi się sytuacja, w której sprawy materialne wyjdą na plan pierwszy.

Karta ósma, sprawy nazbyt oczywiste:

Twoim głównym celem (i problemem) są przecież sprawy materialne i musisz się z tym liczyć. (Nie zaniedbuj materialnej treści życia dla jakichś odległych mrzonek.)

Karta dziewiąta, szczególne osiągnięcia:

Masz szanse swoje umiejętności w pomnażaniu majątku i robienia użytku z majątku rozwinąć w prawdziwą sztukę.

Karta dziesiąta, pożytki dla innych:

Twój majątek przysporzy korzyści także pewnej szerszej grupie ludzi.

Karta jedenasta, chybione przedsięwzięcia:

Raczej nie dojdziesz do tego etapu, kiedy można się cieszyć tym, co się ma.

Karta dwunasta, uzupełnienie całości rozkładu:

Oprócz tego, co mówiły inne karty, masz powodzenie w sprawach materialnych.

Karta trzynasta, perspektywy na dalszą przyszłość:

Naprawdę satysfakcjonujące cię pieniądze pojawią się dopiero w następnej fazie rozwoju (przyszły rok, przyszłe siedmiolecie, następny cykl Saturna - 29 lat).Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)